Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 476 от 676 ПърваПърва ... 376426466474475476477478486526576 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 4,751 до 4,760 от общо 6760
  1. #4751
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Дай да се разберем, тия магазини с мед ли ги пълниш или с пчели. Вярно, пчелите са приносителките на нектара, но когато той липсва в природата, тогава остават само пчели, които не стават за еленски бут.
    ЗА мене си има правило, като няма мед правя нови семейства(все нещо трябва да направя нещо с тези пчели докато не измрът безработни), а когато има мед(днес сутринта се видях със собственика на лавандулата каза ми, че всичко било в пчели, а люцерната няма да я косят, нямали да стигнат до нея. Това ми го каза другия собственик) слагам магазини, но дано маната се задържи, че да го объркат с другия

  2. #4752
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Да, но когато няма нектар, няма и пчели. Значи за да има пчели, значи се добавя стимул, а има ли стимул в повече, то значи, че може и да се отлага като мед, а отлага ли се като мед, то това мед ли е? Няма да продължавам.
    И си прав, и не си. При определени условия може да се развива кошера и да се стимулира без това да се отлага във стоковия мед, НО задължително трябва да има и малко паша. Само на стимуланти не става. Освен това когато от рано успееш да стартираш семействата много силно докато дойде времето на безпашие те вече са поне двойно по-силни от другите и успяват да намират необходимия им нектар. Янчо е прав да работи със семейства заемащи кошери поне човешки бой към този момент и мисля, че всеки би искал това. Пътят за постигането на това е вече различен. Аз не вярвам че има и универсална рецепта, но знае ли човек. При мен нещата не се получиха на равнините пчелини по ред причини, но за моя изненада в един горски който ми е за сефте успях да ги вдигна до човешки бой и то без капчица (грам) стимуланти.

  3. #4753
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    И си прав, и не си.
    Да де, то и аз имам такива които и от камъните вадят, но мисълта ми беше друга. В моменти на безпашие как се вадят 100+ кила? Майстори ли са колегите, лъжат ли или наливат стимуланти които в последствие стават на мед поради голямото количество? Въпроса е риторичен. Аз също мога да вадя толкова мед, но само мога. Държа на силния вкус и аромат от природата.

  4. #4754
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    И аз се чуся от какво въртят магазини в района ми като знам за какви нападения става въпрос като отвориш ама си мълча. Онзи ден един колега се опита да ми обясни как чилията била в разгара си в момента (Радневско).

  5. #4755
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Да де, то и аз имам такива които и от камъните вадят, но мисълта ми беше друга. В моменти на безпашие как се вадят 100+ кила? Майстори ли са колегите, лъжат ли или наливат стимуланти които в последствие стават на мед поради голямото количество? Въпроса е риторичен. Аз също мога да вадя толкова мед, но само мога. Държа на силния вкус и аромат от природата.
    Аз пък бих попитал. Като няма паша защо няма роево тая година?Вярно пълнят малко в магазините,но и не бутат от там.
    Аз твърдо мога да кажа,че не ползвам никакви стимуланти за развитие,освен ако парцаля и ВО не е стимулант според вас.Това което правим в момента е измислено както казва Жорка1974 още 50 те години от руснаците нищо ново не откриваме просто още едно табу което ни е наложено.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  6. #4756
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Аз пък бих попитал. Като няма паша защо няма роево тая година?Вярно пълнят малко в магазините,но и не бутат от там.
    Аз твърдо мога да кажа,че не ползвам никакви стимуланти за развитие,освен ако парцаля и ВО не е стимулант според вас.Това което правим в момента е измислено както казва Жорка1974 още 50 те години от руснаците нищо ново не откриваме просто още едно табу което ни е наложено.
    Нещата са малко на кантар тази година. Малко е нектара, но има, ангажира пчелите, времето е динамично, има и валежни, но и изцяло слънчеви дни и т.н.. Така и не разбрах техниката ти на парцаля.

  7. #4757
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Нещата са малко на кантар тази година. Малко е нектара, но има, ангажира пчелите, времето е динамично, но има и валежни, но и изцяло слънчеви дни и т.н.. Така и не разбрах техниката ти на парцаля.


    Ами тя е малко по различна от един Рашан Блинов май му беше името.Само,че при него е за развитие, а при мен за контрол на майката.Няма как да го обесня щото надали ще ме разберете отново.Само мога да кажа ,че рекорда ми на пило е тая година 16 рамки ДБ,а има колеги и с 20 рамки.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  8. #4758
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.12.2014
    Мнения
    220
    Пчеларски район
    Врачанско
    Положението при мен е по-скоро зле. Семействата са заслабнали, като цяло каквото са събрали от ливада и липа не е запечатено, а слънчогледа отваря. Та ливаден мед ще има само ако успея да разпозная някоя кофа от смешаното със слънчогледа. Отделно нещата, които цъфтят след слънчогледа са отворили сега, което е едно 20 дена по-рано. Направо нямам идея какво ще става август. Е сега вече разбирам колегите, които разчитат на единия слънчоглед.
    Медец

  9. #4759
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от todor.mitkov Виж публикацията
    Положението при мен е по-скоро зле. Семействата са заслабнали, като цяло каквото са събрали от ливада и липа не е запечатено, а слънчогледа отваря. Та ливаден мед ще има само ако успея да разпозная някоя кофа от смешаното със слънчогледа. Отделно нещата, които цъфтят след слънчогледа са отворили сега, което е едно 20 дена по-рано. Направо нямам идея какво ще става август. Е сега вече разбирам колегите, които разчитат на единия слънчоглед.
    Ако искаш да хванеш липата и ливадата качи най-пълните пити в най горния магазин. Празните остави в долния по-близо до плодника да ги напълнят със слънчоглед.

  10. #4760
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Е тя неговата система е друга.Той използва обединяване на 2 семейства преди слънчувката.Аз работя само с 1 майка.Двумайчиното ми е УЛ.Там скоро ще покажа тая година нещо ги занемарих.
    Не позна. Правя отводки най-отгоре и после ги местя на другия пчелин. Жълтия десетак даде досега 2 отводки. Първата вече е на 1 корпус ЛР и ще трябва да и слагам магазин да си събере мед за зимуване.

 

 
Страница 476 от 676 ПърваПърва ... 376426466474475476477478486526576 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 17 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 17 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •