Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 377 от 677 ПърваПърва ... 277327367375376377378379387427477 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 3,761 до 3,770 от общо 6763
  1. #3761
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    След пролетната разпродажба от 130 останали семейства 110 тенекии букет + 2 пити за отводки (акацията не я броя, беше почти нищожно количество), сега за първи път съм решил да извъртя и по една пита (където може) от плодника и да видя какво ще стане след това....

  2. #3762
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Добре,че беше даскала да ме светне да не помагам на слаби семейства макар,че се е случи и чудо на един кошер.
    Аааа, Г-н Иванов е голяма работа. Даскала де.

  3. #3763
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Г-н Иван Иванов ако разбере как вадих днес мед от люцерна ще има да злорадства.

  4. #3764
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Защо така?
    Защото силния инстинкт за роене се наследява. Взимам материал само от майки развиващи силни семейства и нямащи желание за роене. Какво става с татковците не знам и затова процеса ще е дълъг. За съжаление се налага и да купувам майки и от там не знам какво ми идва на главата, но ще се опитам да постигна целта, която съм си поставил. Няма да е лесно и бързо.

  5. #3765
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Защото силния инстинкт за роене се наследява. Взимам материал само от майки развиващи силни семейства и нямащи желание за роене. Какво става с татковците не знам и затова процеса ще е дълъг. За съжаление се налага и да купувам майки и от там не знам какво ми идва на главата, но ще се опитам да постигна целта, която съм си поставил. Няма да е лесно и бързо.
    Да приемем че е така, но като взимаш яица за апарата от къде знаеш какъв е роевия инстинкт на майката. После по големия % гени идват от търтейте а около теб пълно с чужди търтей предполагам. Аз имам и роеви и свещеви и самосмяна, купувах от 2 места и до сега не съм видял разлика. Ако е силно семейството и няма паша всичко роява. Един пчелар от село пчеларства 25 години и той праевше същото като теб, но миналата и тази година над 90% роево.

  6. #3766
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Защото силния инстинкт за роене се наследява. Взимам материал само от майки развиващи силни семейства и нямащи желание за роене. Какво става с татковците не знам и затова процеса ще е дълъг. За съжаление се налага и да купувам майки и от там не знам какво ми идва на главата, но ще се опитам да постигна целта, която съм си поставил. Няма да е лесно и бързо.
    Този експеримент е предварително обречен на провал. Липса на роеви инстинкт - няма такъв филм.

  7. #3767
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Този експеримент е предварително обречен на провал. Липса на роеви инстинкт - няма такъв филм.
    И аз съм на същото мннение, но много хора са заблудени. Всяко здраво живо същество има инстинкт за размножаване.
    Това е природата другото е ГМО

  8. #3768
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.11.2012
    Мнения
    241
    Здравейте колеги.
    Относно роева треска. Използвал (НЕ намалявал!) тази година, роева енергия за развиване на пчелни семейства, защото били много слаби на пролет. "Метода на Александър" (извинявайте, не намерих на български) - http://mwob.com.ua/showthread.php?t=2242
    Като резултат - най ройливи, станали най силни и продуктивни.
    Успех!

  9. #3769
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.01.2016
    Мнения
    338
    Пчеларски район
    Павликени
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Този експеримент е предварително обречен на провал. Липса на роеви инстинкт - няма такъв филм.
    Инстинктите на пчелите са се формирали милиони години и да очакваме,че ще им повлияем с нашата намеса е утопия.Трябва да се стремим да ги използваме в наша полза и променяме обемите на кошерите и вентилацията,така също младите майки по малко рояват.

  10. #3770
    Заслужил Автор
    Регистриран
    23.11.2014
    Мнения
    290
    Пчеларски район
    krivodol
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Само тенекиите си споменал като бройка. Кажи колко си цепил? Колко са се роили та като се направи сметка да може да се знае, да ти се радваме ли или да те хокаме?
    От 36 оцелели-22 в роево,нацепени на три.Останалите 14 отказаха да роят,може би защото бяха най слаби.Само един рой излезе (със старата майка),но го хванах и сега е на два корпуса.Знам че това не е добра стратегия за умножаване на семействата но до толкова ми стигат силите.Определям се за ''хокане'',но догодина ще е по добре,очертава се да зазимя средни и силни сем.,за разлика от миналогодишните отводки,освен това имам вече доста изградени празни(изцентрофужени) рамки и 93 пити с мед за пролетта.

 

 
Страница 377 от 677 ПърваПърва ... 277327367375376377378379387427477 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 11 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 11 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •