Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 19
  1. #1
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799

    Машинка за почистване на пчелите от питите с мед

    От доста време си търся такава машинка и мнения за нея. Ето на този клип се вижда за какво става дума http://www.youtube.com/watch?v=8XPEpdyR_PQ
    Моля колеги които имат каквато и да е информация свързана с тази машинка да я споделят.

  2. #2
    Автор
    Регистриран
    27.02.2013
    Мнения
    118
    Пчеларски район
    стара загора
    Колега наскоро /преди около 20 дни / видях подобно нещо при Тодор в пчеларския център , беше още до входа поставено но не се загледах много защото още съм " далече" от такъв инвентар и не се заинтересувах
    www.rabotilnicata.hit.bg мебели и обзавеждане по индивидуален проект

  3. #3
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.02.2014
    Мнения
    249
    Как пък не го ужили нито една бе,моите щяха да са го изяли.

  4. #4
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Аз също ми е голям мерак за нея, но бях забравил на кой клип съм я виждал, и не можех да го намеря. Сега ти извади клипа на бял свят и вече можем доста подробно да се загледаме в конструкцията. Ето най-добрия кадър, в който машинката може да се види в спряно състояние.

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	M1.JPG
Прегледи:      502
Размер:	38.0 KB
ID:	1671

    Конструкцията е сравнително проста, ако човек реши сам да си прави такава машинка. Състои се от метална рамка (може би алуминий, за да е лека) и две оси с лагери в краищата, на които оси са монтирани власинките за избутване на пчелите. Два мотора директно въртят тези оси, без никакви ремъци или редуктори. Ами това е. Има и дръжка, както и ключенце за пускане на моторите и това е..

    Самата машинка е преместваема и може да се слага върху всякакви каси, сандъци или каквато там конструкция си измисли пчеларя. Може да се слага и директно върху празни корпуси и да се стръсква направо в тях.

    Благодаря на Rosti_SZ за клипа и за темата. Предлагам в нея да обсъдим отделните компоненти и с общи усилия да се опитаме да стигнем до добро конструктивно решение.

  5. #5
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ето още един кадър, на който се виждат повече подробности от конструкцията:

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	M2.jpg
Прегледи:      502
Размер:	67.4 KB
ID:	1672

  6. #6
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ето го сандъчето без машинката. Представлява лека конструкция от винкел, облицована с тънка поцинкована ламарина. Най-отдолу има жълто легенче на плъзгачи, за по-лесно вадене.

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	M3.JPG
Прегледи:      501
Размер:	48.9 KB
ID:	1673

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	M4.JPG
Прегледи:      500
Размер:	51.5 KB
ID:	1674

  7. #7
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.07.2011
    Мнения
    473
    Не са необходими два мотора. Един мотор върти едната ос и чрез две зъбни колела в другият краи движението се предава и на другата ос. Сръбската фирма Варотом предлагат подобна машина ,в Плевен на изложението бе показана . Виждал съм и по добър вариянт на немска фирма но и цената бе около 400-500 евро, имаше и клип. По късно ще посна линк.

  8. #8
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    За мене зъбните колелета са много по-сложен и по-опасен детайл. Къде ще ги търся, как ще ги сглобявам, гресирам, защитавам за да не бръкне човек и т.н. Дълга и сложна история, докато монтирането на на два евтини мотора е лесна работа.

    Аз лично бих използвал знанията си от моделизма за мотори и микро-лагери. Ако се разровя у дома из кутиите, сигурно ще намеря нещо подходящо. Няма нужда от такива огромни мотори. В моделизма те са много по-миниатюрни. Например с диаметър около 3 сантиметра и дължина 2-3 сантиметра, и това пак ще е свръхмощен мотор за такова приложение. Оборотите им лесно се регулират посредством спийд контролер. Захранват се с ниско напрежение - напр. 12V от акумулатора на колата.

    Ето го сайта, от който пазаруват всички моделисти по света. В него има от пиле мляко. Огледайте моторите, спийд контролерите и лагерчетата за хеликоптери.
    Http://www.HobbyKing.com

    За лагерчета направете търсене в целия сайт с думичките BALL BEARING.
    За мотори направете търсене с BRUSHLESS INRUNNER и си изберете някой с по-малко KV (обороти на волт).

    BRUSHLESS - безчетков мотор
    INRUNNER - върти се ротора отвътре, а не корпуса отвън.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Да казаха ми че я имало при Тодор и цената била доста ниска, но не съм уцелил момента.
    Мисля, че не е лошо да има възможност пчелите да се напръскат с вода преди да се върнат в кошера за да се разлитат по малко след изсипването. Напълно е възможно с тези пчели да се прави отводка и тога може да се пръскат направо със сироп с оксалова киселина и отводката да се сформира на чисто, без акар.
    Произвежда се по принцип в Сърбия до колкото знам

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    09.05.2014
    Мнения
    46
    Пчеларски район
    с.Красава общ.Брезник
    варианти да се направи и с един мотор са много, може да се направи и някаква стойка в която се поставя питата и се спуска цялата и после се вади (някаква съвсем проста рамка с отвесен улей за водач) за да не се пуска по няколко пъти .... ама все пак това нещо не осакатява ли пчелите .... какъв е смисъла да се развиват силни семейства като после за 2 минути изпотрошиш крака, крила и какво ли още не именно на пчелите които пълнят магазина .... а и това чудо като се върти не прави ли много вятър който да озлобява допълнително пчелите ....
    Този пост е редактиран от kartagen27; 17.07.2014 в 16:22.

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •