Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 432 от 676 ПърваПърва ... 332382422430431432433434442482532 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 4,311 до 4,320 от общо 6760
  1. #4311
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.12.2014
    Мнения
    220
    Пчеларски район
    Врачанско
    Вчера погледнах какво е положението и на пръв поглед всичко е в норма. На записаните с по-малко мед им сложих по 500 гр медена питка. За пило не съм и гледал. Някои от кошерите са доста живички и ми харесаха. Чакам да започне прашеца и да видим какво ще стане.
    Медец

  2. #4312
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Гледах клипа. Браво. Завиждам благородно, при мен няма такова нещо, мъгли, по студено, затопля се колкото за облитане, но не става за далечен летеж.
    На прелката има малко тесто. Дали е паднало при поставянето или са го измъкнали отвътре?

  3. #4313
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Гледах клипа. Браво. Завиждам благородно, при мен няма такова нещо, мъгли, по студено, затопля се колкото за облитане, но не става за далечен летеж.
    На прелката има малко тесто. Дали е паднало при поставянето или са го измъкнали отвътре?
    Предполагам, че пчелите са го изкарали, аз си правя тестото и на дървените кошери го слагаме върху рамките поради липса на хубави хранилки и от питката като изсъхне се отчупват парченца падайки долу на дъното. Това не е прекъсвало въобще с прашеца освен в по студените дни когато не излитат.

  4. #4314
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    ..... а дано ни се отдаде случай да седнем да се почерпим и тогава ще си спорим колкото си искаме.

    А, поканете и мен.

    пп. няма да споря, само ще фиркам и ще слушам.

  5. #4315
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Изгледай клипа, днес снимах на пчелина на брат ми и брой колко пчели се връщат с прашец ....
    В кой район е пчелина на брата ?

  6. #4316
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Ник, много се подвеждаш по моди и разни писанки. Почна да преценяваш кошери по прелките, да не отваряш с месеци, спря да стесняваш, почна да оставяш огромни количества мед и т.н. Нямаш стотици семейства, сърбят те ръцете да бачкаш и същевременно се подвеждаш че може без да се пипат. Това трудно се получава особено с нашата система кошери. С малко повече внимание и с твоя хъс можеш да постигнеш в пъти по-добри резултати. Колкото до питките в твоя случай съм почти сигурен че са хвърлени пари на вятъра. Тая година е мода да се храни още от 15 декември. Много хора ще ревът в март, че не има се развиват семействата.
    Замислих се тези дни, критикуваш моите методи на пчеларстване а не се ли замисли че може пък някой от твойте методи да не са правилни. Аз моя начин на пчеларстване не съм го прочел от никъде а съм го видял от метода проба - грешка, така че трябва да съм се подвел сам, даже не съм виждал никъде нещо подобно, в книгите има пролетни прегледи пък ротации и какво ли още не а аз осигурявам на пчелите спокойствие. Тази година имам 35кг. средно от кошер + 2 отводки от една паша, 2 отводки - 160лв, като го обърнеш в мед делено на 4.20 е себестойността на 38кг. мед. За мен е добре, винаги може и повече но здравето е най важно. Питките са сложени с цел, всичко е в плана за следващата година, искам да остане повече мед за да мога да имам повече медови пити за отводкие а в същото време имат запас над главата (кой знае може да помогне) а и аз съм спокоен понеже не знам кой кошер как е подредил запасите и кой колко има, защото от 15ти август от тези 15-20кг мед може да са 25 а може и 5. Малко вероятно но питката не пречи а може само да помогне а и не са скъпи.
    Това е моята гледна точка не казвам че е правилна но това го ражда моята дебела глава.
    Този пост е редактиран от Nik_m; 09.01.2018 в 10:25.

  7. #4317
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Замислих се тези дни, критикуваш моите методи на пчеларстване а не се ли замисли че може пък някой от твойте методи да не са правилни.
    Това постоянно ми се върти в главата и така ме бута постоянно да се усъвършенствам. Ако си помисля, че съм постигнал максимума, и всичко което правя е единствения правилен подход, развитието спира, а това не е добре.

  8. #4318
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Това постоянно ми се върти в главата и така ме бута постоянно да се усъвършенствам. Ако си помисля, че съм постигнал максимума, и всичко което правя е единствения правилен подход, развитието спира, а това не е добре.
    И аз съм останал с такова впечатление, виждам че имаш много знания и рабориш с желание (пчелините много ми харесват) за това се учудих как критикуваш даден метод на работа при положение че нямаш идея за района. Аз съм фен на зимуването с много мед и за това им слагам и питки и есен оставям по много. Пролет не ми пречи меда, ако има повече слагам рамките в надставките и го свалят, но района е такъв, че имам 1 месец тотално безпашие и изяждат всичко. Другата причина да оставям повече мед е защото не искам да храня с захар, понеже продавам меда на хора и искам да са доволни. Че с фирмите нещо не ми върви. Проблемите с кръста също указват голямо значение за метода на пчеларстване. Аз съм сигурен, че допускам и грешки, но който не работи той не бърка, резултата е важен!

  9. #4319
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Понеже съм свалил хранилките защото обърнах таблите мисля да ги измия и дезинфекцирам. С калиев перамнганат дали става? И се чудя какво да направя да не хваща мръсно (като мухъл) в хранилката, мисля да не слагам капака, някакви идеи?

  10. #4320
    Заслужил Автор
    Регистриран
    02.09.2016
    Мнения
    361
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Понеже съм свалил хранилките защото обърнах таблите мисля да ги измия и дезинфекцирам. С калиев перамнганат дали става? И се чудя какво да направя да не хваща мръсно (като мухъл) в хранилката, мисля да не слагам капака, някакви идеи?
    Грхммммм.....

    Лично мнение.
    Само течаща вода и гъбичка върши идеална работа, защото... Ами защото, на всякаква дезинфекция й се губи смисъла. Хранилката е поставена във околната среда, т.е. отвсякъде навлизат прахоляци, насекоми и особено мравки, които пък непрекъснато внасят бактерии и микро-гъбички. Самите пчели внасят от околната среда микроорганизми. Въобще, каквото и да направиш по отношение на почистване, дезинфектиране и обеззаразяване, му се губи смисъла за около седмица. Това е особено видно, когато започнеш да подхранваш със сироп. Максимум след седмица,, след наливането на първата доза сироп, в хранилката се появяват неприятни на вид неща, като черни колони от бактерии, които тръгват от петънца, нишки на гъбички или мирис на оцет, което пък става ако кошера е слаб и не успява за 24 часа да изпие дадения му сироп.
    Един прост съвет. Ако искаш сиропа ти да не вкисва, при приготвянето му внасяй по 1 млл на литър сироп мравчена киселина, което пък е и противопоставяне за нозематоза.
    Няма братче спасение от външните условия, винаги има внасяне на микроби, ако щеш се сбръчкай от почистване, в случай, че си маниак на чистотата.

    При зимни условия, най-доброто почистване на хранилката го правят самите пчели, ако искаш да не си играеш. Постави подхранка в хранилката и виж как с изяждането й самите пчели ще почистят хранилката до блясък.

 

 
Страница 432 от 676 ПърваПърва ... 332382422430431432433434442482532 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 15 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 15 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •