Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 507 от 676 ПърваПърва ... 7407457497505506507508509517557607 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 5,061 до 5,070 от общо 6760
  1. #5061
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Както обикновено, успяваш да провокираш диалога в положителна посока.
    Сега се зачетох в предишни постове, тъй като се сетих за един телефонен разговор от предходната седмица.
    Та по диалога - аз също, с малко перипетии успях да се докопам до въпросните майки преди две години. С ръка на сърцето си признавам, че не останах очарован, но при мен бе от чисто любопитство, за което броих 100 евро за пет майки. Към момента имам една, която не се отличава от останалите мои. Освен, че семейството трупа повече прополис по релсите. Аз, за мен си стигнах до извода, че майките са селектирани за други климатични условия, които при мен липсват. Тук за грешка на пчеларя мога да кажа само за едната майка, но там ситуацията е кумична. Другите две майки си ги смениха още на следващата пролет, за четвъртата не помня, но май и нея не я харесаха. Това не бяха посредствени семества, а такива, които работеха усърдно по време на паша.
    А сега по сериозно на въпроса за селекцията. Дали селектираме нещо или само се заблуждаваме? Да приемем, че го правим. Постигат се някои добри признаци, но след няколко поколение изчезват. Калине, тук напипа малко същината, че климатичните особености влияят доста върху развитието на дадени индивиди. В единия случай им пречат да се развиват или измират, а в другият инвазират. Значи, ако сме закупили дадена майка от другия край на света, то дори там може да се развива по - зле, а тук да намери подходящи условия и да се развива качествено и количествено. Да не и влияят някои паразити и да се развива добре. Пример: Аз имам някакво грозде което не го пръскам и имам винаги плод, а останалите сортове при влага си заминават. Така е с растения, животни, насекоми. Ако заминеш в джунглата ще загинеш от разни болести, а местното население си щрака с пръсти и т.н.....че трябва да се спи.

  2. #5062
    Автор
    Регистриран
    06.01.2015
    Мнения
    110
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Четох, четох и нямам какво да кажа. Ти така добре си го описал.


    П.П. По 30 евро ли ги взе?
    Взех ги началото на август и мисля,че бяха 5 броя за около 200 лв. Това по спомени го казвам. Ако се разровя и намеря обявата ще мога да дам по точна цена, но знам, че ми излезе около тези пари.

  3. #5063
    Автор
    Регистриран
    06.01.2015
    Мнения
    110
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Стимулирал ли си ги с нещо тия отводки?Що то и при мен се задръстиха,но са запечатали на 65-75%.
    Не съм ги стимулирал с нищо друго освен три пъти сироп и две пити запечатено пило.

  4. #5064
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Защото никой не чете това което аз казвам за майките? Но имали сте пари - дали сте. Що ли на мен не вземе някой да ми дава така евраци?
    Щото ти куца рекламата? А иначе съм доволен от въпросните майки. Нека недоволните да споделят колко майки са купили от други производители, и как са се представили?
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  5. #5065
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    Щото ти куца рекламата? А иначе съм доволен от въпросните майки. Нека недоволните да споделят колко майки са купили от други производители, и как са се представили?
    Искам да кажа друго, а не, че ми куца рекламата. Аз продавам майки само когато имам в повече или някой е закъсал.

  6. #5066
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    Щото ти куца рекламата? А иначе съм доволен от въпросните майки. Нека недоволните да споделят колко майки са купили от други производители, и как са се представили?
    Бат Тянко , сподели твоя опит .

  7. #5067
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    Нека недоволните да споделят колко майки са купили от други производители, и как са се представили?
    Аз, още есенес, при един видеочат, му споделих моите впечатления на Дони. Усмихна се, попитаме какво е пишело на кутийките, но аз не можах да му отговоря , защото не си спомням, но кутиите са на пчелина и си ги ползвам сегиз-тогиз. Що касае впечатленията ми от майки на други производители, също нямам кой знае какви позитивни чувства - т.е., не съм впечатлен, но не съм и огорчен, защото съм взимал майки в критични моменти - есенно време, след третиране с МК, за да спася семействата. Инак моите майки си ми допадат. Де да знам, може и да съм прекалено взискателен. Ето, сега имам подготвени 17 нука със запасни майки, които ме радват много, за разлика от основните семейства.

  8. #5068
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Няма значение от кой са купени чуждите майки. Проблемите с тях са идентични независимо от производителя. Това е моя опит. Собствените са най- добри. Чуждите обаче не са за подценяване, защото обогатяват генофонда. Така или иначе с поносимо качество са едва половината. Толкоз!
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  9. #5069
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    Няма значение от кой са купени чуждите майки. Проблемите с тях са идентични независимо от производителя. Това е моя опит. Собствените са най- добри. Чуждите обаче не са за подценяване, защото обогатяват генофонда. Така или иначе с поносимо качество са едва половината. Толкоз!
    Това с обогатяването на генофонда, вече спрях да го правя. В пчелин който 15г. минимум не са купувани майки или внасяни, от около 4-5 години се появиха майки жълти, с пчели кротки, работливи. Дори не ми трябва пушалка като ги отварям.
    Преди като купувах майки 1/3 от семейства даваха мед, другите събираха за тях си, а имаше и такива които аз трябваше да ги спасявам, от гладна смърт. От както аз си гледам, "свищеви" майки рядко има кошер който да не даде минимум един магазин. Предимно това са кошери със много стари майки, които са давали много добра продукция предхоните години и аз все съм отлагал смяната на майката или късно правени отводки, от предходната година.
    Преди 3 години купих майки, за един нов пчелин, е резултата е: както го описах малко по- напред. Сега имам няколко които събират за себе си и един който ще иска храна зада оцелее!

  10. #5070
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    Нека недоволните да споделят колко майки са купили от други производители, и как са се представили?
    Преди да взема майките от Андон, съм купувал по 2-3 майки от пчеларските магазини в Русе и от един човек живеещ близо до Русе. Не съм доволен от никоя от тези майки. Има хора, които са вземали от тези майки и техните са били добри, и хората са доволни. Аз не съм имал късмет да уцеля с добри майки. То и затова 2-3 майки взети от някого може да се окажат и отлични, а може и за нищо да не стават.
    А го има и фактора кой какво очаква от съответните майки. При едни и същи показатели, един пчелар може да е доволен, а друг да не е.

 

 
Страница 507 от 676 ПърваПърва ... 7407457497505506507508509517557607 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 20 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 20 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •