Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 40
  1. #21
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    На фона на това мога да изкажа едно предположение:
    А какво ще кажеш за високи нива на патогени в кошера (което може да е, може и да не е свързано с нивата на вароа). Когато пилото е заразено с нозема (както често се наблюдава в буксуващи семейства.... не казвам че тя е причината, а просто симптом) пчелите, които се излюпят са със ниска продължителност на живота. Същото се отнася и за вируса на мехурчестия гнилец - заразената ларва, която успее да се развие като възрастен индивид живее по-малко. Същото се отнася и за DWV - в кошера има много възрастни пчели изглеждащи напълно развити и здрави, които просто си го носят в себе си.... Или пък за ешерихия коли..... или пък за която и да е друга бактерия, амеба, вирус или паразит.

    И като се вземе в предвид, че повечето вируси се репликират главно в мозъка на пчелата (т.е. узорпираните мозъчни клетки не функционират нормално и накрая умират), никаква мистерия защо някои пчели се държат шантаво.

    Схемата е много проста : имаш вароатоза → репликация на вируси и бактерии → благоприятна среда за нозема
    имаш нозема → благоприятна среда за репликация на вируси (и бактерии)→ забавено развитие на пилото → възможност за ускорено възпроизводство на вароа
    Bad nutrition (независимо дали се дължи на хронични дози пестициди или непълноценен/недостатъчен прием на протеини или недохранване) → компрометирана имунна система и микробиотичен баланс → условия за развитие на нозематоза и/или вирусни и/или бактерийни инфекции
    Охлаждане/прегряване на пилото, дори и с десети от градуса (както когато възрастните пчели са вече болни и не могат да си изпълняват терморегулационните фунции така добре) → излюпване на непълноценно развит организъм , който по-лесно може да бъде превзет от някоя болест
    Без да съм се старал да бъда изчерпателен, в общи линии това е всичко. Както казват "Дявола никога не ходи сам" - след "първия пробив във защитата", организма на пчелата става лесна мишена за всеки патоген, който й се изпречи на пътя. Едно малко камъче лесно може да се превърне в ОГРОМНА снежна топка, която да повлече цялата колония (семейство). За щастие пчелите имат своите механизми да поддържат нивото на болните пчели в семейството сравнително ниско, спрямо това на останалите. И докато здравите пчели в едно семейство са повече от болните - ВСИЧКО е наред !
    Проблемът идва когато семейството започне да изпитва затруднения да произвежда повече здрави пчели от скоростта, с която те се разболяват
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  2. #22
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Както казах по - горе отводката е направена от стари пчели взети от краищата на кошера. След което са се върнали в кошера. Оставайки без пчели, пчелите останали в отводката ще изядат тези яйца които остават непокрити и не само тях. Запечатаните ще се излюпят, но както споменавате Матеев и другите, младите принудени да излизат по - рано няма да се завръщат. Възможно е и леко простудяване, което да доведе и част от новоизлюпените към летален край и т. н..

  3. #23
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Ако мога да дам два варианта.Единия е,че пилото което се излюпва е пълно с акар и пчелите живеят много по малко,така че колкото по бързо измират толкова по малко пило гледат.Но в такъв случай би трябвало да се виждат обезкрилени пчели.Другия вариант е,че пчелоядите да са му разказали играта,имаше колега от форума кокто се беше оплакал.Лично аз забелязах при появяването на пчелоядите при мен,че 20 дена пчела не изхвърчаше от кошера,докато не се махнаха.Имах проблем само със стършилите.

  4. #24
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    Ами значи яко нещо не яде пчелите от прелката, то другия вариянт е да измират от патогени или отравяне и мравките да ги изкарват навън. Затова няма подмор. А иначе и аз прлетта си направих една отводка, която след една седмица имаше всичко на всичко ДВЕ умрели пчели вътре.

  5. #25
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Другия вариант е,че пчелоядите да са му разказали играта,имаше колега от форума кокто се беше оплакал.Лично аз забелязах при появяването на пчелоядите при мен,че 20 дена пчела не изхвърчаше от кошера,докато не се махнаха.Имах проблем само със стършилите.
    Не вярвам да са пчелояди, защото те биха яли от всички кошери, не биха се спрели само в-у един. Ако нещо яде само от един, то по-скоро е нещо което ходи и този кошер му е най-удобен. Затова избирам или гущер или някоя нелетяща птица (яребица, пъдпъдък, кеклик)

    п.п. А иначе колега е виждал как пчелояд кълве директно от прелката.

  6. #26
    Автор
    Регистриран
    08.07.2014
    Мнения
    102
    Пчеларски район
    Трънско
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Както казах по - горе отводката е направена от стари пчели взети от краищата на кошера. След което са се върнали в кошера. Оставайки без пчели, пчелите останали в отводката ще изядат тези яйца които остават непокрити и не само тях. Запечатаните ще се излюпят, но както споменавате Матеев и другите, младите принудени да излизат по - рано няма да се завръщат. Възможно е и леко простудяване, което да доведе и част от новоизлюпените към летален край и т. н..
    Това, което споменаваш, плюс нападения от други пчели, стършели и мравки - дават резултат, като описания. Пчелите са умирали от глад, защото подхранванията с инвертиран сироп са предизвиквали ежедневни нападения върху кошерите. Не са удържали - всяко подхранване ги е изтощавало все повече, като междувременно са си изяли и яйцата. Накрая не остават никакви следи.
    Горното е предположение базиращо се на скромния ми опит...
    Христо Йорданов

  7. #27
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Дони даде много добро обяснение и аз съм на същото мнение. А колкото до липсата на умрели пчели - малкото останали в кошера са способни да почистват, докато и те не умрат. Падналите пред кошера пчели изчезват за минути и това е един от плюсовете на птичките, мравките и други насекоми. Не се случва както при натравяне, хиляди пчели да паднат за малък период, а редовно, бавно и по малко. Когато смъртността изпреварва пилото, се случва точно така както е описано.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  8. #28
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Дони даде много добро обяснение и аз съм на същото мнение. А колкото до липсата на умрели пчели - малкото останали в кошера са способни да почистват, докато и те не умрат. Падналите пред кошера пчели изчезват за минути и това е един от плюсовете на птичките, мравките и други насекоми. Не се случва както при натравяне, хиляди пчели да паднат за малък период, а редовно, бавно и по малко. Когато смъртността изпреварва пилото, се случва точно така както е описано.
    Абе и аз съм малко за това, което казва Scutellator-чето ( пак без антропоморфизми ), че може да има намеса и някой и друг патоген, но не всеки път е задължително да са патогени. Хайде този път да е нещо друго. То на Scutellator-чето само патогени са му в главата.

  9. #29
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    Цитат Първоначално публикувано от manolibo Виж публикацията
    В един момент две от отводките започнаха да отслабват видимо майките снасяха но пчелите намаляваха
    Колега искам да задам няколко уточняващи въпроса.
    • Колко е времето от създаването на отводките, до забелязаното отслабване?
    • Когато си забелязал отслабването и майката е снасяла, имаше ли ларви и запечатано пило, или само яйца?
    • Тези майки създадоха ли собствено пило, или само снасяха яйца?
    • Отводките с какви майки са правени, твои или закупени?

    Ще се радвам да ми отговориш, дори и приблизително по отношение на времето, благодаря.

  10. #30
    Потребител
    Регистриран
    10.02.2013
    Мнения
    67
    Здравейте колеги благодаря за всички мнения.
    Относно умиране от глад ,и до момента в кошера всичкия мед си стои непокътнат,отводките ги направих по обят с цел по малко летящи пчели от 5 -те само с две се получи така .Майките за закупени,първата седмица отводката си беше добре майката снасяще но не съм забелязал дали имаше запечатано пило от нея втората седмица пчелите бяха намалели видимо а до четвъртата седмица резултата беше няколко пчели и майката която пак си снасяше но нямаше запечатано пило.

 

 
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •