Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 6 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 60
  1. #11
    Автор
    Регистриран
    31.03.2015
    Мнения
    201
    Пчеларски район
    плевен
    Преди 15 години , а може и повече бях на 15 000 дк. слънчоглед , извадих 3-4 магазина мед , жълт като злато. Появи се оферта за слънчогледов мед за износ за Франция .Трябваше да предоставим поленов анализ. Да обаче интересно , на мен не ми дадоха такъв анализ. Полена от слънчоглед е малко. Попитах доктора ХХХ отговора беше , погледни под листата на слънчогледа и ще видиш защо дава толкова много мед. А сега когато мина ми се реве , спомени , спомени. Среден добив 12 кг.

  2. #12
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.11.2012
    Мнения
    241
    Цитат Първоначално публикувано от 212 Виж публикацията
    ...7 кг!
    Тука возможно един куп причини:
    1) "авиация" била не повече 30 хил/кошер (~10-12 плътни междини с пчели).?
    2) калпови стари/нови майки
    3) % летящи и вътрешни пчели
    4) излетели сего годишни рояци и ощи 1 000 причини :-)

    В едно напълно сигурен: ако ЦЯЛОГОДИШНО "авиация" не пада под 4 кг(40 хил/пчели на кошер) и меда ВИНАГИ не помалку от 15-20 кила/ семейство - "лоши пчеларски години" заминат в история.
    .......

  3. #13
    Автор
    Регистриран
    14.04.2013
    Мнения
    162
    Пчеларски район
    Троян
    Много пчела иска яка паша-защо слагаме решетките над първи корпус? Нещата се получават само с помощно семейство и ако се компрометира дадена паша, а тя е най-вече акациевата- да се издърпа отводка.
    ...when a man lies,he kills a small part of the world

  4. #14
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.11.2012
    Мнения
    241
    Цитат Първоначално публикувано от ivootur Виж публикацията
    ...Но това е броят на кошерите в близките 5-6 километра.Вероятно в Русия е същата работа.
    Различно бива: и на одно село 3 пчеларя, и на 150 км в радиуса (тайга) ни говорим пчелари - изобщо няма хора :-) По принцип подвижно пчеларство мало развито - няма каде особо движеш, медоносни култури основно засаждат сами пчелари. Ливада -това е основна паша. Хора основно работят стационарно и не на село, а в гората/полето на края на август центрифугират един път. Паши слабо-средни продолжителни. Слаби семейства и за себеси не могат да собират :-)

  5. #15
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.11.2012
    Мнения
    241
    Цитат Първоначално публикувано от redbull Виж публикацията
    Много пчела иска яка паша....
    В България- 10-15 април "нисме" вече на рапица, след 3 седмици на акация, ощи 3-4 седмици-липа... и до сега вече хора собират слънчогледа, а някой и мана....
    В Русия - 10-15 април първи облитаня на пчели .... край на септеври вече в "зимовник" закарват пчели. :-)

  6. #16
    Потребител
    Регистриран
    15.01.2015
    Мнения
    50
    Пчеларски район
    Русе
    nanko, не ги слушай тея с опит как спорят за добива в разни региони и климатични условия! Вземи МАЛКО кошери сега и МАЛКО на пролет ... МАЛКО според твоите разбирания - бъди готов да загубиш инвестицията си! Чети цяла зима - в този форум има предостатъчно информация (трябва да отсееш важната за теб). Изкарай 1-2 пчеларски години ... постепенно или ударно увеличавайки бройката (постепенно в първата година - ударно те съветвам, чак след като завъртиш един цикъл - една пчеларска година и минеш през повечето пчеларски дейности). И когато усетиш увереност и видиш резултатите от действията си, вече ще знаеш това дали това е твоето занимание (работа, бизнес, хоби, допълнителен доход, ....). Тъй като не те познаваме, както аз така и колегите няма как да ти дадем еднозначен отговор на твоя въпрос. Темата е обсъждана тук и на много други места ... чети, чети ... Желая ти успех.

    поздрави
    Христо Кирилов

  7. #17
    Потребител
    Регистриран
    10.05.2014
    Мнения
    51
    Пчеларски район
    Троян
    Нанко от Троян съм и ще ти споделя моя опит.
    Започнах преди две години 2013 с два кошера ДБ, които станаха 3. При правенето на третия сборна отводка от двата обърках и втория , но до есента всичко се оправи и изненада напролет имах един. До тук новобранска работа въпреки , че от 1992г. до 1998г. още като ученик съм трупал знания и опит и имах 6 семейства и имах не лоши добиви на мед, но така се стекоха нещата , че прекратих с годините опита се губи.
    2014 започнах с един оцелял и три закупени отводки МК от ДБ извадих около 15 кг. мед . през зимата оцеляха всичките и тази година ги направих 10. Средния добив от 5 семейства е 20 кг. за годината и три силни отводки.
    Моят съвет е да почнеш със 5-6 максимум 10 кошера да преминеш един пълен цикъл и чак тогава да прецениш ще става ли или не. Не се заблуждавай и не си прави сметки от сорта 100 кошера по средно 20 кг. мед 2 тона по 6 лв. на едро 12000,00лв. много добре изглежда нали, а като сметнеш разходите по около 50-70 лв. на семейство 5000 до 7000 лв. на година и първоначални и ежегодни инвестиции за инвентар сметката изглежда по друг начин. Вярвай ми смятал съм го и знам какво смятам защото съм счетоводител. Второ кошерите са жива стока и теориите не се сбъдват на практика защото има фактори на които не можеш да влияеш( примерно времето) и вместо 20 кг. може да са 10 кг. а разходите са същите.
    А относно субсидиите не си мисли, че е като в старата приказка „ бодеш пръчка пиеш вино” в твоя случай „купувам кошери пари от субсидии бол и от продажба на мед още за две три години богат”. И аз искам така ама не баш така. За субсидиите ще се сблъскаш със държавната машина , която е като товарен влак и ако нямаш опит за работа със институции ще ти охладнее мерака много бързо. Вярвай ми работата ми е такава, че работя със доста държавни институции и всички работят еднакво.
    Всичкото това нещо не ти го казвам за да се откаже напротив ако си решил го направи и ще се радвам да успееш защото и аз искам да достигна сериозна бройка пчелни семейства примерно над 100 , но според моите планове това ще се случи най-рано след 4-5 години. Има варианти за по бързо със кредит , но това ще е сигурен фалит със тежки последствия не само за мен а и за семейството.
    Поздрави и успех Хр.Копанов

  8. #18
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    Може ли конкретно разбивка за разходите за едно семейство, за което казвате, че са 50-70 лв.?
    Предварително благодаря!

  9. #19
    Потребител
    Регистриран
    10.05.2014
    Мнения
    51
    Пчеларски район
    Троян
    РАЗХОДИ ПО КОШЕР ЗА ЕДИН СЕЗОН
    количество ед.цена обща стойност
    1 Мед за подхранване 1 8 8.00 лв
    2 Пудра захар 3 4 12.00 лв
    3 Захар кристална 20 1.2 24.00 лв
    4 третиране с лекарства 4 2.5 10.00 лв
    5 Др. лекарства 5.00 лв

    59.00 лв

  10. #20
    Потребител
    Регистриран
    10.05.2014
    Мнения
    51
    Пчеларски район
    Троян
    Понеже го копирах от Екселска таблица пояснявам Разхода на 20 кг. захар е както следва: Пролетно подбудително подхранване от 10-15 март до 01 май , това са 8 седмици по 3 подхранвания в седмица са 24 подхранвания по 0,200кг.захар за 0,400кг. сироп 1:1 това са 5 кг. След акациевата паша до липата имам 15 подхранвания по 0,150кг. за сироп 2:1 това са 2 кг. и от 15 юли до 15 септември са 24 подхранвания още 5кг. и от 15 септември до края на септември за запасяване 7-8 кг. захар на кошер стават 20 кг. Със сигурност ще кажете, че това е много хранене, да така е но по добре да предвидиш разходите в най-лошия вариант а като се случи най-добрият само печелиш.

 

 
Страница 2 от 6 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •