Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 6 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 60
  1. #21
    Потребител
    Регистриран
    06.08.2013
    Мнения
    63
    Пчеларски район
    Габрово
    Мисля че това е много относително. На мен тези разходи ми изглеждат много преувеличени.
    Две третирания с варостоп - 8 лв (пролет и есен) + две третирания с нозевит (пролет и есен) - 4 лв 10 кг захар за подхранване- 12 лв. Или общо 24 лв.
    Това са моите разходи за година.

  2. #22
    Потребител
    Регистриран
    10.05.2014
    Мнения
    51
    Пчеларски район
    Троян
    А подхранването със питки рано на пролет даже още през януари. Аз им давах тази година от 18 януари до 20 март 4 питки по 1кг. на семейство, меся ги от 1кг.мед и 6 пакетчета по 0,500 кг. пудра захар. пудрата захар я купувах около 2 лв. за пакетче и медът 1кг. е 8 лв. (вярно, че е твой ама и той си има стойност) Третирам пролет и есен със мравчена киселина и плаки ЕКОСТОП те са малко по-скъпи. И като махна 7-8 кг.захар за запасяване разликата ми със теб е 2кг. ама за 4 отводки ще се наложи да им я дам като инвентиран сироп че са си гладни.
    Всеки си прави някъкви сметки аз не искам да споря,че съм 100% прав и точен винаги има "така или инак".
    Матеев най-добре ще каже колко са разходите на кошер защото това е бизнеса му и си прави точни сметки.

  3. #23
    Потребител
    Регистриран
    06.08.2013
    Мнения
    63
    Пчеларски район
    Габрово
    Мисля че някъде във форума имаше такава тема "Приходи, разходи в пчеларството." Пак казвам че всичко е много относително. Всеки пчелар си има начин на пчеларстване който зависи и от пчеларската област в която пчеларства.
    В планински район като Троян може да няма няма много основни паши като рапица, слънчоглед, но е благоприятен район за добив на пчелен прашец. А Матеев може може да каже неговите разходи, но предполагам че те ще се различават доста от нашите защото когато гледаш няколко хиляди кошера цените за консумативи са съвсем други.

  4. #24
    Фори, аз ако трябва да направя и половината от това което си описал, ще се откажа от пчелите, сериозно. При теб може би ситуацията го налага, не зная, но ми се струва прекалено. Ти обаче не отчиташ разходите за транспорт до пчелина, може би са ти в къщи, но това е най-големия разход. Също така основи и % амортизация на инвентара. Въобще не включвам инвестиции за развитие на пчелина.

  5. #25
    Потребител
    Регистриран
    10.05.2014
    Мнения
    51
    Пчеларски район
    Троян
    Първата паша е акацията , която цъфти от 10-13 май до 23-27 май и вероятността да я хванеш е много относителна. Като се уцели дъжд всичко свършва. След това е липата и ливадите, липата цъфти от 29 юни да към 15-16 юли и после до 30 юли ливадите. Ако превалява и до 15 20 август и край. През останалото време на сироп. Това е за района на Бели Осъм където са ми кошерите. За района на с.Добородан, с.Врабево, с.Борима и с.Голяма Желязна имат кооперации и тази година има засят слънчоглед и рапица , но при мен няма.

  6. #26
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    Наистина си прав, че всеки си вижда нещата различно и от собствената позиция, но 20 кг захар на кошер за подхранване ми се струва супер много, поне на мен де.
    Сега си погледнах в записките тази година на отводките, които съм взел на 10 Юни до средата на август, когато спрях подхранването им съм им дал общо няма и 5 кг захар на кошер, при положение, че им давах почти през ден или макс. през два по 500 мл. сироп(средно с 200 гр. захар в него).
    А на основните семейства лично аз грам захар не давам, като изключим профилактиката с Нозевит+ пролет и есен, която правя в сироп. В края на зимата по 2 питки и това е.
    Юрий е прав, по-голям ми е разхода примерно за основи при подменяне на старите пити в плодника и магазините.
    Този пост е редактиран от delpi; 04.09.2015 в 14:49. Причина: Допълнение

  7. #27
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.11.2011
    Мнения
    314
    Пчеларски район
    Русе
    Тези 20кг и на мен много ми се виждат.Започнах сезона с близо 50 семейства,в момента са 85 с отводките.За целия сезон заминаха 220кг захар и в момента всички са готови да посрещнат зимата и повече подхранвания няма да правя.Третирам с мравчена и оксалова киселини и там разхода е малък.Аз също съм на мнение,че инвестициите за развитие на пяелина са най-голямото стъпало.Но всичко е според райна на пчеларстване.

  8. #28
    Потребител
    Регистриран
    10.05.2014
    Мнения
    51
    Пчеларски район
    Троян
    В двора на къщата в Б.Осъм са но транспорта пак го има защото живея и работя в Троян 10,6км. в едната посока. Ама от петък до неделя съм при тях. От 20 август до вчер съм дал на 10 кошера 24 кг.захар 8 подхранвания по половин малка хранилка 0,400кг. мисля да храня до 20 септември още 8 подхранвания защото септември го дават много хубав.Понеже от 10 август до 20 бях на море и като се върнах бяха спряли да роботят отвоките имаха от по две пити и то непълни пило, вчера имаха пило на 4 пити от които 50% е незапечатано.
    Юрий все още ентусиазма ми е голам и нежаля време и средства но се усеща разликата финансово от миналата година с 4 и сега с 10 може би като станат 20 и нагоре ще опъна малко ръчната.

  9. #29
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Момци,в сметките ви ми липсва нещо...

  10. #30
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Липсват разходите за труд, които кой знае защо българския пчелар си мисли, че са 0 лева на час, а те всъщност са най-скъпото перо в пчеларския бизнес.

    Себестойността на труда в България е някъде на ниво 4-5 лева на час, и по тази разценка е редно да си го отчитат всички пчелари, когато си правят калкулации. Ако приемем, че на пчелина се ходи 50 пъти в годината по 8 часа по 5 лева труд - това прави около 2000 лева разход. Разделете го на броя на кошерите си и ще получите колко лева е труда за 1 кошер при вас.

 

 
Страница 3 от 6 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •