Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 435 от 677 ПърваПърва ... 335385425433434435436437445485535 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 4,341 до 4,350 от общо 6761
  1. #4341
    Заслужил Автор
    Регистриран
    23.11.2014
    Мнения
    290
    Пчеларски район
    krivodol
    Цитат Първоначално публикувано от delta.e Виж публикацията
    При зазимяването има два варианта - горен или долен вход .
    Всяко нещо си има и плюсове и минуси .
    Утре или в сряда при тези сравнително високи температури за януари може да отвориш за кратко и да прецениш семействата .
    Това , че са със долни входове не трябва да те притеснява .
    Тъй като дъното е мрежа,не мисля че 2см по нагоре има значение отворено-затворено,а горните прелки забравих да затворяПо скоро за чистенето на подмора може би,но не намирам разлика,и тия и ония са почистили,с изключене на запасните м. - само на горен.

  2. #4342
    Наблюдател
    Регистриран
    04.08.2016
    Мнения
    24
    Пчеларски район
    Козлодуй
    Здравейте,
    Имам 4 роячета и един кошер. Вчера беше много слъчнево, и топло, макар само 4 градуса. Надигнах таблите да видя какво се случва и евентуално да им сложа по една питка (направена от мед от кошера и пудра захар от магазина).
    https://photos.app.goo.gl/czQjl6jMxUHluwZC3
    Ама ми дожаля, сложа питките върху тях. А пък и те май се оправят добре. В предната част на кошера са. Малко са, да... На два от рояците и в кошера имаше малко конденз под капачето на хранилката.
    Днска всички са се облитали - има умрели пчели пред кошерите.
    Сега все още се колебая, дали не трябваше да им сложа питките, или да ги оставя да се оправят сами още известно време.
    Редно ли е да паля пушалката зимата, да ги гоня надолу, та да им поставя питките отгоре без да ги смачкам?
    Такива работи ме тревожат и това, че виното бързо намалява
    Ако някой има какво да ме посъветва, ще съм благодарен.

    П.С. Четвъртият рояк изобщо не съм го снимал, че са много лоши и изобщо не ги интересува околната температура. И много помнят и ме гонят из "пчелина".

  3. #4343
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от reopru Виж публикацията
    Здравейте,
    Имам 4 роячета и един кошер. Вчера беше много слъчнево, и топло, макар само 4 градуса. Надигнах таблите да видя какво се случва и евентуално да им сложа по една питка (направена от мед от кошера и пудра захар от магазина).
    https://photos.app.goo.gl/czQjl6jMxUHluwZC3
    Ама ми дожаля, сложа питките върху тях. А пък и те май се оправят добре. В предната част на кошера са. Малко са, да... На два от рояците и в кошера имаше малко конденз под капачето на хранилката.
    Днска всички са се облитали - има умрели пчели пред кошерите.
    Сега все още се колебая, дали не трябваше да им сложа питките, или да ги оставя да се оправят сами още известно време.
    Редно ли е да паля пушалката зимата, да ги гоня надолу, та да им поставя питките отгоре без да ги смачкам?
    Такива работи ме тревожат и това, че виното бързо намалява
    Ако някой има какво да ме посъветва, ще съм благодарен.

    П.С. Четвъртият рояк изобщо не съм го снимал, че са много лоши и изобщо не ги интересува околната температура. И много помнят и ме гонят из "пчелина".


    Според мен сложи още утре питките, защото на снимките не видях венци с мед, т.е. нямат достатъчно.Внимателно ги напушваш да се прибират надолу и слагаш питката.На първия даже не видях преградна дъска, дано само да е така на снимката...

  4. #4344
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от reopru Виж публикацията
    Здравейте,
    Имам 4 роячета и един кошер. Вчера беше много слъчнево, и топло, макар само 4 градуса. Надигнах таблите да видя какво се случва и евентуално да им сложа по една питка (направена от мед от кошера и пудра захар от магазина).
    https://photos.app.goo.gl/czQjl6jMxUHluwZC3
    Ама ми дожаля, сложа питките върху тях. А пък и те май се оправят добре. В предната част на кошера са. Малко са, да... На два от рояците и в кошера имаше малко конденз под капачето на хранилката.
    Днска всички са се облитали - има умрели пчели пред кошерите.
    Сега все още се колебая, дали не трябваше да им сложа питките, или да ги оставя да се оправят сами още известно време.
    Редно ли е да паля пушалката зимата, да ги гоня надолу, та да им поставя питките отгоре без да ги смачкам?
    Такива работи ме тревожат и това, че виното бързо намалява
    Ако някой има какво да ме посъветва, ще съм благодарен.

    П.С. Четвъртият рояк изобщо не съм го снимал, че са много лоши и изобщо не ги интересува околната температура. И много помнят и ме гонят из "пчелина".
    При първа възможност стесни малчуганите , сложи преградна дъска и над рамките кърмовото тесто .
    Според мен ще ги бъде , но искат грижи от твоя страна .

  5. #4345
    Наблюдател
    Регистриран
    04.08.2016
    Мнения
    24
    Пчеларски район
    Козлодуй
    Цитат Първоначално публикувано от Христо Димитров Виж публикацията
    Според мен сложи още утре питките, защото на снимките не видях венци с мед, т.е. нямат достатъчно.Внимателно ги напушваш да се прибират надолу и слагаш питката.На първия даже не видях преградна дъска, дано само да е така на снимката...
    Наистина нямат преградна дъска. Сметнах, че празна/маломедна пита ще свърши същата функция. А и те са с куца майка милите, щях да ги обединявам, но ги оставих на "самотек".
    Нямат венци, защото си мислех, че като са рояци, трябва да знаят как да се оправят и съвсем малко съм ими помагал. (вече знам, че е грешка)

    И още един въпрос ми се върти из главата. Като съм решил да им помагам, да ги покрия ли с найлон от сега или да изчакам да мине поне февруари?

  6. #4346
    Наблюдател
    Регистриран
    04.08.2016
    Мнения
    24
    Пчеларски район
    Козлодуй
    Цитат Първоначално публикувано от delta.e Виж публикацията
    При първа възможност стесни малчуганите , сложи преградна дъска и над рамките кърмовото тесто .
    Според мен ще ги бъде , но искат грижи от твоя страна .
    кърмово тесто = тестото, което съм направил (мед и пудра захар), но с добавен прашец ли? Или трябва да добавя нещо протеиново?

    Колкото и да четох, нещо все не стига. Практиката

  7. #4347
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Ако им сложиш малко найлон отгоре само ще им помогнеш, особенно като почнат пилото. Но да не ги опаковаш яко отгоре, остави по един два пръста отпред и отзад без найлон. А иначе питката е хубаво вече да е с протеини или с прашец, че за бъдещото пило ще е нужно. Инак щом са оцелели до сега, имат шанс, но се погрижи да им увеличиш шанса..

  8. #4348
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Първо ги стесни и после сложи това тесто , което си направил .

  9. #4349
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Поразтърси се из форума за метода на Балинов. Колегата Бърз миналата година го беше прилагал за такова малко семейство зимата и после пролетта имаше много добро развитие. Беше го обяснил много подробно. Успех!

  10. #4350
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Цитат Първоначално публикувано от miroslav70 Виж публикацията
    Днес проверих до къде са стигнали с питките(2кг преди коледа),някои са на финала,други не са пипнати,направи ми впечатление че единия пчелин със затворени горни входове всички имат конденз,а на другия- отворен долен и горен нямат грам.Дали ще има разлика в развитието ще разбера по-късно.
    Ще те моля,за резултата да пишеш!

 

 
Страница 435 от 677 ПърваПърва ... 335385425433434435436437445485535 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •