Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 293 от 677 ПърваПърва ... 193243283291292293294295303343393 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 2,921 до 2,930 от общо 6761
  1. #2921
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.11.2011
    Мнения
    314
    Пчеларски район
    Русе
    Могат да се оплодят, аз в момента чакам две,а преди няколко дни пронесоха две.Миналата година една пронесе около 22-23-ти септември.Лично аз смятам, че през август се постигат много добри резултати с оплождането, поне при мен бе така тази година.Една такава подмяна на майки през август дава повече пило и по-силни семейства на влизане в зимата.

  2. #2922
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    Цитат Първоначално публикувано от Remi Виж публикацията
    Ето нещо над, което си струва да помисля. По принцип винаги новите майки ги правя след акацията или липата защото семействата са най силни а паша няма но защо не и през Август след слънчогледа и след миграцията на пернатите. Ако последната паша е до края на Август то тогава дали ще могат да се оплодят , Септември например?
    Аз ги правя между акацията и липата и ги оставям в оплодните нуклеуси на 3 ЛР рамки. Там стоят докато ми потрябват, а след последната паша с тях сменям стари майки, или правя отводки.

    При мен пчелоядите бяха най-активни през август и първите дни на септември.

  3. #2923
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от iliew Виж публикацията
    Аз ги правя между акацията и липата и ги оставям в оплодните нуклеуси на 3 ЛР рамки. Там стоят докато ми потрябват, а след последната паша с тях сменям стари майки, или правя отводки.

    При мен пчелоядите бяха най-активни през август и първите дни на септември.
    И аз работя така, пролетта правя около 40 отводки и след това само давам на кошерите пило от тях. Иначе съм имал самосмени септември и стават много хубави майки. Но така като правя отводките по едно време ми е по лесно, а и пернатите тогава не са толкова активни.

  4. #2924
    Автор
    Регистриран
    06.01.2015
    Мнения
    110
    Бях предизвикал нападения между семействата, но късмета на начинаещия явно пак проработи. Всички са ми живи и отводката за която се притеснявах е одържала фронта. На ортака една е дала фира няколко дена след нападението, защото още не са успели да вдигнат всичкия мед. Дано няма връзка с моето, че някак си ми е гузно.

    Благодаря още веднъж на Ангел Йосифов за съветите който ми даде.

  5. #2925
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    Цитат Първоначално публикувано от mir@k@ Виж публикацията
    Бях предизвикал нападения между семействата, но късмета на начинаещия явно пак проработи. Всички са ми живи и отводката за която се притеснявах е одържала фронта. На ортака една е дала фира няколко дена след нападението, защото още не са успели да вдигнат всичкия мед. Дано няма връзка с моето, че някак си ми е гузно.

    Благодаря още веднъж на Ангел Йосифов за съветите който ми даде.
    Не е късмет, а разум!

    Потърсил си съвет, получил си го от правилен човек и си се вслушал в него.

  6. #2926
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Вчера им дадох нозвевита към 17.00ч. и направиха много хубаво облитане от радост. Осите са станали много нахални, само чакат да отворя хранлката и влизат вътре и в кошерите влизат като в тях си а пчелите почти не ги закачат добре че не са много.

  7. #2927
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Махнах лентите, приключих и с нозевита и сега остава само ОК ноември. Поглед от горе семействата изглеждат средна хубост. Масово гледам пчеларите ровят в кошерите, какво търсят не знам, аз мойте след 15ти Август като ги "зазимя" не ги закачам. Само отворя от време на време по 1-2 да не ме забравят ::))

  8. #2928
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Аз пък горе долу от тогава почвам да ги човъркам,до преди десетина дена.Мед имат-от утре да трупа сняг.Ни ленти,ни ОК,не мисля да третирам(не правете това).Само йод за мое успокоение.Днес прехвърлих едно семейство в нов кошер;пило колкото длан,яйца не видях,майката тазгодишна(май),мед-20кг.,спокойни,вкарват по малко прашец.......
    Прави ми впечатление кроткоста на пчелите.Започвам да си мисля за една конспиративна теория,при която ни пръскат за да подтиснат агресията.Та си мисля,дали пчелите не са прихванали от пръсканията...

  9. #2929
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    В събота и неделя отворих и проверих всички семейства. След последното вадене на мед имаше загуба на 2 бр. майки. В едното семейство новата майка бе пронесла и имаше пило пред запечатване, а в другото - не. Сметнах, че три седмици след излизането й на бял свят са и достатъчно време, за да си намери мъжки екземпляри, но тя така и не бе срещнала такива, та затова я пратих да ги търси по поляната. От останалите намерих един друг без майка със запечатени маточници и пило. 3-4 часа след като разруших маточниците придадох от резервите майка, а така също и на другия чиято майка продължаваше да търси мъжки по поляната. Иначе семействата са с по 13-15 кг. запаси и с х2 питки ще прескочат зимата. Иначе наистина семействата бяха учудващо спокойни за сезона, като за всичките отваряния и ровичкания до първа пита с разнообразно пило получих само 2 ужилвания. Следващо отваряне - през януари, за питки. Следва третиране с ОК в началото на ноември.
    П.С. Понастоящем повечето са с по една-две не пълни рамки пило.
    Keep Walking...

  10. #2930
    Автор
    Регистриран
    08.03.2015
    Мнения
    124
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Аз пък горе долу от тогава почвам да ги човъркам,до преди десетина дена.Мед имат-от утре да трупа сняг.Ни ленти,ни ОК,не мисля да третирам(не правете това).Само йод за мое успокоение.Днес прехвърлих едно семейство в нов кошер;пило колкото длан,яйца не видях,майката тазгодишна(май),мед-20кг.,спокойни,вкарват по малко прашец.......
    Прави ми впечатление кроткоста на пчелите.Започвам да си мисля за една конспиративна теория,при която ни пръскат за да подтиснат агресията.Та си мисля,дали пчелите не са прихванали от пръсканията...
    Колега може ли да споделиш как използваш йод и с каква цел. Чел съм малко за него както и във форума беше писано малко за него преди време и бяха дадени клипчета един руснак накапваше отгоре на рамките с него. Тъй като ОК чета хубави и лоши неща, лентите са ясни. Мерси ти предварително

 

 
Страница 293 от 677 ПърваПърва ... 193243283291292293294295303343393 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 9 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 9 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •