Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 444 от 677 ПърваПърва ... 344394434442443444445446454494544 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 4,431 до 4,440 от общо 6761
  1. #4431
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Аз днес ги преслушах и отбелязах 3 броя за преглед (евентулано без майка или калпава майка), утре ще ги видя. Иначе днес работеха много хубаво, напълниха ми сърцето. От запасните майки 3 са паднали много на пчели и като отворих гледам сини майки с по 50 пчели. Какво съм правил не знам, изглежда съм объркал нещо, трябвали е да ги обединя есента но съм забравил. Та убих майките, стръсках пчелите на земята и прибрах рамкте. Тия стари майки не ми трябват, другите 5 запасни са млади и ще ми стигнат.

  2. #4432
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от miroslav70 Виж публикацията
    а есента съм се олял,имат храна за още една зима,а къде имало празни килйки ги напълнили с питките,чак няма място за майката.Ще се разпечатва яко...
    Е кому е необходимо това презапасяване на есен?Хранене с инверт на есен до спукване,питки през 20 дена от декември до сега, някои дори започнаха отново със сиропа, макар че имат запаси за още 1 зима.
    Останал съм с впечатлението ,че си професионалист от всичко което си писал или тезите които защитаваш и аз съм успял да прочета т.е., че изхранваш домочадието си чрез пчелите.Това означава че куланиш 200–300 кошера.Представям си каква хамалогия те очаква занапред само от разпечатването.Не ти завиждам.
    Затова при мен основното е зазимяване с 10–12 кг.мед и 1–2 пити с перга. Дори и при това положение ми се налага да разпечатвам по 1–2 пити докато цъфне джанката.Ако закъснее давам им от техния мед от есента,изваден от плодниците.Цъфнат ли и другите овощия в плодника няма никакъв мед от миналата година, няма дори и перга,всичко се изяжда и става на пило.Спестете си поне хамалогията от това презапасяване.Другото си идва само.

  3. #4433
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    Днес за 7.5 часа нон-стоп работа успях да прегледам 4/5 от семействата. При прегледите установих 6-та жертва със снесени яйца и няколко запечатени килийки. При прегледа ми направи впечатление големия контраст между семействата - около 9-10% ненормално силни и 7% които не си заслужава да си живуркат и затова ще ги обединя. При прегледите установих още 3 със сигурност без майки и 1 с ? - късна неоплодена майка вероятно. На храна са повече от добре - само на 4 бр. додах по 2 рамки с мед. Утре продължавам като ми останаха още 11 бр. за преглед. Пилото, пилото го няма никакво. От всичките само при 4 бр намерих запечатени по 20 килийки. Добрата новина е, че майките с оглед на снесеното по средно около 2 рамки отрито пило на около 5-7 дена са се активизирали. Пчелите внасят като луди оранжев прашец, почистват нови килийки и пренасят хранителни запаси. Леската която даваше преди застудяването, вероятно е прецакана. Сушата през август-септември, ранното спиране на снасяне на майките и сравнително топлата есен и зима според мен си казаха думата. Оттук-нататък ни остава повечко работа с по-слабите семейства. Силните си знаят работата!
    Keep Walking...

  4. #4434
    Заслужил Автор
    Регистриран
    23.11.2014
    Мнения
    290
    Пчеларски район
    krivodol
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Е кому е необходимо това презапасяване на есен?Хранене с инверт на есен до спукване,питки през 20 дена от декември до сега, някои дори започнаха отново със сиропа, макар че имат запаси за още 1 зима.
    Останал съм с впечатлението ,че си професионалист от всичко което си писал или тезите които защитаваш и аз съм успял да прочета т.е., че изхранваш домочадието си чрез пчелите.Това означава че куланиш 200–300 кошера.Представям си каква хамалогия те очаква занапред само от разпечатването.Не ти завиждам.
    Затова при мен основното е зазимяване с 10–12 кг.мед и 1–2 пити с перга. Дори и при това положение ми се налага да разпечатвам по 1–2 пити докато цъфне джанката.Ако закъснее давам им от техния мед от есента,изваден от плодниците.Цъфнат ли и другите овощия в плодника няма никакъв мед от миналата година, няма дори и перга,всичко се изяжда и става на пило.Спестете си поне хамалогията от това презапасяване.Другото си идва само.
    ф
    Зелен съм още,с пчели се занимавам едва от 2016,а за броя кошери чул те Бог...Ще си изпия до дъно горчилката с разпечатването,казват че опита е най добрия учител,скъпо взимал но обяснявал подробно...

  5. #4435
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Една загуба записах и тази година, не ми се размина. Но пък на ЛР с 3 пити пило завъртях средната, добре се развиват. При самосменните майки са останали младите, доста едри. Добре започва сезона.

  6. #4436
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Прегледах тези които ме съмняваха един без майка, а другите просто са по слаби. Пило няма никаво по 2 рамки със яица, този студ ги дръпна на зад. Лошото е че другата седмица отново го давт -10 градуса отново и направо ще им разкаже играта това гадно време. Ако пак изчистят пилото ще има стътност, тези стари пчели трудно ще отгледат поколение април.

  7. #4437
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Прегледах тези които ме съмняваха един без майка, а другите просто са по слаби. Пило няма никаво по 2 рамки със яица, този студ ги дръпна на зад. Лошото е че другата седмица отново го давт -10 градуса отново и направо ще им разкаже играта това гадно време. Ако пак изчистят пилото ще има стътност, тези стари пчели трудно ще отгледат поколение април.
    С тази прогноза за -10 градуса направо ме притесняваш.Има ли вероятност да се сбъдне?То,при последното застудяване от-6,-7 минимални температури,докара нещата да има само запечатано пило и яйца.

  8. #4438
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от mici-92 Виж публикацията
    С тази прогноза за -10 градуса направо ме притесняваш.Има ли вероятност да се сбъдне?То,при последното застудяване от-6,-7 минимални температури,докара нещата да има само запечатано пило и яйца.
    На този въпрос никой не може да ти отговори. Щом синоптиците дават това, значи има предпоставки да стане, но дали ще паднат толкова температурите ще видим другата седмица!

  9. #4439
    Потребител
    Регистриран
    26.01.2012
    Мнения
    54
    И аз успях да прегледам семейства си събота и неделя. Равносметката само една майка се е предала- та семейството го обединих с друго с млада майка.На 90 % от семействата са много силни което ме спести разпечатване на рамки.Най приятната ми изненада беше семейство ,което очаквах да умре -още от ноември имаше подмор 3-4 см.по дъното.Пчелите бяха с изплезено хуботче като при натравяне -направо го бях отписал.Вчера семейството пращеше от пчела. Дано само време се задържи та да вкарат прашец в кошерите, че сега им е доста необходим.

  10. #4440
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Вкарват 2 вида прашец, не е много, но горе-долу добре, за току що свършилата зима.

 

 
Страница 444 от 677 ПърваПърва ... 344394434442443444445446454494544 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 25 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 25 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •