Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 4 ПърваПърва ... 234
Резултати от 31 до 40 от общо 40
  1. #31
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    Цитат Първоначално публикувано от manolibo Виж публикацията
    Здравейте колеги благодаря за всички мнения.
    Относно умиране от глад ,и до момента в кошера всичкия мед си стои непокътнат,отводките ги направих по обят с цел по малко летящи пчели от 5 -те само с две се получи така .Майките за закупени,първата седмица отводката си беше добре майката снасяще но не съм забелязал дали имаше запечатано пило от нея втората седмица пчелите бяха намалели видимо а до четвъртата седмица резултата беше няколко пчели и майката която пак си снасяше но нямаше запечатано пило.
    От къде си купил майката , Колега

  2. #32
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    Цитат Първоначално публикувано от manolibo Виж публикацията
    Здравейте колеги благодаря за всички мнения.
    Относно умиране от глад ,и до момента в кошера всичкия мед си стои непокътнат,отводките ги направих по обят с цел по малко летящи пчели от 5 -те само с две се получи така .Майките за закупени,първата седмица отводката си беше добре майката снасяще но не съм забелязал дали имаше запечатано пило от нея втората седмица пчелите бяха намалели видимо а до четвъртата седмица резултата беше няколко пчели и майката която пак си снасяше но нямаше запечатано пило.
    "Видимо намалели на втората седмица" - отводка с предимно стари пчели.

    Подкрепям тезата на Solaris60.

  3. #33
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от ves Виж публикацията
    От къде си купил майката , Колега
    В случая вината може да се търси и в майката, но има вероятност тя да няма никаква, тъй като пчелите които са напуснали не с били нейно поколение.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  4. #34
    Потребител
    Регистриран
    10.02.2013
    Мнения
    67
    Не се сещам за името на фирмата но лицензиран производител беше цената беше 25 лв.Относно връщането на старите пчели,те би трябвало да се върнат още на следващия ден не след седмица или две а при преглед дали майката е приета което направих след седмица ,,нямах възможност по рано но така или иначе понякога майките са стресирани и не започват да снасят веднага,,нямаше видима разлика за намаляването на междурамията пчели.Пчелар съм от 3 години и съм направил над 70 отводки досега такова нещо не съм виждал или ще има подмор или мъртво пило ,куца майка ,нападение все някакъв признак на случилото се.

  5. #35
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от manolibo Виж публикацията
    Относно връщането на старите пчели,те би трябвало да се върнат още на следващия ден не след седмица или две
    Пчелите не излизат всеки ден навън. Дадена пчела днес може да е излизала, но това не значи, че утре пак ще излезе. Особено в новосформиран кошер(отводка), където пчелите са значително по - малко от необходимото и се налага летящи пчели да извършват и други функции.

  6. #36
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Аз пък си мислех, че новосформираните семейства още не го знаят това. Предполагах че затова нуклеусите, които се пълнят само с пчели се оставят няколко дни затворени - за да не се разхфърчат, нищо че се правят от млади пчели.
    Мислех си че отводки сформирани на същото място в първите няколко дни - до седмица нямат пчели, които да носят вода, нектар, прашец и да охраняват входа, защото липсват летящи пчели, а то било защото липсвали младите пчели и се налагало летящите да изземват техните функции...

    ...Пчелите не излизат всеки ден навън....
    Пчелите, които не излизат при всеки недъждовен ден представляват кошерни, а не летящи пчели.

    Относно въпроса доколко вътрекошерните пчели, които са се облитали поне веднъж на старото място, (в каква степен и при какви обстоятелства) биха се завърнали отново там, веднъж щом станат летящи, смятам за основателен.
    НО мисля че такъв отговор отдавна е даден в литературата, просто аз не си го спомням (както и много други неща, които почти всеки начинаещ пчелар вече знае).
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  7. #37
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Аз пък си мислех, че новосформираните семейства още не го знаят това. Предполагах че затова нуклеусите, които се пълнят само с пчели се оставят няколко дни затворени - за да не се разхфърчат, нищо че се правят от млади пчели.
    Мислех си че отводки сформирани на същото място в първите няколко дни - до седмица нямат пчели, които да носят вода, нектар, прашец и да охраняват входа, защото липсват летящи пчели, а то било защото липсвали младите пчели и се налагало летящите да изземват техните функции...


    Пчелите, които не излизат при всеки недъждовен ден представляват кошерни, а не летящи пчели.

    Относно въпроса доколко вътрекошерните пчели, които са се облитали поне веднъж на старото място, (в каква степен и при какви обстоятелства) биха се завърнали отново там, веднъж щом станат летящи, смятам за основателен.
    НО мисля че такъв отговор отдавна е даден в литературата, просто аз не си го спомням (както и много други неща, които почти всеки начинаещ пчелар вече знае).
    От уважение към теб, няма да напиша "ПЪЛНИ ГЛУПОСТИ", но все ми се струва, че някои от постовете ти ги пише друг човек, а някои не. Sori.

  8. #38
    Заслужил Автор
    Регистриран
    17.02.2015
    Мнения
    275
    Пчеларски район
    София, Симеоново
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    От уважение към теб, няма да напиша "ПЪЛНИ ГЛУПОСТИ", но все ми се струва, че някои от постовете ти ги пише друг човек, а някои не. Sori.
    Sorry ли имаше пред вид?
    0899946746 Поздрави, Емо.

  9. #39
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от judas Виж публикацията
    Sorry ли имаше пред вид?
    Da. Tova. Сори.

  10. #40
    Забранен
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    415
    Цитат Първоначално публикувано от manolibo Виж публикацията
    Здравейте на всички.Работя с фарар направих 5 късни отводки на по 8 междурамия с пчели като 4 бяха с пило и 4 с мед и пило.Майките бяха приети и започнаха да се развиват добре семействата .Третирах ги против акар.Стеснени с преградна дъска 4 рамки на 2 корпус и 4 на първи със стеснени входове и мишепредпазители подхранвах през ден със инвертиран сироп.В един момент две от отводките започнаха да отслабват видимо майките снасяха но пчелите намаляваха докато на единия кошер напълно не изчезна семейството а на другия останаха шепа пчели и майката която продължаваше да снася . Периода от видимото отслабване ди изчезването 2 седмици. Няма умрели пчели по дъното меда по рамките си стой няма мъртво пило или яйца нищо не е останало освен мед.Останалите отводтки се развиват нормално.Отбелязвам факта че пчелина е на открито няма дървета и има голямо наличие на пчелояди .Ако някой е имал подобни проблеми или има идеи на какво се дължи това ще се радвам да сподели .Благодаря.
    Ако тези 5 късни отводки са разположени много близко една до друга, прелките са им близко една до друга, и им е натресена на всичките по една майка, която те не понасят, но са длъжни да търпят?
    И отводките се подхранват, няма значение с какво.
    И от 5 отводки, само на 2 изчезват пчелите, но медовите запаси не изчезват на тези две семейства.
    И всичко се случва след 2-3 седмици.
    Ами кошерните пчели все пак се облитат, нали така – вярно е че не летят за паша, но напускат за малко време кошера, и къде ще се приберат?
    Налитане на пчели към по-добра или по-привлекателна майка, или към отводка с повече феромони. Това се случва много често при кошерите лежаци, когато прелките са само на предната стена на кошера, а в лежака има 4 отводки.
    Кошерите са на открито, няма дървета за ориентация на пчелите.

    Може би това е причината, но не съм сигурен, защото само предполагам, че отводките са много близо една до друга.

 

 
Страница 4 от 4 ПърваПърва ... 234

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •