Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 267 от 677 ПърваПърва ... 167217257265266267268269277317367 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 2,661 до 2,670 от общо 6761
  1. #2661
    Автор
    Регистриран
    12.03.2014
    Мнения
    128
    Пчеларски район
    Асеновград
    ........ Имам приятел дето преди години му загинаха кошери от блокирани плодници.........[/QUOTE]


    А стига бе ама тва верно ли?

  2. #2662
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от licho76 Виж публикацията
    ........ Имам приятел дето преди години му загинаха кошери от блокирани плодници.........

    А стига бе ама тва верно ли?[/QUOTE]
    А къде прочете че загиват на момента........????????? А?

  3. #2663
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Ако засуши и няма прашец и ако рано застудее то блокиран плодник по това време на годината може да доведе до сериозни последици.
    Поне така мисля.

  4. #2664
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.11.2012
    Мнения
    241
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Извинявам се, че се намесвам в темата, но се спомената Тракийската низина и да ви кажа ТУК Е ТОТАЛЕН ГЛАД. Такова нещо не съм виждал до сега. След 7,30 кошери е невъзможно да се отварят за повечко от минута две. Да вадиш мед, пререждаш плодници или търсиш майки и т.н. си е направо невъзможно.
    Аз като гледам какво пишат колеги за промени климата в България - все повече налагам на съдържане на пчели по "руски начин" - при континентален климат, слаби паши, твърдо малък брой дни за паша и не предсказуемо времето. Освен общи думи, "винаги силни семейства", искам да кажа мнение конкретно за пост - "АВТОМАТИЧНА ХРАНИЛКА". Измислена повече от 50 години от хора кои се занимавали с промишлено пчеларство.

    С две думи:
    - отглеждане на две корпусна система (ЛР/ДБ ) + магазини (3-6).
    - майка ВИНАГИ в първия корпус под решетка.
    - втория корпус ЦЕЛОГОДИШНО пълен с храна (~25-30 кг) - пчели попълнят "АВТОМАТИЧНА ХРАНИЛКА" от всички паши които има в региона.
    - Центрифугираме САМО магазини.
    - захранване/подхранване с сироп - САМО като профилактични третирания(като КАС-81 и други), или ако навсякъде само рапица и мана.

    ИМХО (от "in my humble opinion")

  5. #2665
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    ЛР системата отново си показа плюсовете. Блокират майката в 2ри корпус и веднага слиза в 1вия в същото време пчелите вече са в медовите стига да знаеш как да си подредиш кошера. Работи се с лекота ако не правиш безсмислени ротации по книга.

  6. #2666
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Според мен идва глад и ще изядат повечето мед.Колега от пазарджишко вчерами се обади и сподели че са почнали да изяждат медния венец.При мен на бояна както писак изгониха търтеите от одводките.Става нещо с климата и те децата го усещат

  7. #2667
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Според мен идва глад и ще изядат повечето мед.Колега от пазарджишко вчерами се обади и сподели че са почнали да изяждат медния венец.При мен на бояна както писак изгониха търтеите от одводките.Става нещо с климата и те децата го усещат
    Трябва да се внимава, като знам пролетта при големия глад как се топят 15 кг. мед за половин месец. Сега не се гледа толкова пило, но ако спре пашата трябва да им помагаме.

  8. #2668
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Миналата година наблюдавах подобно блокирване.Извъртях плодниците без запечатаното ,но беше средата на август.Имах по голям % смъртност от тия които им извъртях плодниците зимата

  9. #2669
    Автор
    Регистриран
    08.03.2015
    Мнения
    124
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    ЛР системата отново си показа плюсовете. Блокират майката в 2ри корпус и веднага слиза в 1вия в същото време пчелите вече са в медовите стига да знаеш как да си подредиш кошера. Работи се с лекота ако не правиш безсмислени ротации по книга.
    Много пъти е коментирано във форума и е стигнато до извода, че всяка система си има място според района в който се гледа. Там където съм аз ДБ дава много повече стока от ЛР знам за двама пчелара който тази година като по-слаба я изполват за преминаването от ЛР към ДБ тъй като виждат, че масово пчеларите с ДБ имат по-високи добиви от ЛР. При мен блокирването беше точно за 1 седмица след което сега гнездата са все едно са преподреждани в начало и края пълномедни пити в средата пило с големи венци въобще не съм им се мешал в работата само върта магазините през седмица и половина и това е доло съм ги оставил да си прават каквото искат. Имам майки от различни места закупени, но всичките кошери еднакво си направиха място на майката да снася без да върта плодниците изчаквам да превърши напълно пашата и ще почна да правя леко стесняване да могат да се концентрират медовите запаси на по-малко пити.

  10. #2670
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Ако засуши и няма прашец и ако рано застудее то блокиран плодник по това време на годината може да доведе до сериозни последици.
    Поне така мисля.
    Гошка,много суха "математика"......Сериознит е последици идват,когато пчелите немогат или нямат време да отгледат зимна генерация.А многото мед е "бял кахър".......

 

 
Страница 267 от 677 ПърваПърва ... 167217257265266267268269277317367 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 16 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 16 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •