Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 99 от 677 ПърваПърва ... 4989979899100101109149199599 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 981 до 990 от общо 6763
  1. #981
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Да няма италианки наоколо
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  2. #982
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.05.2013
    Мнения
    336
    Цитат Първоначално публикувано от delpi Виж публикацията
    В момента за района на София температурата е около 3-4 градуса. Един от кошерите ми се облита, като на прелката има 7-8 пчели и отделно през 10-тина секунди влиза и излиза пчела.
    Миналата година наблюдавах подобно нещо,същото семейство умря до коледа.Бях го уставил на долна,горна прелка и бях махнал големия капак на хранилката и преградната.На какви прелки си ги оставил,дъната какви са с мрежа или плътни?Имали умрели пчели пред кошера.

  3. #983
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    Цитат Първоначално публикувано от Петър84 Виж публикацията
    Миналата година наблюдавах подобно нещо,същото семейство умря до коледа.Бях го уставил на долна,горна прелка и бях махнал големия капак на хранилката и преградната.На какви прелки си ги оставил,дъната какви са с мрежа или плътни?Имали умрели пчели пред кошера.
    Няма умрели пчели пред кошера.
    Семейството е отводка на 8 рамки в ДБ 10, като в двата края има по една преградна рамка от фибран. Отгоре има надрамъчна табла и днес сутринта махнах хранилката и на нейно място върху таблата сложих фибран 3-ка. Това го направих всъщност и на останалите кошери. Под плодника ми е магазина и отдолу дълбоко дъно с мрежа горе-долу на 1/5-та от дъното. На дълбокото дъно има прелка, като отвора е стеснен на 4-5 см. Има и мишепредпазител. На плодника има и дискова прелка, която е поставена на положение с дупчестия отвор, който е заклеен.

    Всъщност преди малко се сетих, че като махах хранилките на кошерите, на едната в последствие забележих, че имаше конденз и е възможно да е точно от този кошер. Странно, в останалите ми кошери всичко е еднакво с изключение на двете преградни дъски от фибран в този, тъй като беше по-слаб.

  4. #984
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Ако времето е било тихо и без дъжд, според мен е кражба. До колкото разбирам и Йорданов това има предвид.

  5. #985
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Може самия кошер да е намерил нещо за прибиране и трябва да се уточни -облитане или летеж има разлика.

  6. #986
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    Ходих преди малко пак и само 1-2 пчели лазеха по прелката и периодично се прибираха.

    Тихо и без дъжд е времето.
    Всъщност не беше много коректно написано от мен в първия пост, че има облитане. От няколко месеца се занимавам с пчели и не съм сигурен кое точно е облитането... до момента съм си мислел, че представлява летеж около самия кошер и кацане на прелката през определено време и след това повторение.
    По-скоро обаче си беше летеж т.е. пчелите идваха отнякъде и само 2-3 летяха около кошера. В населеното място има само още един пчелин съставен от 2-3 стари кошера на възрастен човек.

  7. #987
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    Може да ходя да крадат(гурбет) именно от тоя пчелин
    Милен Михов

  8. #988
    Наблюдател
    Регистриран
    21.04.2013
    Мнения
    25
    Пчеларски район
    София
    А при мен има по десетина пчели умряли на прелките на всички кошери,накакво ли се далжи това?

  9. #989
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.05.2013
    Мнения
    336
    Цитат Първоначално публикувано от delpi Виж публикацията
    Няма умрели пчели пред кошера.
    Семейството е отводка на 8 рамки в ДБ 10, като в двата края има по една преградна рамка от фибран. Отгоре има надрамъчна табла и днес сутринта махнах хранилката и на нейно място върху таблата сложих фибран 3-ка. Това го направих всъщност и на останалите кошери. Под плодника ми е магазина и отдолу дълбоко дъно с мрежа горе-долу на 1/5-та от дъното. На дълбокото дъно има прелка, като отвора е стеснен на 4-5 см. Има и мишепредпазител. На плодника има и дискова прелка, която е поставена на положение с дупчестия отвор, който е заклеен.

    Всъщност преди малко се сетих, че като махах хранилките на кошерите, на едната в последствие забележих, че имаше конденз и е възможно да е точно от този кошер. Странно, в останалите ми кошери всичко е еднакво с изключение на двете преградни дъски от фибран в този, тъй като беше по-слаб.
    Щом няма умрели пчели е добре,но летеж при 3-4 градуса е странно.

  10. #990
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    На 25ти ходих до пчелина да нахраня кучето, направихме снежен човек с детето и преди да си тръгнем отидох да погледна кошерите и от 2 кошера майки на scutellator видях че излетяха 2-3 пчели.
    Отидох до колата гледам 3 градуса показва термометъра. Къде отиват в този сняг не знам, преди няколко дена ги погледнах тези кошери и всичко беше нормално имаше на 1 пита запечатано пило и достатъчно мед.
    Направило ми е впечатление, че на scutellator пчелите летят при по ниски температури, сутрин започват да работят много по рано от останалите семейства, но се учудих какво търсят в този сняг.
    Аз предполагам, че понеже са силни семейства и са полъгани от голямата температура в кошера и излита и след това замръзва и умира.

 

 
Страница 99 от 677 ПърваПърва ... 4989979899100101109149199599 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 13 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 13 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •