Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 7 от 677 ПърваПърва ... 567891757107507 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 61 до 70 от общо 6763
  1. #61
    Потребител
    Регистриран
    22.01.2011
    Мнения
    88
    Майче барбекюто е най сигорно.А района ми е на дунава до Оряхово.

  2. #62
    При мен/белоградчишко/ от акация средно по 18 кг от семейство,след това второ вадене/преди липата/ по 12 средно.....последва ужасно засушаване и дори поява на мана по дъба.....мисля че към края на юли ще дръпна по още 8-10 кг от кошер ....говоря за зрял запечатан на 100% мед.....слънчоглед има но го засяха късно и не се надявам на него.....

  3. #63
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    248
    Браво земляк, аз не мога да се похваля като теб. При мен на 70 км от теб нещата не са така розови!

  4. #64
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Определено слаба година отчитам при мен - сега се върнах от среща със някои колеги от региона,всеки се оплаква,слабо,много слабо бих казал.

    Не знам защо,но липата при нас нищо не даде,а кориандъра само колкото да се отчете нещо си.
    Слънчогледа тука 2-3 дена каквото са сбрали,но е слабо за сега - да напълнят по един магазин и евентуално малко от горе.

    Добре,че поне от рапицата и акацията хванахме по малко - както и си го мислех,я стигнем я не 30кг. среден добив от семейство.

    Определено слабо.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  5. #65
    За мен 30 кг от кошер не е слабо ,а средно....зависи кой на какво е свикнал....

  6. #66
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    При мен от акацията кошер №1 за който писах че е много зъл ми напълни 2 магазина плътно запечатани.Днес го подпуших яко и проверих състоянието на 2 - та магазина, напълнени са до дупка и от липата.Това прави около 60 кг от двете паши.От него отводка не съм правил.От останалите извадих от акацията по приблизително 2 магазина, по средата на акацията се принудих да правя отводки и от всеки взех по една медова и 4 пити с пчели и пило, така им прекратих роевото настроение което открих в ранна фаза , просто се забавих с поставянето на втория магазин.Сега от липата са напълнили единия магазин и отчасти втория.Отводките който направих по средата на акациевата паша 7 бр. днес им сложих да градят 10-тата рамка.Имат разновъзрастно пила на 4-5 рамки.Сами си произведоха майки от роеви маточници и се развиха чудесно, разбира се с редовно подхранване.От тази година и миналата аз съм много доволен.Средно от сем. ще извадя по 45 кг. мед. а от гадовете 60.Плодниците също са добре запасени.Ако през акациевата паша не бяха заложили роево настроение и не ги отслабих толкова щеше да напълнат и от липата 2 магазина.Просто грешката за роевото настроение си е моя извадих си необходимите поуки.Просто всичко трябва да се направи навреме.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  7. #67
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Въъй Станич , тая твойта местност още 30-40 кошера няма да ги усети бе . У наше село сме към 500 кошера работещи , акации и липи - тук таме , каквото има по дворовете , треволяци и каквото сложат господа земеделците . На три километра има остатъци от хубава акациева гора , ама то и там има два пчелина със 150-200 кошера . Пък и други села има наблизо , и там има хора мераклии . При тая обстановка и с мойта нулева технология , цел в живота ми е 30 кила от кошер. То последните години Дядо Господ милостив , та слага по 5 - 10 килца горница . Ако ударя 50 , ще го броя за катаклизъм :D . Момчетата в гората не ги знам как я карат , ама чувам че в силни години от по - пъргавите кошери до към стотях стигали
    И честит празник Св. Прокопи на всички колеги !! Днеска не трябвало да се работи и аз спирам cool;

  8. #68
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    При мен акацията започва масово присъствие на растояние от 20м. въздушен път зад кошерите, а липите започват от около 100-150 м. въздушен път срещу тях като присъствие.Това е една от гаранциите за добър медосбор т.е. близоста на пашата и масовото присъствие на медоносите Района е богат на акация и липа.При стационарен пчелин като моя аз разчитам много на тези условия.Действително мястото може да поеме доста по-голям брой сем. и паша според мен има достатъчно в района.Лошото е че след прецъфтяването на тези два медоноса има слаба паша от ливадите и при засушаване и тя изчезва.Ако се пракува подвижно пчеларство, и закарам кошерите в малко по високата част на Балкана където сега започва цъфтежа на липата удължавам медосбора с още минимум 15 дни.В града около моя пчелин липата прецъфтя.По мои изчисления ако едно силно сем. събере около 2 магазина липа за времето на цъфтежа от 20 06 до 05.07 както беше пащата тази година при мен и времето беше чудесно за това, и това сем. го закарам на около 4 км. в един липов масив намиращ се малко по- високо в Балкана ще взема от него още минимум 1 магазин мед да не кажа и два.Това са си чисти 45кг липов мед примесен с билки.Дадох пример с едно от моите сем. много силно и зло което до тук ми даде 2магазина акация и 2 липа. Ако сега го подсиля с още летящи пчели и го закарам в този липов масив който сега започва да цъфти съм сигурен че ще извадя още 2 магазина липа при подходящо време.Това са близо 90кг. добив.Мисля че е добра цифра.Остава само да се осъществи, но аз едва ли ще го направя доволен съм и на това което ще взема.
    Знам че ако един пчелар практикуващ и подвижно пчеларство, ако търси райони с масово присъствие на добър медонос ще получи и добри добиви при равни други условия.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  9. #69
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2011
    Мнения
    201
    Станко при нас няма чак толкова паша само акация и липа и ако едната паша се провали нищо не правиме,юли и август при нас паша няма ,аз от добро няма да започна да практикувам подвижно пчеларство, защото преди 3 г.извадихме по 10кг.мед и то от слните кошери.Друго си е да има рапица и слънчоглед .

  10. #70
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    248
    А стига, тая Берковица много голяма бе, в единия край рай в другия ад!

 

 
Страница 7 от 677 ПърваПърва ... 567891757107507 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 13 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 13 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •