Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 413 от 677 ПърваПърва ... 313363403411412413414415423463513 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 4,121 до 4,130 от общо 6763
  1. #4121
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Знам,че въпросът не е към мен...Парна восъкатопилка,колкото 25р лежак.Става и за разпечатваща вана.Паогенеатора е стар доилен гюм.
    Моята е нещо подобно, с тази разлика, че казана в участъка под рамките е уширен настрани. В тази разширена част съм монтирал свободно тава, която да приема стичащия се от рамките и евентуално по стените около тях восък и да го отвежда по тръба навън. Тавата не допира в стените на разширената част и дъното, а е на разстояние от тях. Под тавата наливам вода, а под дъното слагам газовия котлон /от тези за варене на буркани/. Идеята е парата да заобикаля край тавата и да отива при рамките, а восъка да пада само в тавата и да излиза веднага навън. Остана ми само да направя топлоизолация на горната тясна част на казана /стените около рамките/, за да се стича в тавата отдолу по-малко конденз заедно с восъка. Сега не ми е под ръка, за да го снимам. Като направя пробите, ще пиша за резултата.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  2. #4122
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.01.2016
    Мнения
    338
    Пчеларски район
    Павликени
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Ми аз съм го писал-гюм за доене.На капака си има отвор през,който влиза млякото,но в случая излиза пара и с маркуч в казана.Пълня вода(не до горе),мятам на газовия котлон и си върша др работа.След 70-80 минути спирам газта.Това за лятото,без топлоизолация....Остава достатъчно вода,дори и да се забавя с още час.
    Същата работа е тенджера под налягане 9 литра,издържа 3-4 часа,зависи от силата на котлона.

  3. #4123
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Ех дядо борьо,а дали 9литровата тенджера ще смогне на обема на 25р лежак,при това с не малко топлинни загуби.Освен това,цената на моя гюм=0,00лв.

  4. #4124
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.01.2016
    Мнения
    338
    Пчеларски район
    Павликени
    Тенджерата ще смогне за дървен съд от кошер,ако е метална вана трябва изолация на стените отвън,примерно от вата.А тенджерата е също без пари,защото вече я имам и надали има къща без тенджера под налягане,аз имам 3 броя.

  5. #4125
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Имам една 5-6 литра. Преди години една вечер jordanova залепи боба на тавана и оттогаз въпросната е студен резерв... Да взема да я пробвам ли, тенджерата де... Имам и един десетак дето съм си го правил от военни сандъци, с отделно дъно, само трябва някоя подходяща тава за изотдолу да му спретна.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  6. #4126
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    727
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Тенджерата е 9 литрова. Имам една много стара центрофуга правена от голям варел. Ако наредя в него рамките радиално, ще се получи ли восъкотопилка? Чудя се какво да го правя този варел. Май ще му излезе късмета. Трябва да измисля просто укрепване на рамките само. Има си крака. Мрежа за боклука, капак, имам вата за изолация. Стопения восък заедно с водата ли изтича?

  7. #4127
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    ...Стопения восък заедно с водата ли изтича?
    И мен ме занимава този въпрос. Аз разсъждавах така: - парата така или иначе трябва да излезе отнякъде, защото не правим система под налягане. Докато топилката е студена, ще кондензира всичката по стените и питите. Колко от този конденз ще излезе с восъка е въпрос на конструкция на топилката. Въпроса е, когато топилката загрее и не всичката пара успява да кондензира вътре в нея, дали да и направя пътя навън така, че да обтича рамките равномерно? Да не се окаже излишно старание, защото в този етап вече да няма восък по рамките? Ако трябва, мога да организирам последваща кондензация извън зоната на топене на восъка, като връщам кондензата обратно в кипящото дъно. Пробите така или иначе ще покажат, но който има парна топилка, вече е събрал наблюдения.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  8. #4128
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.01.2016
    Мнения
    338
    Пчеларски район
    Павликени
    Погледни една руска соковарка и ще видиш отговора.Когато топя малко восък я използвам и резултата е отличен.

  9. #4129
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    ... дали да и направя пътя навън така, че да обтича рамките равномерно? Да не се окаже излишно старание, защото в този етап вече да няма восък по рамките? Ако трябва, мога да организирам последваща кондензация извън зоната на топене на восъка, като връщам кондензата обратно в кипящото дъно...
    Непременно връщай кондеза, защото водата е скъпа, да не говорим газта. Знанията май пречат по някога.

  10. #4130
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Сиромасите дето нямат пари за инокс и газ, работим така:




    Снимка0476.jpg

 

 
Страница 413 от 677 ПърваПърва ... 313363403411412413414415423463513 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •