Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 6 ПърваПърва ... 23456 ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 60
  1. #31
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от fori1 Виж публикацията
    Първата паша е акацията , която цъфти от 10-13 май до 23-27 май и вероятността да я хванеш е много относителна. Като се уцели дъжд всичко свършва. След това е липата и ливадите, липата цъфти от 29 юни да към 15-16 юли и после до 30 юли ливадите. Ако превалява и до 15 20 август и край. През останалото време на сироп. Това е за района на Бели Осъм където са ми кошерите. За района на с.Добородан, с.Врабево, с.Борима и с.Голяма Желязна имат кооперации и тази година има засят слънчоглед и рапица , но при мен няма.


    Моите кошери са в с.Дебнево.Също е планински район,и имам малко повече кошери от теб.В началото Храних почти постоянно отводките(7 бр) със захарен сироп,но като дръпнаха и почнаха да си носят сами храна,спрях.Основните семейства храних в началото на пролетта ,колкото да натрупам пчели.Принципно храня пролет и есен,но разхода ми на семейство не е повече от 10 кг. захар за целия сезон,което прави около 12 лв.Най-големия ми разход тази година си бяха основите,макар да имах малко восък от миналата година и първите ги взех с доплащане по 17 ст. на основа.
    Но като се замисля в Бели Осъм разчиташ само на акация(ако няма дъжд),липа и треви като паши,което е наистина малко.Аз примерно след акацията не храня тъй като семействата са силни и до липата и слънчогледа прехода е много малко като време(около 2 седмици до липата и още толкова до слънчогледа).
    Успех!

  2. #32
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Догодина като купя центрофуга и разпечатваща разходите по 100 кошера -12 дб,ще надхвърлят 20 000 лева.Това за четири години.Няма да казвам колко мед съм извадил за да не се отчаят новобранците.В заключение-по скъпо хоби не съм имал!

  3. #33
    Това е така защото пчеларите с до 200 кошера ги гледат с семейството си. В смисъл не им се налага да плащат на работници, не че труда им е безплатен но така го смятат защото го правят за да се издържа цялото семейство. Незнам дали се изразих правилно но мисля че ме разбра. И аз труда си не го смятам ... какво да се прави така съм свикнал ...
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  4. #34
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Аз те разбрах, но ти не ме разбра. Всеки продава труда си, за да си изхрани семейството. Продава го дори и тогава, когато е САМОНАЕТ РАБОТНИК - тоест когато експлоатира сам себе си.

    Това е много важно да се разбере и осъзнае, защото иначе се губи базата за сравнение. А това е така, защото ВИНАГИ ИМА АЛТЕРНАТИВИ. Винаги можете да си намерите друга работа или да се самонаемете за друг бизнес, в който доста по-спокойно и по-безрисково да си доставяте по 4-5 лева на час. При това положение е нелогично да се самонаемате за 1-2 лева на час и семейството ви да мизерства.

    Та това е - или от пчеларството си изкарвате поне по 4-5 лева на час ЧИСТИ ПАРИ след облагане с данъци, или по-добре се отказвайте и си намерете друга алтернатива. Мога да го кажа и по друг начин - ако от пчеларството не си докарвате поне по 10 000 лева на година ЧИСТИ ПАРИ, по-добре се откажете от този занаят и си намерете по-добра алтернатива.

    Още веднъж ще натъртя на думичките ЧИСТИ ПАРИ. Това означава, че толкова трябва да останат и да бъдат похарчени от семейството, като в същото време пчелните ви семейства не намаляват, и са добре нахранени и добре третирани и т.н. Нещо повече - трябва да остават пари и за инвестиция, която при пчеларите най-често се изразява в увеличаване на бройката на пчелните семейства.

    Дори и да приемем, че работите някъде другаде и вземате една заплата, а пчеларството ви е за да си изкарате някой друг лев отгоре, пак трябва да си смятате труда по 4-5 лева, защото пак имате АЛТЕРНАТИВА да си продадете труда безрисково на някого за приблизително същата сума.

  5. #35
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    За мен дохода от пчеларатвото не е за цялата година,а за три месеца.Смятал съм ги и не надвишавам 100 дена в които се занимавам само с тях.Друг е въпроса през останалото време дали лежим и спим или правим пари от нещо друго.

  6. #36
    Наблюдател
    Регистриран
    04.09.2015
    Мнения
    4
    до колкото знам цената на килограм мед в истамбул е 15 лева а в москва до 40. Нотам е въпроса че за дастигнат до там е много трудно а в България фирмите го изкупуват на 3,50 до 5 лева.
    Безплатни обяви в топ сайт- Оbiavi1.com
    Малки обяви от Оbiavitevi.net

  7. #37
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.08.2015
    Мнения
    306
    Пчеларски район
    град Белово - Пазарджик
    Къде отиде удоволствието от това човек да се занимава с тези уникални създания (ПЧЕЛИТЕ) ,а в замяна на това да получава уникалните им продукти?
    "Десет грама практика са повече от тонове теория".

  8. #38
    Наблюдател
    Регистриран
    13.09.2015
    Мнения
    1
    Г-н Матеев,
    в едни други форуми / и в друг времена / споделяхте много емпирични данни от заниманията си в контекста на тематиката на форумите. Сега ще споделите ли някаква калкулация относно разходите и добивите Ви за Вашия регион ?

  9. #39
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    Цитат Първоначално публикувано от IVO_3 Виж публикацията
    Къде отиде удоволствието от това човек да се занимава с тези уникални създания (ПЧЕЛИТЕ) ,а в замяна на това да получава уникалните им продукти?
    Тук си е.

    А когато някой има голямото удоволствие, да се занимава с много от тези уникални създания, в замяна му остава голям излишък от уникалните им продукти и търси начин да продаде този излишък на добра цена.

  10. #40
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.08.2015
    Мнения
    306
    Пчеларски район
    град Белово - Пазарджик
    Цитат Първоначално публикувано от iliew Виж публикацията
    Тук си е.

    А когато някой има голямото удоволствие, да се занимава с много от тези уникални създания, в замяна му остава голям излишък от уникалните им продукти и търси начин да продаде този излишък на добра цена.
    Колега,явно е,че не си ме разбрал.Ако прочетеш по-добре пост #34 ще разбереш,че имам предвид за това, по колко лева човек си продава труда.А,то е ясно,че ако имаш повече от колкото три трябва,ще искаш да продадеш излишъка.
    "Десет грама практика са повече от тонове теория".

 

 
Страница 4 от 6 ПърваПърва ... 23456 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •