Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 100 от 677 ПърваПърва ... 50909899100101102110150200600 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 991 до 1,000 от общо 6761
  1. #991
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.11.2011
    Мнения
    314
    Пчеларски район
    Русе
    има ли вероятност да имат нужда от вода и затова да е този летеж

  2. #992
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    На 25ти ходих до пчелина да нахраня кучето, направихме снежен човек с детето и преди да си тръгнем отидох да погледна кошерите и от 2 кошера майки на scutellator видях че излетяха 2-3 пчели.
    Отидох до колата гледам 3 градуса показва термометъра. Къде отиват в този сняг не знам, преди няколко дена ги погледнах тези кошери и всичко беше нормално имаше на 1 пита запечатано пило и достатъчно мед.
    Направило ми е впечатление, че на scutellator пчелите летят при по ниски температури, сутрин започват да работят много по рано от останалите семейства, но се учудих какво търсят в този сняг.
    Аз предполагам, че понеже са силни семейства и са полъгани от голямата температура в кошера и излита и след това замръзва и умира.
    Явно аномалията е не само при мен. Майките ми не са от на scutellator, но тази отводка ми е от произход различен от останалите 2 кошера. Може би това да има значение.

  3. #993
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    @Nik_m: Направило ми е впечатление, че на scutellator пчелите летят при по ниски температури, сутрин започват да работят много по рано от останалите семейства,
    И при мене е така (потвърждавам горното). На Scutellator семействата носеха прашец до 24 октомври много активно.
    Преди седмица Scutellator-ските семейства бяха на всички пити дори сутрин рано (понадигнах таблите да видя).
    Долното не съм 100% убеден, че е вярно. Не съм го провелил още.
    1) Предполагам при по-ниски темпретури от другите семейства ще се свият на кълбо (по издържливи са на студ)
    2) Имат повече пчели (определям визуално, не съм ги теглил) и правят по-голям кластер.
    3) Имат добра защита. Не съм видял да ги крадат досега.
    Ако горните три са верни и зумуват по-добре (дори да изядат повече мед) ще е СУПЕР.

    Едно от тях не вървеше добре (с придадена майка на 2-3 седмици) и го стръсках на основи (на 17 август) и го храних. Сега е добре. Кой знае какви патогени са го мъчили. С две думи финландски метод в действие (доколко купените основите са "чисти" е друг въпрос).

  4. #994
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Вчера гледам няколко кошера пак носят прашец, може да продължават с пилото.
    Има, няма пило след няколко дена ще третирам с ОК.

  5. #995
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Днес беше студено и използвах момента да преместя кошерите и да нивелирам плочките, защото се бяха разместили след наводненията и кошерите се бяха наклонили на всички страни.
    Сега трамбовах хубаво с пясък и мисля че вече няма да мръднат, а дано следващата година да не блато в двора. Бяха тежки което е добре няма да ги мисля зимата за храна. Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	DSCI0227.jpg
Прегледи:      266
Размер:	224.2 KB
ID:	2378

  6. #996
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Браво, добре ти изглеждат кошерите но от тези ламарини зад тях през лятото няма ли да се отделя много горещина?

    п.п. стойките са ти без "пети" което според мен при евентуално преместване напред, назад си е проблем, а не се знае кога какви маневри ще се наложи да правиш с тях...

  7. #997
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Не им е топло, на 2.50м. са от ламарината и не напича до тях, а не са се и оплакали По цялата дължина на ламарината има ягоди а те не обичат жегата и на тях нищо им няма.
    А пети не съм и сложил защото така реших, за сега не ми е проблем.

  8. #998
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.05.2013
    Мнения
    336

    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Днес беше студено и използвах момента да преместя кошерите и да нивелирам плочките, защото се бяха разместили след наводненията и кошерите се бяха наклонили на всички страни.
    Сега трамбовах хубаво с пясък и мисля че вече няма да мръднат, а дано следващата година да не блато в двора. Бяха тежки което е добре няма да ги мисля зимата за храна. Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	DSCI0227.jpg
Прегледи:      266
Размер:	224.2 KB
ID:	2378
    Много ми харесват кошерите ти и аз мислех по едно време да слагам железни стойки,но комшиите са ми цигани.

  9. #999
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.12.2013
    Мнения
    302
    Пчеларски район
    СЕВЕРОЗАПАДНАЛ
    Браво Ники мераклииска работа дано другата година като се прибера окончателно в България и аз наи накрая да си оправя пчелина както го виждам в мечтите си.

  10. #1000
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    По принцип "петите" на стойките са им най големия проблем - преди няколко месеца ми трябваха 400 пети, купих 1 лист ламарина за 50 лева, само за нарязването му с гилотина на 7 сантиметрови ивици ми взимаха 90 лева !!!!! та се наложи да ги дооформям с флекса което си е жива мъка ....

 

 
Страница 100 от 677 ПърваПърва ... 50909899100101102110150200600 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 12 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 12 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •