Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 69 от 677 ПърваПърва ... 1959676869707179119169569 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 681 до 690 от общо 6763
  1. #681
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    На твое място бих ги нацепил и да се прицеля в по късна паша-например липа,ливада..Имам в предвид,че и за акацията времето ни готви същия сценарий.Не съм си водил подробни записки за времето,но обикновенно в такава(мокра) година,времето се стабилизира към края на май началото на юни.Народното поверие гласи суха зима мокра пролет.Ако се съобразяваме с това,би трябвало още в края на зимата да знаем какво ни очаква и да се подготвим за изненади.Разбира се този сценарий може и да не се случи,но щом вече са решили да бягат не разчитай,че роевия нагон ще отстъпи при оправяне на времето.

  2. #682
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Не разчитам, само се надявам, аз а надеждата нали знаеш, умирала последна. Смятам да ги "опощя" още веднъж (така или иначе трябва да видя какъв е ефекта от първия път) и по Гергьовден да им дръпна по три-четири пити с пило и пчелите независимо вече от времето. По този начин ще мога да хвана акацията. Ако стане така ще станат отводки на по 5 рамки и ще съм с готови маточници пред излюпване за да мога да гоня и по малко слънчоглед и с тях.

  3. #683
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Най лесно човек се учи през ушите,а най трудно през гърбът си.Но каквото научи през гърбът си не го забравя.За надежда може да се говори,когато няма друг изход,но при теб нещата за сезона са доста оптимистични.Аз не бих правил отводки на 5 рамки и да се надявам,че за слънчогледа ще са готови,а направо по 10 рамки.

  4. #684
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    И така може. Идеята не е лоша.

  5. #685
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Аз като махах строителната на 20ти прегледах за маточници и нямаше нито един, даже този който го натискам да изпадне в роево състояние не иска.

  6. #686
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    На мене сигурно Господ ми помага, тая година така ми се развиха нещата, че около 1/3 от семействата ми са слаби, 1/3 средни и 1/3 силни и настана едно "скубане" и подравняване, останах без очи и без гръб. От рапицата наоколо нищо не хванаха, дано за акацията да се оправят нещата, иначе вярно ще правя отводки от зор.

  7. #687
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.01.2012
    Мнения
    267
    Пчеларски район
    Шумен
    Спомням си,че пре 2010 положението беше подобно.Имаше доста рапица, променливо време,пчелите бяха започнали да залагат маточници.След двукратно премахване на маточниците се отказаха да се роят и донесоха доста мед.Само дето махането на маточниците от десет кошера не е проблем,но когато трябва да преровиш 50-60 семейства рамка по рамка става голяма хамалогия.При мен независимо от залагането на маточници градежът е чудесен и вярвам,че ще се откажат от роенето стига малко да се пооправи времето.

  8. #688
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    И при мен градежа върви чудесно и много се надявам да се откажат. Наистина през 2010 беше такова времето и продължи и целия май.За хамалогията нямам думи. Добре че имам помощник и за три дни минаваме 100+ кошера. От тях не всички са с маточници ама знае ли човек и караме наред.

  9. #689
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    Днес прегледах и моите като бях "леден" да не намеря маточници, е намерих но само в три от семействата 3/35, като добрата новина е, че същите правят самосмяна. Иначе за малкото слънчеви дни в северозапада са изградили по 3-4 рамки с ВО и по-силните от семействата са понанесли в третите корпуси. Ако задържи хубаво време още седмица може да се очаква и да се врътне по някое тенеке рапица. Иначе,... иначе язък за 900 дка които са ми през пътя. А прашец, прашец -бол.
    Keep Walking...

  10. #690
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Рапица при мен няма да има, времето няма изгледи да се оправя, а тя преминава вече.
    Гледах акацията и няма изгледи за цъвтеж, след 10 май ще е и предполагам няма да се засекат, дано поне тогава се стабилизира времето малко.
    Вчера погледнах долната част на рамките, 2 кошера са направили чашки за маточници, но още са празни.
    Миналогодишните отводки с младите майки задминаха старите семейства и няма никакви наченаци за роене.

 

 
Страница 69 от 677 ПърваПърва ... 1959676869707179119169569 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 18 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (1 потребител (и) и 17 гост (и))

  1. morriddin

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •