Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
Както обикновено, успяваш да провокираш диалога в положителна посока.
Сега се зачетох в предишни постове, тъй като се сетих за един телефонен разговор от предходната седмица.
Та по диалога - аз също, с малко перипетии успях да се докопам до въпросните майки преди две години. С ръка на сърцето си признавам, че не останах очарован, но при мен бе от чисто любопитство, за което броих 100 евро за пет майки. Към момента имам една, която не се отличава от останалите мои. Освен, че семейството трупа повече прополис по релсите. Аз, за мен си стигнах до извода, че майките са селектирани за други климатични условия, които при мен липсват. Тук за грешка на пчеларя мога да кажа само за едната майка, но там ситуацията е кумична. Другите две майки си ги смениха още на следващата пролет, за четвъртата не помня, но май и нея не я харесаха. Това не бяха посредствени семества, а такива, които работеха усърдно по време на паша.
А сега по сериозно на въпроса за селекцията. Дали селектираме нещо или само се заблуждаваме? Да приемем, че го правим. Постигат се някои добри признаци, но след няколко поколение изчезват. Калине, тук напипа малко същината, че климатичните особености влияят доста върху развитието на дадени индивиди. В единия случай им пречат да се развиват или измират, а в другият инвазират. Значи, ако сме закупили дадена майка от другия край на света, то дори там може да се развива по - зле, а тук да намери подходящи условия и да се развива качествено и количествено. Да не и влияят някои паразити и да се развива добре. Пример: Аз имам някакво грозде което не го пръскам и имам винаги плод, а останалите сортове при влага си заминават. Така е с растения, животни, насекоми. Ако заминеш в джунглата ще загинеш от разни болести, а местното население си щрака с пръсти и т.н.....че трябва да се спи.