Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 501 от 676 ПърваПърва ... 401451491499500501502503511551601 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 5,001 до 5,010 от общо 6760
  1. #5001
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от miroslav70 Виж публикацията
    Убили са я,язък за добрата майка,ща не ща- поръчах лицензиран майкопроизводителен боклук, дето дори и да иззими я развие приход,я не...
    Във фейса се продават всякакви майки от нелицензирани производители . Не мисля че лиценза е проблем, и не мисля че трябва да поставяш всички по общ знаминател. Купил съм стотици майки и има всякакви и хубави и лоши.

  2. #5002
    Заслужил Автор
    Регистриран
    23.11.2014
    Мнения
    290
    Пчеларски район
    krivodol
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Във фейса се продават всякакви майки от нелицензирани производители . Не мисля че лиценза е проблем, и не мисля че трябва да поставяш всички по общ знаминател. Купил съм стотици майки и има всякакви и хубави и лоши.
    Прав си,със сигурност има и читави,за мой късмет не попаднах на такива,е... и не съм купувал стотици,от трийсетина майки от три места щетата е мн. повече от качеството.

  3. #5003
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Цитат Първоначално публикувано от miroslav70 Виж публикацията
    Прав си,със сигурност има и читави,за мой късмет не попаднах на такива,е... и не съм купувал стотици,от трийсетина майки от три места щетата е мн. повече от качеството.
    Преди три години купих за последн път, подлъган за койли път 21 майки, от тях 5 ставаха, другото го замених след година! Вече само мои селектирани майки, от доказали се кошери!

  4. #5004
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от Вълчан Виж публикацията
    Преди три години купих за последн път, подлъган за койли път 21 майки, от тях 5 ставаха, другото го замених след година! Вече само мои селектирани майки, от доказали се кошери!
    Въпрос на който се надявам да дадеш честен отговор.
    Колко процента от твоите селектирани майки са "супер", колко са "добри", колко са "поносими" и колко "не стават"?
    Втори въпрос кои оставяш да работят и кои сменяш веднага след като оцениш?

  5. #5005
    Автор
    Регистриран
    11.11.2016
    Мнения
    166
    Пчеларски район
    Айтоско
    A как се оценявят тия майки?

  6. #5006
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Въпрос на който се надявам да дадеш честен отговор.
    Колко процента от твоите селектирани майки са "супер", колко са "добри", колко са "поносими" и колко "не стават"?
    Втори въпрос кои оставяш да работят и кои сменяш веднага след като оцениш?
    Писал съм го и пак ще го напиша: Кошер който е показал; следните показатели: Не са с висока степен на агресивност.
    Градят бързо и качествено, не прояждат питите, дори да е слаб градежа.
    Майката снася равномерно; помазано пило!
    На акацията минимум 2 магазина, стигали са до 4бр. 12р дб.
    Зимни запаси, си ги осигуряват почти сами, при извънаредни случай може да получат малко кърмова маса-тесто.
    Майката се отнема след акацията на, след две акациеви паши-два сезона!
    Пчелите сами си избират на кое яйце да изградят маточник,не разрушавам маточници след 5-я ден, след 10 дни с маточниците се поставят, на сборни отводки.
    Така получените майки, наричани от някой свищеви са с пъти по -добри от купеките майки, получени чрез пренасяне на личинки, не одобрени от пчелите.
    На кратко да обобщя от 10 майки, рядко има една или две майки, които да се отличават от първородсвеницата си!
    От 10 майки 10 супер работещи майки!
    Истинската оценка майките получават на другата година, на акацията. Случвало се е млада майка с малко изимува ли пчели да е рекордьорка.
    Ако се искам да заменя някоя не струваща майка, тя е убита след 7-10 дни маточниците унищожени и поставена пита с яйца от майка, отговаряща на горните условия.
    Никого не карам да ми вярва и няма да влизам в спорове!

  7. #5007
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Вълчан Виж публикацията
    Пчелите сами си избират на кое яйце да изградят маточник,не разрушавам маточници след 5-я ден, след 10 дни с маточниците се поставят, на сборни отводки.
    Така получените майки, наричани от някой свищеви са с пъти по -добри от купеките майки, получени чрез пренасяне на личинки, не одобрени от пчелите.
    На кратко да обобщя от 10 майки, рядко има една или две майки, които да се отличават от първородсвеницата си!
    От 10 майки 10 супер работещи майки!
    Истинската оценка майките получават на другата година, на акацията. Случвало се е млада майка с малко изимува ли пчели да е рекордьорка.
    Ако се искам да заменя някоя не струваща майка, тя е убита след 7-10 дни маточниците унищожени и поставена пита с яйца от майка, отговаряща на горните условия.
    Това е 101% вярно видял съм го с очите си,а от как намерих по 2-3 майки в кошер вече и аз няма да чистя маточници.Видях как пчелите избират бъдещата царица на кошера.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  8. #5008
    Заслужил Автор
    Регистриран
    23.11.2014
    Мнения
    290
    Пчеларски район
    krivodol
    Аз също съм доволен от ,,моите,, свищеви,тази година правих сборни отводки на по 5-6 р з.пило, още толкова стърсена,пита с яйца,веднага затваряне и преместване на далеч.от 31бр.,една търтовка и две варовити(отдавна ликвидирани),6 бр са на 7-9 р.другите м/у 15 и 20 р покрити,че и малко мед има за вадене.
    От друга страна като се замисля- двайсетина лева ми се виждат твърде малко за качество...

  9. #5009
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Малко се отклонихме от темата, но като е тръгнала приказка за майки и отводки, да попитам за една моя идея. Ако след формиране на отводката направя едно третиране с диетилов етер, с цел летящите пчели да забравят местоположението на стария кошер и да останат в новия? Дали ще се получи? Нямам възможност да ги местя на ново място.

  10. #5010
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    Малко се отклонихме от темата, но като е тръгнала приказка за майки и отводки, да попитам за една моя идея. Ако след формиране на отводката направя едно третиране с диетилов етер, с цел летящите пчели да забравят местоположението на стария кошер и да останат в новия? Дали ще се получи? Нямам възможност да ги местя на ново място.
    Правиш налитане с разделяне на летящата и не ти трябва да ги пренасяш.

 

 
Страница 501 от 676 ПърваПърва ... 401451491499500501502503511551601 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 19 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 19 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •