Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 38
  1. #21
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    И аз имам подобен случай. Пронесе преди 15-тина дена но още не съм видял отгледана ларва. В малка отводка е ,яйца достатъчно,но всичко после се изхвърля. Виждал съм само няколко лави на по ден-два , но после и тях изхвърлят.

  2. #22
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Може би в такъв случай става въпрос за наскоро еволюирал патоген и е вероятно такива случаи да започнат все повече да зачестяват преди да отшумят.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  3. #23
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    727
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Здравей iliew. Как се развиха нещата в това семейство при теб? Аз съм назад с 5-6 дни от теб със същия проблем. Имам възможност за обединяване, но реших да изчакам самосмяна, от любопитство.

  4. #24
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    Здравей iliew. Как се развиха нещата в това семейство при теб? Аз съм назад с 5-6 дни от теб със същия проблем. Имам възможност за обединяване, но реших да изчакам самосмяна, от любопитство.
    Лошото време малко обърка плановете и до няколко дни ще проверя нещата. Ще кажа като ги прегледам.

  5. #25
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Нерде Ямбол,нерде Стамбул.Демек Варна и Драгоман тука-тука......При единия ако се получи,не е задължително да се случи и при другия,но желая успех и на тримата...

  6. #26
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Имах една майка която не ми харесваше, но свършиха запасните и я оставих, вчера отворих да видя как е и няма да я бъде. 3 рамки с пило което не е зле, но майката ходеше като пияна и има 2 свещеви маточника.
    Майката е от юни, имаха няколко месеца да я сменят а чак сега са се сетили.

  7. #27
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    ... има 2 свещеви маточника.
    Майката е от юни, имаха няколко месеца да я сменят а чак сега са се сетили.
    Аз съм още по-зле. Една моя майка беше зле и на 5 септ. я сменям като махам една майка от семейството. На 12 септ прибирам клетката, има яйца и съзирам една небелязана майка. Веднага зацепих какво е станало. Те към края на август си сменили майката, имали две и аз съм хванал новата. Старата беше саката и очевидно зле. Това не им е попречило да не харесат придадената и да я убият. Аз вместо да помогна направо попречих!

  8. #28
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Nik,при наличие на майка няма свищеви маточници.....да не се бъркат новобранците.

  9. #29
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Nik,при наличие на майка няма свищеви маточници.....да не се бъркат новобранците.
    Фактическа грешка, исках да напиша самосмяна.

  10. #30
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    На три пити има яйца, а запечатано пило и ларви не се появяват. Яйцата си бяха там и преди две и преди една седмица и днес. Мaйката си е там, не е търтовка, снася нормално по едно яйце на дъното на килийката, но ларви няма.
    Един кошер прави тиха смяна и взех една пита с пило, запечатано и ларви плюс един маточник пред излюпване. Вечерта ги проверих, обслужваха пилото и топлиха маточника. Не открих майката и не съм я убивал, интересно дали те сами ще я премахнат и ще запазят маточника.
    Е да кажа вече какво стана, с въпросното семейство.

    Има нова майка, днес видях 3 осеменени рамки, като на тях имаше прави, наклонени, легнали яйца и личинки плуващи в млечице. Явно са сменили майката и новата се е оплодила. За награда получиха пълна пита с пило.

    Изводи :
    Проблемът, както се очакваше е била майката;
    В района на Варна оплождането на майка в средата на септември е възможно;
    Пчелите, усещайки дефекта на майката, я сменят дори и с маточниик. Умишлено не предпазих маточника от старата майка, за да видя дали пчелите сами ще свършат това.

 

 
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •