Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 5 ПърваПърва ... 345
Резултати от 41 до 49 от общо 49
  1. #41
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Искам да дам малко информация за конденза, за да не се пишат неверни неща във форума, като например "гладки повърхности". За да се образува конденз са необходими само две условия:

    1. Въздух с някаква температура и някакво количество влага в него (% на влажност)
    2. Охлаждане на този въздух до нова температура, по-ниска от ТОЧКАТА НА ОРОСЯВАНЕ (Dev Point)

    Не е необходима никаква повърхност, още повече пък тя да е гладка. Достатъчно е да охладим въздуха до Dev Point температурата, и влагата в него започва да се отделя и да образува капчици вода. Докато те са малки, ние наричаме това явление МЪГЛА, а когато станат по-големи, тогава вече го наричаме ДЪЖД. Ако допълнително се охлади до отрицателни температури го наричаме СНЯГ или ГРАДУШКА. Частен случай е когато охлаждането се предизвиква от някакъв твърд материал, и тогава ние наричаме това явление КОНДЕНЗ. Конденз може да се образува както по повърхността на материалите, така и в техния ОБЕМ, ако са с пореста хигроскопична структура. Например бетона, стиропора, дървото, фазера и много други строителни "дишащи" материали образуват конденз дори и вътре в обема си. Фибрана, разпененото PVC, стъклото, металите и всички други "недишащи" материали образуват конденз само по повърхноста си.

    Причината за всичките тези явления са физическите свойства на водата, но не това е най-важното. Нас ни интересува каква е тази загадъчна температура, наречена Dev Point (точка на оросяване). Накратко - тя зависи само от три фактора:

    1. Влажност на въздуха
    2. Температура на въздуха
    3. Нова температура, до която го охлаждаме

    При ниска влажност на въздуха Dev Point температурата е доста далеко (в посока надолу) от температурата на въздуха. Например 20-30 градуса разлика, че дори и повече. При висока влажност Dev Point температурата се приближава до тази на въздуха, като при 100% влажност се изравнява с нея. Това е всичко. Има си сложна формула, по която може да се изчисли, но за наши цели е по-удобна следната диаграма:

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	DevPoint.JPG
Прегледи:      515
Размер:	110.4 KB
ID:	2105

    С диаграмата се работи по следния начин:
    1. Избира се влажноста на въздуха, и по нея се определя цвета на правата, която ще гледаме.
    2. Избира се температурата на въздуха и по вече избраната права определяме каква е Dev Point температурата.

    Ха-ха .... който е свикнал да работи с градуси по Целзий, да използва дясната и долната скала, а който иска по Фаренхайт - да ползва лявата и горната скали.

  2. #42
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Едва ли за практиката е нужна толкова много информация, но тя не вреди. Колкото до повърхностите и тяхната гладкост всеки може да направи прост експеримент и да се убеди в казаното. Достатъчно е да се вземат две парчета стъкло - едното гладко, а другото матирано, да се охладят до еднаква температура в хладилника и да се поставят за малко над тенджера с вряла вода. Нека всеки види с очите си къде е повече конденза - върху матовото или върху гладкото стъкло. Това е свързано с образуването на микрокапчиците и тяхното постепенно съединяване в по-големи, но в детайлите на теорията няма да се впускам.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  3. #43
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Да продължим с приложението на тази информация в пчеларството:

    От книжките знаем, че през периода, когато се отглежда пило, средното ниво на влажност в кошера при силни семейства е между 50% и 60%. Рядко се срещат нива под 40% или над 70%. В едно силно семейство тези стойности са стабилни и не зависят от околната среда, защото пчелите успяват да направят необходимите коригиращи действия (носене на вода или пък вентилиране на прелката). Това през лятото. През зимата (или пък при слабите семейства) влажноста и температурата в кошера следват тези на околната среда с 1-2 часа закъснение. Следователно за да определим Dev Point температурата трябва да се водим по зелената или по лилавата линия. Другата информация, която имаме е, че силните семейства са в състояние да поддържат в кошера температура от порядъка на 35 градуса +/- 1-2 градуса. Засичаме по графиката и получаваме Dev Point температурата, която е 23 градуса по зелената линия и 26 градуса по лилавата. Това е диапазона, под който се образува конденз, ако външната температура падне под него. Ами всички знаем, че почти целогодишно през нощите външната температура пада под тези стойности. През лятото само през нощите, а през останалите сезони - почти през цялото денонощие.

    Изводи, касаещи пчеларството:
    1. В кошера МНОГО ЛЕСНО се получават УСЛОВИЯ ЗА КОНДЕНЗ. През лятото е достатъчно през деня да е топло, а през нощта - хладно, и конденза вече е факт.
    2. През зимата е още по-лошо - условия за конденз има ВИНАГИ, независимо от какъв материал е направен кошера.

    Как може да се намали конденза?
    Ами основните негови фактори (външна и вътрешна температура и влажност на въздуха) са неподвластни на контрол от наша страна. Единствения параметър, който можем да контролираме, е ВЕНТИЛАЦИЯТА на кошера. С по-добра вентилация ние постигаме два ефекта:
    1. Намаляваме разликата в температурата между вън и вътре, като с това отдалечаваме Dev Point точката
    2. Отнемаме излишната влага от въздуха в кошера и я изхвърляме навън, като с това също отдалечаваме Dev Point точката

    Как може да се увеличи конденза, когато това е търсен от нас ефект (например в хранилка със захар)?
    Ами от всички фактори, от които зависи конденза, ние можем да контролираме само два:
    1. Създаване на ЛОША ВЕНТИЛАЦИЯ вътре в хранилката. Постига се посредством херметизиране на хранилката с капак отгоре.
    2. Създаване на голяма ТЕМПЕРАТУРНА РАЗЛИКА на повърхността, върху която искаме да се натрупва конденза. В случая това е капака на хранилката. Голяма температурна разлика се създава по два начина, като най-добре е да се използват и двата:
    - Ниска температура над капака - това се постига с добра вентилация над капака на хранилката нощно време.
    - Висока температура под капака - това се постига с херметизацията, за която говорихме в т. 1

    Допълнително условие е капака да е топлопроводим, за да може ниската температура над него да достигне и от вътрешната му страна. Най-добре би се държал някакъв метален лист ламарина, но и стъкло или PVC плоскост също ще свършат работа.

  4. #44
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Едва ли за практиката е нужна толкова много информация, но тя не вреди. Колкото до повърхностите и тяхната гладкост всеки може да направи прост експеримент и да се убеди в казаното. Достатъчно е да се вземат две парчета стъкло - едното гладко, а другото матирано, да се охладят до еднаква температура в хладилника и да се поставят за малко над тенджера с вряла вода. Нека всеки види с очите си къде е повече конденза - върху матовото или върху гладкото стъкло. Това е свързано с образуването на микрокапчиците и тяхното постепенно съединяване в по-големи, но в детайлите на теорията няма да се впускам.
    Това НЕ Е ВЯРНО!!! Не знам защо спориш. Грапавината на повърхностите НЕ ОКАЗВА ВЛИЯНИЕ на количеството кондензирала влага. То зависи само и единствено от факторите, които описах по-горе. Защо вместо да изказваш неверни твърдения не прочетеш написаното от мене още веднъж, а ако не вярваш - върви във Wikipedia или в някой друг реномиран източник и сам си провери къде е истината. Недей да си измисляш експерименти, които никога не си правил по научен начин (подход, изключващ влиянието на странични фактори).

    Пак повтарям:
    1. Конденз се получава върху ВСЯКАКВИ ПОВЪРХНОСТИ !!!
    2. Конденз се получава дори и в обема на порестите материали !!!
    3. Конденза зависи само и единствено от:
    - Температурата на въздуха
    - Неговата влажност
    - Новата нова температура, до която той ще се охлади

    Никакви други фактори не влияят на количеството образувала се вода, освен ВЕНТИЛАЦИЯТА, която е ВЪНШЕН ФАКТОР, спомагащ за:
    1. Интензивно изпарение на ВЕЧЕ ОБРАЗУВАЛИЯ СЕ КОНДЕНЗ
    2. Намаляването на ТЕМПЕРАТУРНАТА РАЗЛИКА, а с това и отдалечаването на Dev Point точката

    С тази Dev Point точка аз ежедневно се сблъсквам следейки графиките на моята MTO станция. Имам записани данни от последните 7 години с дискрета 3 секунди. Мога да приказвам на тази тема още 3 дена и 3 нощи, но има ли смисъл, когато съм абсолютно убеден, че приказвам АЗБУЧНИ ИСТИНИ.

    ПС: С молба преди да ми отговориш на този постинг наистина да си направиш труда да се запознаеш с материята малко по-подробно.

  5. #45
    Автор
    Регистриран
    12.01.2014
    Мнения
    180
    Пчеларски район
    Троянски Балкан
    Абсолютно верни са постовете на Матеев - това казва физиката. Нашата цел е да "управляваме" конденза. Да го използваме, когато е необходимо и да го минимизираме, когато не е нужен. За тази цел се използва топлата хранилка в комбинация с мрежестото дъно.
    Никога не знаеш колко скоро ще стане твърде късно.

  6. #46
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Едва ли за практиката е нужна толкова много информация, но тя не вреди. Колкото до повърхностите и тяхната гладкост всеки може да направи прост експеримент и да се убеди в казаното. Достатъчно е да се вземат две парчета стъкло - едното гладко, а другото матирано, да се охладят до еднаква температура в хладилника и да се поставят за малко над тенджера с вряла вода. Нека всеки види с очите си къде е повече конденза - върху матовото или върху гладкото стъкло. Това е свързано с образуването на микрокапчиците и тяхното постепенно съединяване в по-големи, но в детайлите на теорията няма да се впускам.
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Това НЕ Е ВЯРНО!!! Не знам защо спориш. Грапавината на повърхностите НЕ ОКАЗВА ВЛИЯНИЕ на количеството кондензирала влага.
    Мисля че tsc1 искаше да каже, че матираната повърхност има по-голяма площ и това оказва влияние върху количеството кондензация.
    Има логика на по-голяма площ да има повече топлообмен, но дали има повече кондензация?

    Още нещо което не се споменава е че сиропа акумулира топлина.
    А каква е разликата между суха захар и сироп при задържането на температурата?
    Сухата захар е изолатор, защото има въздух между кристалите, но дали има голямо значение?
    Бях пуснал таблица колко захар се разтваря в единица вода при каква температура.
    Тоест колкото е по-ниска температурата, толкова повече вода е нужна за разтварянето на захарта.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  7. #47
    Почетен Автор
    Регистриран
    19.05.2011
    Мнения
    512
    Пчеларски район
    асеновград

    топла хранилка

    Топлата хранилка трябва да е направена от изолационен материал за да задържа топлината на влажния въздух от кошера, а не да провежда топлина- distedi е разбрал идеята. Прочетете пак постове 38 и 40 там с пет приказки е казано за какво става въпрос.

  8. #48
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    ......
    ПС: С молба преди да ми отговориш на този постинг наистина да си направиш труда да се запознаеш с материята малко по-подробно.
    Нямам намерение да ти отговарям по същество, каквото знам по въпроса го казах в предишните си постове. Всеки може да направи простия опит, който предложих и съм правил и да провери кой крив, кой прав. Без сложни обяснения, графики и формули.
    Но си зададох един интересен въпрос: Защо от постовете ми, които имаха съвсем друга цел и смисъл извади едно единствено прилагателно, една дума и я превърна в същност на казаното? Тя ли предизвика потока излишна информация или нещо друго?
    Спора се превърна в спор на шопи дали овчия кожух топли по-добре с вълната навън или навътре.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  9. #49
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    .........Но си зададох един интересен въпрос: Защо от постовете ми, които имаха съвсем друга цел и смисъл извади едно единствено прилагателно, една дума и я превърна в същност на казаното?......
    Това прилагателно беше грешно - не отговаряше на истината. Всичко друго беше правилно. Не се засягай - направих го в името на истината, а не защото имам нещо против тебе. Човешко е да се греши, така че всичко си е в реда на нещата. Утре ако аз сгреша, от самосебе си се разбира, че трябва да ме поправиш ако знаеш истината. И аз няма да ти се разсърдя. Истината е по-важна от личностните взаимоотношения.

    Всичко написано във форума остава за вечни времена. Google го индексира, и от този момент нататък то става световна информация, която може да бъде прочетена някога от някого. При това положение ако някой напише нещо невярно (което си е нормално), хубаво е да бъде поправено от някой друг, който знае каква е истината.

    Аз също съм грешил, пишейки една или друга моя мисъл във форума. И когато някой ме поправи, пишейки истината, аз тактично съм си замълчавал. Глупаво е да му се сърдя, че е написал истината. Още по-глупаво е да тръгна да му диря сметка защо го е направил. В конкретния случай ставаше въпрос за ФИЗИКА. Там нещата са ясни и истината винаги е САМО ЕДНА. Не става въпрос за пчеларски технологии, където винаги може да се поспори. В математиката и във физиката винаги има САМО ЕДНА ИСТИНА, и тя е НЕОСПОРИМА.

 

 
Страница 5 от 5 ПърваПърва ... 345

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •