Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 30
  1. #11
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.01.2011
    Мнения
    209
    Пчеларски район
    Свищов
    IVO_3 , не знам с колко кошера си, но дори и дъната ти да бяха отделно надали ще ти се приискат такива гимнастики, плодниците сега много тежът . Миналата година се пробвах, стигнах до петия и се отказах. Учудвам се, че Матеев има такава практика при постоянния му стремеж за съкращаване на ръчните операции.

  2. #12
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.08.2015
    Мнения
    306
    Пчеларски район
    град Белово - Пазарджик
    SIMO,съгласих се с Матеев за принципа по който ги зазимява,но сигурно като се стигне до хамалогията ще се съглася с теб.Съмнявам се обаче,че Матеев ги вдига ръчно.Предполагам,че има подемници.
    "Десет грама практика са повече от тонове теория".

  3. #13
    Автор
    Регистриран
    14.04.2013
    Мнения
    162
    Пчеларски район
    Троян
    А може би става на въпрос за ЛР кошери, там магазина отдолу през зимата си е задължителен.
    ...when a man lies,he kills a small part of the world

  4. #14
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Не мога да се сетя за някакъв сериозен проблем, ако през зимата под плодника се оставят 2 магазина. Не съм го пробвал, но ЦЕБРО (известен руски пчелар) пчеларства с два ДБ плодника, което означава, че зимно време под основния ДБ плодник има още един ДБ плодник, а той по височина е колкото 2 магазина. Също така масово се използва практиката да се зимува на 2 ЛР корпуса, което означава че под гнездото има един ЛР корпус с височина 1.5 магазина.

    Самият аз се притеснявам с това повдигане на гнездото над нивото на прелката и мрежестото дъно, но с 1 ЛР корпус под гнездото вече съм пробвал, а тази година ще пробвам и с 2 ЛР корпуса (зимуване на 3 ЛР корпуса). Самоуспокоявам се, че в дивата природа хралупата също може да е доста висока, така че не би трябвало това да обърка пчелите или да има някакъв негативен ефект. В Япония също се прилага тази технология. Техния японски кошер е малък и висок, и през зимата семейството е повдигнато над прелката на височина 1 метър, че и повече.

  5. #15
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Зазимявам и с един и с два корпуса под кълбото. Пробвал съм и всякакви конфигурации на оставени отворени прелки. Не забелязвам никаква разлика освен случая на отворена прелка само на дъното и два корпуса със затворени прелки под кълбото. В този случай семействата се облитат по-късно и ако подходящото време е кратко може да пропуснат момента. Оставял съм и отворена прелката на кълбото и на дъното и отворена мрежа и би следвало да става "комин ефект" и да им става течение и да им е гадно, някои колеги казаха направо да ги отпиша тези семейства и противно на всички теории кълбото през цялото време стоеше точно зад отворената прелка дори и когато си освободи пространство назад пак остана зад прелката и там беше и първото пило.

  6. #16
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    И аз бях решил да оставя магазините под корпусите, но като знам че трябва да повдигна всички копуси, бързо се размислих и ги наредих пак на комини. Вчера направих контролен преглед и от 700 пити само в 9 имаше по 1-2 молеца. Бяха в пити в които е гледано пило (майката се е кчавала в магазина). При положения че последните седмици беше голяма жега и никакъв вятър.

  7. #17
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    На комин си е класика , но добави и орехови листа .Колкото повече , толкова по-добре.

  8. #18
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от delta.e Виж публикацията
    На комин си е класика , но добави и орехови листа .Колкото повече , толкова по-добре.
    Това с ореховите листа е пълна заблуда.Дори кагато са повече ,хапват и тях.Ако се използва помещение ,после пада голямо чистене.Пиша от опит -тази година загубих над 200 рамки .Слагах бол шума ,нали е безплатна .

  9. #19
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    [QUOTE=ch.atanasov;70228]Това с ореховите листа е пълна заблуда.

    Както кажеш . Ти си по-космат .
    Колега ми даде снимки от твоята палачорска работа .

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от delta.e Виж публикацията
    На комин си е класика , но добави и орехови листа .Колкото повече , толкова по-добре.
    Ореховата шума само ще пречи на въздуха да циркулира между питите и се губи ефекта на комина. А ефекта от нея е почти нулев ако въобще има такъв, помня дядо ми тъпчеше сандъци с шума и на пролет всичко изядено.

 

 
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •