Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 59 от 677 ПърваПърва ... 949575859606169109159559 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 581 до 590 от общо 6763
  1. #581
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Махнах по още 2 ДБ рамки от кошер и ми останаха по 3 рамки и приклчвам с преминаването към ЛР. Чудя се какво да ги правя тези пити защото са много черни и са наполовина пълни с мед?
    След като нямат пило би могъл да ги изрежеш, разпечаташ и поставиш зад преградна дъска или в края на гнездото, надявайки се пчелите да пренесът меда в гнездото или да го изконсумират и после празните пити във восъкотопилката.

  2. #582
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Нямам прегради дъски в кошерите, всички вече са ми изпълнили корпуса. А имам още много пити с мед който им ги слагам.
    Аз си мислех дали по време на рапицата да ги сложа над медовия корпус да го свалят, дали ще го свалят?
    Вече ги изрязах да ги сложа в комина.

  3. #583
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    При нас има една горичка от джанки, предполагам започна да има принос на нектар защото на поилката значително намаляха пчелите.
    По тази причина реших да не разпечатвам пита с мед, дадох и за 4ти път по 200гр. сироп, в понеделник и давам за последен път 200гр. и приключвам защото ще ги изпусна.
    Ако си мислиш ,че си дал много сироп жестоко се лъжеш пчелите се хранят постоянно именно подхранването симулира поддържаща паша така ,че продължавай да храниш разширявай слагай рамки за градеж/един съвет изградена рамка зада я снесе майката от дъска до дъска се пълни с сироп с пръскачка опитай ще видиш ефекта/за да се избегне роенето просто трябва да намираш работа на пчелите.Храни се до започването на главната паша след изцентрофужването на меда се продължава отново.Ако искаш да ги подхранваш с пити слагаш 7 см. приставка и слагаш легнала върху рамките разпечатана пита .

  4. #584
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    радо, по колко кг захар даваш за годината на семейство ?
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  5. #585
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Цеко Виж публикацията
    Нямам практика да подхранвам зимно време, при положение че всички семейства бяха зазимени еднакво, но може би трябва да сменя тактиката (или да увелича резервните семейства ) ?

    Или да си държиш вирусите/нозема под контрол! (сега да не почнеш да се оправдаваш че си третирал с Нозестат...)

    Знаеш че тогава за производството на същото количество енергия е нужна повече храна.



    Нуклеусите/отводките оцеляват (въпреки че може семействата от които са взети да не го направят) защото носят по-малък патогенен товар. ( Ако разцепим едно семейство на 4, то всяка отводка ще има 4 пъти по-малко на брой акари,вируси, бактерии и др. като за начало, сравнено със бащиното семейство. Заради периодът на растеж на отводката до редовно семейство, на патогените им е нужно време да "настигнат" отново пчелите до първоначалните си нива. Тъй като в този период пчелите се размножават по-бързо, отколкото в общия случай - патогените)
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  6. #586
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    (сега да не почнеш да се оправдаваш че си третирал с Нозестат...)
    Не, не съм третирал с Нозестат, но сега като приключих с прегледите, нещата ми се изясниха. Открих още 2-3 семейства (много силни) в които няма и килограм мед (явно цяла зима са отглеждали пило), ако не бях започнал да подхранвам и те щяха да загинат. Тази година не открих семейства без майки, явно което е осиротело е било нападнато своевременно.

  7. #587
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    радо, по колко кг захар даваш за годината на семейство ?
    Минимумът е 10 кг за годината но всичко зависи от района където се пчеларства.Има значение и концентрацията когато е за поддържаща паша съотношението е 2 части вода 1 част захар, ако е за запасяване с храна 1 към 1 .Това е най голямата грешка на начинаещите като си мислят ,че ще спестят от подхранване.

  8. #588
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    До преди няколко години едно от числата които съм ги приел за константа в моята практика беше 1. Едно семейство-едно кило захар-една година. Напоследък с промяната в агрометеорологичните условия около мен реших че в някои години килата е допустимо да достигнат две. С това не целя допълнителен медодобив а добра кондиция на пчелите в съответния сезон. Преди да стигна дотам, да помпя семействата с 10 кила захар за да хвана една или две паши, и съм приключил с пчелите.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  9. #589
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Това с подхранването някак не мога да го приема да се дава толкова много захар. Миналата година слагах сироп, слагах и накрая така стана, че майката нямаше къде да снася и семействата не се развиха добре. Тази година мисля само с разпечатване на мен да пробвам.

  10. #590
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от Светозар Каменов Виж публикацията
    Това с подхранването някак не мога да го приема да се дава толкова много захар. Миналата година слагах сироп, слагах и накрая така стана, че майката нямаше къде да снася и семействата не се развиха добре. Тази година мисля само с разпечатване на мен да пробвам.
    Първо ще отговоря на теб ,че това дето си го написал показва какъв пчелар си слагайки сироп ти целиш развитие на семейството това означава обаче и своевременно да разширяваш само когато наближи пашата целта ти е да блокираш майката и всичкия мед да се качи в медовите корпуси/магазини.Особено важно е подхранването при младите пчелари защото така семейството винаги е силно и ще има възможност да се изградят много нови пити което е много важно ,а дори когато нямаш нужда от пити е задължително да изградиш поне 5 плодникови пити през сезона защото старите/черни пити трябва да се сменят .Давайки сироп когато няма паша ти поддържаш семейството не му даваш да отслабва и много по лесно го контролираш за да не рой особено когато имаш много семейства .При много семейства прегледът трае много по кратко отколкото при по малко най лесно е да видиш строителната рамка ако гради и няма маточници значи всичко е наред затваряш и на следващия.При мен започвам да храня началото на март ако имам рапица спирам около 10 април когато цъфне следва акацията и пак храня до началото на юли когато цъфне слънчогледа от 1 август до 10 септември е най важното хранене ако това не се направи ще имаме много малко зимни пчели и проблемно иззимуване.

 

 
Страница 59 от 677 ПърваПърва ... 949575859606169109159559 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 11 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 11 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •