Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 378 от 677 ПърваПърва ... 278328368376377378379380388428478 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 3,771 до 3,780 от общо 6761
  1. #3771
    Заслужил Автор
    Регистриран
    23.11.2014
    Мнения
    290
    Пчеларски район
    krivodol
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Аз от 42 кошера - 70 отводки и 34 тенекии за сега. Останал ми е 3тия магазин да вътря и 2та корпуса не съм пипал, но няма идея какво е там. Някой бяха са свалили майката в 1вия други не, но това са данни още от преди месец.
    Преди три дни ги прегледах(покрай поставянето на лентите).Повечето са на втори,като долния е полу празен-малко мед и прашец.Пилото е от 3 до пет рамки,има и площи.Започнах подбудителното,но като се сетя че лани пилото беше на 1 до 3 рамки се замислям дали не си хабя захарта и времето.Останах и без кръст.

  2. #3772
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от miroslav70 Виж публикацията
    От 36 оцелели-22 в роево,нацепени на три.Останалите 14 отказаха да роят,може би защото бяха най слаби.Само един рой излезе (със старата майка),но го хванах и сега е на два корпуса.Знам че това не е добра стратегия за умножаване на семействата но до толкова ми стигат силите.Определям се за ''хокане'',но догодина ще е по добре,очертава се да зазимя средни и силни сем.,за разлика от миналогодишните отводки,освен това имам вече доста изградени празни(изцентрофужени) рамки и 93 пити с мед за пролетта.
    Преценявайки ситуацията стигам до извода, че направо си избил рибата.

  3. #3773
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Този експеримент е предварително обречен на провал. Липса на роеви инстинкт - няма такъв филм.

    Не четете внимателно. Написал съм, че СИЛНИЯ роеви инстинкт се наследява. Всички знаете, че някои семейства влизат в роево по трудно, залагат по-малко маточници, роенето се прекратява по лесно. Аз да не падам от Марс, че да си мисля че има пчели които не се роят. Всички се роят, но при някои е по различно. Та търсим тези които по-трудно влизат в роево и по лесно прекратяват. Иначе е безсмислено да работим. Ако всяко силно семейство иска да рои то с кои ще работя тогава. Всеки един сериозен пчелар трябва да полага усилия да работи с възможно най-малко ройливите пчели иначе е обречен на тотален крах.

  4. #3774
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Не четете внимателно. Написал съм, че СИЛНИЯ роеви инстинкт се наследява. Всички знаете, че някои семейства влизат в роево по трудно, залагат по-малко маточници, роенето се прекратява по лесно. Аз да не падам от Марс, че да си мисля че има пчели които не се роят. Всички се роят, но при някои е по различно. Та търсим тези които по-трудно влизат в роево и по лесно прекратяват. Иначе е безсмислено да работим. Ако всяко силно семейство иска да рои то с кои ще работя тогава. Всеки един сериозен пчелар трябва да полага усилия да работи с възможно най-малко ройливите пчели иначе е обречен на тотален крах.
    Все си мисля, че наследствеността е най - малко вероятния фактор за роенето. Много други условия и натрупването им спомага за попадане на семейството в роево настроение.

  5. #3775
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    От 23 кошера реално съм вадил мед, 47 тенекии слънчоглед-букет. Отделно \някаква\ акация и ливада. На слабите от миналата година им смених майките, та за догодина да са НАМБЪР ЛАМ. Плюс няколко нови отводки и хванати рояци. Сега трябва да продадем продукцията и да вземем парите.

  6. #3776
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Все си мисля, че наследствеността е най - малко вероятния фактор за роенето. Много други условия и натрупването им спомага за попадане на семейството в роево настроение.
    Много си прав, но все пак се замисли, колко циганина висшисти познаваш
    Ако носят гена на висока ройливост то до достигане на състояние крачката е мнооого малка, а това създава много неприятности на пчеларя. Ако не са силно предразположени генетично до роене пак ще се стигне, но ще са нужни "няколко крачки" (натрупване на фактори или грешки на пчеларя). Така или иначе с вторите се работи по лесно. Аз съм решил да пробвам и съзнателно да подменям всички ройливи майки или такива които са "плод" на изпуснато роене и мисля, че ще има резултат още следващия сезон.


    П.П. Споделям мнението, че роевата майка която от самото начало гледана за майка в условията на силно семейство със пълен набор от всички "видове" пчели би следвало да работи прекрасно. Цялата и работа обаче се обезсмисля ако иска постоянно да рои от май до юли. По друг начин стои въпроса ако принудиш майка с нисък роеви инстинкт да влезе в роево и да и вземеш маточниците.

  7. #3777
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Много си прав, но все пак се замисли, колко циганина висшисти познаваш
    Ако носят гена на висока ройливост то до достигане на състояние крачката е мнооого малка, а това създава много неприятности на пчеларя. Ако не са силно предразположени генетично до роене пак ще се стигне, но ще са нужни "няколко крачки" (натрупване на фактори или грешки на пчеларя). Така или иначе с вторите се работи по лесно. Аз съм решил да пробвам и съзнателно да подменям всички ройливи майки или такива които са "плод" на изпуснато роене и мисля, че ще има резултат още следващия сезон.


    П.П. Споделям мнението, че роевата майка която от самото начало гледана за майка в условията на силно семейство със пълен набор от всички "видове" пчели би следвало да работи прекрасно. Цялата и работа обаче се обезсмисля ако иска постоянно да рои от май до юли. По друг начин стои въпроса ако принудиш майка с нисък роеви инстинкт да влезе в роево и да и вземеш маточниците.
    От дадения пример който аз също щях да ти дам, но в друга посока се вижда, че с генетиката си на ВИЕ. Дори малко се учудвам, че като знам колко си навътре в пчеларството и броя на кошерите с които разполагаш, просто мислиш малко наивно. С това не искам да те засегна, а да ти обърна вниманието както казах към другите фактори, които ти прекрасно знаеш за да не допускаш семействата до състояние - роене. Но пък от друга страна докато си играеш ще стигнеш пак до този факт, че това е безсмислено, но през това време ще натрупаш неимоверно много опит.
    Към послеписа. И в двата случая става много лесно. За първия дори говорихме. Точно с теб.

  8. #3778
    Потребител
    Регистриран
    27.07.2017
    Мнения
    90
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Много си прав, но все пак се замисли, колко циганина висшисти познаваш
    Ако носят гена на висока ройливост то до достигане на състояние крачката е мнооого малка, а това създава много неприятности на пчеларя. Ако не са силно предразположени генетично до роене пак ще се стигне, но ще са нужни "няколко крачки" (натрупване на фактори или грешки на пчеларя). Така или иначе с вторите се работи по лесно. Аз съм решил да пробвам и съзнателно да подменям всички ройливи майки или такива които са "плод" на изпуснато роене и мисля, че ще има резултат още следващия сезон.


    П.П. Споделям мнението, че роевата майка която от самото начало гледана за майка в условията на силно семейство със пълен набор от всички "видове" пчели би следвало да работи прекрасно. Цялата и работа обаче се обезсмисля ако иска постоянно да рои от май до юли. По друг начин стои въпроса ако принудиш майка с нисък роеви инстинкт да влезе в роево и да и вземеш маточниците.
    На същото мнение съм че гена е определящ на 90%.
    Този пост е редактиран от Пизо; 07.08.2017 в 08:58.

  9. #3779
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Пизо Виж публикацията
    На същото мнение съм че гена е определящ на 90%.
    Би ли предложил някакви съществени доказателства, че именно гена е определящ и то на 90%.

  10. #3780
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Факт е че има силни семейства който не се роят и голям процент от тях са от естествена самосмяна.Ген да не се роят по логика няма защото най общо казано в Гена се предава информация която се предава в следващото поколение.Не може да се предаде нещо което го няма, по скоро нещо което е по слабо изразено поне така мисля.

 

 
Страница 378 от 677 ПърваПърва ... 278328368376377378379380388428478 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 6 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 6 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •