Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 425 от 677 ПърваПърва ... 325375415423424425426427435475525 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 4,241 до 4,250 от общо 6761
  1. #4241
    Автор
    Регистриран
    06.01.2015
    Мнения
    110
    Вчера третирах с ОК семействата. Положението е сходно като при други колеги. Едни силни, други средно положение. Най-слабички бяха отводките, но като цяло положението е добре. Едно семейство с проблемна майка от самосмяна е загинало, като това го очаквах. Майката снасяше яйца, даже и по две три в килийка, но после не го запечатваха. Майката не съм я търсил защото нямах време, бях тръгнал по друга работа. Да е станало търтовка не съм сигурен , защото яйцата бяха снесени в центъра на килийката и нямаше запечатено търтеево пило. За това положение ще чакам обяснение от опитните. Отварям следващия сандък и какво да видя" синдрома на празния кошер". Най-силното, работно и кротко семейство го няма. А бях решил догодина да се правя на майстор и от него да си направя майки с апарат.

  2. #4242
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Ако е имало силно опаразитяване може заради това да е напуснал....

  3. #4243
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от mir@k@ Виж публикацията
    Майката снасяше яйца, даже и по две три в килийка, но после не го запечатваха. За това положение ще чакам обяснение от опитните.
    Това, което си написал е достатъчно показателно, че семейството е станало търтовка.

  4. #4244
    Автор
    Регистриран
    06.01.2015
    Мнения
    110
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Това, което си написал е достатъчно показателно, че семейството е станало търтовка.
    И аз си го обясних така, но съмнението ми е, че имаше и килийки не малко на брой с по едно яйце снесено в центъра на килийката, а не по стените й. Забравих да спомена, че осеменяването беше на една пита само.

  5. #4245
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от mir@k@ Виж публикацията
    И аз си го обясних така, но съмнението ми е, че имаше и килийки не малко на брой с по едно яйце снесено в центъра на килийката, а не по стените й. Забравих да спомена, че осеменяването беше на една пита само.
    Семейството трябва да се прегледа. Дали има майка? Тази майка дали снася? Ако снася, то какви яйца снася. Когато майката е търтовка, снася яйцата в средата. Може да снася и по няколко яйца, било търтовъчни или нормални поради липса на място. Пчелите търтовки снасят по много, но може и единични и в средата на килийката. Значи признаците са еднакви, но семейството е в различно състояние. Затова се изисква качествена проверка.

  6. #4246
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от delpi Виж публикацията
    Как ги определяте тези междурамия?
    Ако днес е 5 градуса междурамията може да са 5, утре ако е 15 градуса ще са 7-8 междурамия, а реално трябва да се третира с еднакво количество разтвор, тък като пчелите са еднакво количество.
    Аз третирам с дозатор, но вече почти не го използвам, свикнах и карам на око. Като мина в междурамието от край до край стига. По принцип не е проблем и да сложиш малко повече, но не трябва да се прекалява да не удавиш кошера Препоръчително е, и аз така правя да се третира при тремпература от 0-5 градуса когато са сформирали кълбото.

  7. #4247
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Цитат Първоначално публикувано от mir@k@ Виж публикацията
    И аз си го обясних така, но съмнението ми е, че имаше и килийки не малко на брой с по едно яйце снесено в центъра на килийката, а не по стените й. Забравих да спомена, че осеменяването беше на една пита само.
    Имах подобен случай; Един от най-добрите ми кошери направи самосмяна края на август. Майката излезна септември, имаше доста пчелояди в района и се притеснявах да ли няма да я изядат. В начало на октомври, направи последна проверка, защото не снасяше още: Семейството компактно, в средата една пита с яйца по две, три в килийка. Площ от двете страни колкото длан. Край викам си търтовка; вдигам следващата площа толкова пак но работническа запечатка, а от другата страна майката! Майката снася, но пчелите не иска да гледат вече пило. Имал съм и други случай с майки снасяшти в началото по повече яйца в килийка но е било, пролетно време когато съм ги произвеждал. После нещата се нормализираха и това бяха, рекордьорки! На пролет ще видим как е положението!

  8. #4248
    Заслужил Автор
    Регистриран
    23.11.2014
    Мнения
    290
    Пчеларски район
    krivodol
    Сутринта отидох да погледна група кошери на които не съм ходил 10тина дни .На един при 9° и лек ръмеж-летеж,по 7-8 пчели на минута,само влизащи,на прелката 5-6 мъртви.Не исках да повярвам че може да е нападение по това време,отворих чекмеджето за прашец-разпечатките едни едри едри,повдигнах и хранилката-неспокойна работа.Затворих го от всякъде,след седмица ще го отворя,дано захладнее още че хич не ми се мести.

  9. #4249
    Заслужил Автор
    Регистриран
    23.11.2014
    Мнения
    290
    Пчеларски район
    krivodol
    Между другото супер-стрйпа е свършил работа,при 10 контроли с оксалива само един с три паднали акара.Мисля да не ги пипам повече.

  10. #4250
    Заслужил Автор
    Регистриран
    23.11.2014
    Мнения
    290
    Пчеларски район
    krivodol
    При мен 18° и слънце.Цари буйна радост и пощене по прелките,мъкнат и по малко прашец,на някои от роевите майки има конденз в хранилката...Каквото и да означава- не любопитствах.

 

 
Страница 425 от 677 ПърваПърва ... 325375415423424425426427435475525 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 9 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 9 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •