Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 450 от 677 ПърваПърва ... 350400440448449450451452460500550 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 4,491 до 4,500 от общо 6763
  1. #4491
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от reopru Виж публикацията
    Благодаря, Гогол, но моят случай, не е такъв. Есента за да "стимулирам" към производство на пило, изцентруфугирах 3 пити мед от тоя кошер и след като не постигнах желаният ефект, реших, тези 4 буркана да си им ги върна, когато пукне пролетта. Грешки много прави начинаещ пчелар. Пчелите по-добре знаят кога трябва пило и кога не. Кошерът е почти сух и не достига критериите от книгите за пролетно развитие. Сега почнах си им връщам меда. И това в случая е моята "технология". Също подозирам, че майката не е била толкова млада, за колкото са ми я представили при продажбата на кошера, защото спря рано пилото и през февруари нямаше нищо засеменено (за разлика от рояците). Само защото им се намесих есента в работата, сега се чувствам длъжен да се намесвам и през пролетта и да им пробутвам техия мед.

    За пчеларските книги няма какво да кажа. Не са нови. Пише го навсякъде. Ако има прашец и нектар в изобилие по време на пролетното развитие, семейството се развива лавинообразно. Ако нещо липсва, пчеларя може да добави. Ако иска.

    Благодаря за пожеланията Ако не стане пчелар от мен, поне душата ми винаги ще се усмихва, когато контактувам с тези създания <3
    Колега Георги,не трия нищо от поста ти.Но нещо не се връзват нещата както си ги описал в поста си.Описаното е 1/3 от това което правя аз,а може и по–малко, но имам пило до 15–20 октомври.От 20–25 август започвам с провокациите до 20–25 септември.След това пренареждам и ги оставям до края на януари.Нещо си объркал септември или тази майка е била на 3–4 сезона?Не знам,но има нещо гнило.Този мед,който си сложил сега в хранилката не се взима само тогава когато плодника е задръстен или нямаш пчели достатъчно в плодника.Или нямаш пило!!!!!!Виж,огледай го.Не можеш да го оставиш на произвола,особено като ти е само той,пълноценен.Както ти се изразяваш.Времето е хубаво още 1 ден,разрушкай го и обстойно го огледай.За теб е.

  2. #4492
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Днес махнах пликовете от питките и накапах с оксалис. Има малко повече пчели от преди, в момента има само люпещо се пило и яйца. Застудяването пак е стопирало майките, но поне не са изчистили пилото. Като цяло ми харесаха нещата. Имам 3 много силни кошера (1 корпус +) ще ги ползвам да си направя майки за отводките.

    Мисля да сложа основи за градене другата седмица, Ангеле дай съвет, че ти си майстор в ранното слагане на основи. Аз мисля да ги сложа южно до последната пита с пило, на там се развиват кълбата!

  3. #4493
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    На колко дена е люпещото -/+ дена?
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  4. #4494
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    В момета се люпи, центъра се е излюпил и сега прояждат периферията.

  5. #4495
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    В момета се люпи, центъра се е излюпил и сега прояждат периферията.


    Това какво ти говори?Коя дата е било снесено?
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  6. #4496
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    около10ти март

  7. #4497
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    около10ти март


    Сега ако погледнеш какво е било времето и края на Януари ще има да мислиш цяла нощ що така е.Аз вече мисля много дни.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  8. #4498
    Наблюдател
    Регистриран
    04.08.2016
    Мнения
    24
    Пчеларски район
    Козлодуй
    Не се връзват, защото невъзможно да се представи една ситуация с един пост.
    Пчелите избраха северната страна да си приготвят гнездото за зимуване. Уважих избора им. Ама нямаше пило, а на мен ми се искаше да има по това време. За това пробвах да ги стимулирам с меда от изцентруфугирани пълномедни пити, взети от южната страна на кошера. Нищо не се получи. Зимната армия вече е била създадена в този момент, според мен и тези пити, пълни с мед са си ги пазили за пролетта.

    На майката й е втора зима, от като е при мен, така че нищо чудно да се окаже и на повече години, но все пак, защо да ме лъже един стар пчелар, като ми каза, че майките са млади?

    Въпреки моите неадекватни интервенции, сега всяка трета пчела носи прашец. Хранилката с мед я напръсках с вода и вече има доста пчели. Утре ще разръчкам, да проверя, какво е положението в кошера, но на прелката всичко изглежда добре.
    Но да оставим тая тема, с тоя моя 1 кошер

  9. #4499
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    В момета се люпи, центъра се е излюпил и сега прояждат периферията.
    Ник,през последните 6 години имах възможност,през 10-15 дни да пътувам Видин-Пловдив.Най-напред зацъфтяваше райьона Монтана-Враца.Тааа,щом при мен цъфнаха джанките, съм убеден,че вече закъсняваш с основите.Но бих ти препоръчал да сложиш и по една празна рамка за СР.......Слагай в средата....
    Аз вчера изрязах първите далаци.Днес продължавам рязане и същевременно и разширение с по 3-4 ВО. до край(12р)
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри P_20180330_175618.jpg‎  

  10. #4500
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Ник,през последните 6 години имах възможност,през 10-15 дни да пътувам Видин-Пловдив.Най-напред зацъфтяваше райьона Монтана-Враца.Тааа,щом при мен цъфнаха джанките, съм убеден,че вече закъсняваш с основите.Но бих ти препоръчал да сложиш и по една празна рамка за СР.......Слагай в средата....
    Аз вчера изрязах първите далаци.Днес продължавам рязане и същевременно и разширение с по 3-4 ВО. до край(12р)
    Не, още не е цъфнала джанката, 1-2 дена и трябват. Иначе нямах възможност до сега да работя с кошерите, но от 2ри съм отпуска и натискам на работа. Днес сипах сироп.

 

 
Страница 450 от 677 ПърваПърва ... 350400440448449450451452460500550 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 14 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (1 потребител (и) и 13 гост (и))

  1. Кразз

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •