Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 128 от 677 ПърваПърва ... 2878118126127128129130138178228628 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1,271 до 1,280 от общо 6763
  1. #1271
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Цеко Виж публикацията
    Акацията почти „прегаря“, но аморфата и диша във врата (днеска носеха прашец от нея), времето е идеално облачно и топло. Вече се чудим кое по напред да правим, да слагаме втори (па и трети) магазини или да правим планувани одводки ?
    Рапица , акация ,аморфа ,ето кой ще срине цената със свръх производство. Не се чудете ,че сезона върви.Всичко планувано и високи добиви.И да се похвалите накрая.

  2. #1272
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Дони,не влизаме ли в конфликт с "пелетовата система"-тя е за разрояване и преход към двумайчно.А демарирането-по скоро метод за ограничаване на майката преди и по време на пашата.
    Всъщност, в оригиналната версия на метода на Демари, семействата са били допускани да се роят, като рояка се е заселвал над основното семейство.
    Добре е да се проверява значението на понятията, иначе няма да можем да се разберем един друг. Към момента, под демариране (най-често) се разбира оставяне на майката под ХР в корпус със основи и 1 пита с пило, а останалото заедно с маточниците се качва над ХР.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  3. #1273
    Потребител
    Регистриран
    30.01.2015
    Мнения
    52
    Пчеларски район
    Обл.Монтана; общ. Лом
    Цитат Първоначално публикувано от Цеко Виж публикацията
    Акацията почти „прегаря“, но аморфата и диша във врата (днеска носеха прашец от нея), времето е идеално облачно и топло. Вече се чудим кое по напред да правим, да слагаме втори (па и трети) магазини или да правим планувани одводки ?
    Има ли вече запечатан медГоворя за единични рамки поне.Ехааа, пресен медец

  4. #1274
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    http://www.pchelar.net/index.php/201...etod-na-demari

    Във превода не става въпрос за изпаднали в роево семейства,а за силни.

  5. #1275
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от kopdoB Виж публикацията
    Има ли вече запечатан медГоворя за единични рамки поне.Ехааа, пресен медец
    Не знам до къде са стигнали, днес приключваме с отводките и от утре почваме да се разправяме с магазините.

  6. #1276
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    При мен в магазините няма запечатано има нектар, но не е много(около половин магазин). За сметка на това 2рия корпус е наблъскан яко а преди пашата бяха празни понеже много рано спрях да подхранвам. Днес отворих 2 да изрежа строителната рамка и гледам по 5 -10 см. пило в средата на питите останалото нектар и започнали да запечатват няколко см. от горния край. Още има принос и за това се отказах да изрязвам останалите строителни рамки, ще бъде след няколко дни, могат да чакат.

  7. #1277
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Няколко години демарирах всички силни семейства, една година слагах празен корпус над ХР, друга година слагах запечатаното пило над ХР и отгоре празния корпус. Сега реших да прилагам този метод само на семейства, които дават признаци за роево настроение, като например появата на маточни чашки.
    Не зная колегата НИК къде го е чел този метод, в който се арестува майката в първия корпус с всичкото запечатано пило. Това не е метод за ограничаване на майката, а чист антироеви подход. Освобождаване на място за работа на майката. Запечатаното пило се изнася над ХР. Майката остава в първия корпус с част от откритото пило , празни рамки и основи за градеж.
    А къде да се сложи празния - трети корпус , зависи от това колко е силно семейството и кога е пашата. Но аз предпочитам да слагам празния корпус над запечатаното пило, а не над ХР, за да не оголвам гнездото, да не нарушавам медовата шапка, да има нещо над гнездото, макар и запечатано пило. Друго е ако няма ХР.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  8. #1278
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    Не знам как е при колегите от региона, но при мен нещата са "ненормални"! В събота сутринта разширих семействата с по няколко рамки, но при посещението ми на пчелина тази вечер установих, че това не им е достатъчно и се наложи отново да разширявам. Сравнително отскоро се занимавам с пчеларство /6г/, но за първи път виждам толкова мед от акация! Пролетта семействата ми не бяха в най-добра кондиция за разлика примерно от миналата година, но понастоящем най-мършавите от тях са дали по 8 ЛР рамки, а няколко "турбини" по 16-18 рамки!!! Пика на акацията при мен е бил тук някъде към петък-неделя, като според мен, ако не завали ще имам поне още 3-4 паша от нея.
    Keep Walking...

  9. #1279
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от zayo Виж публикацията
    Не знам как е при колегите от региона, но при мен нещата са "ненормални"! В събота сутринта разширих семействата с по няколко рамки, но при посещението ми на пчелина тази вечер установих, че това не им е достатъчно и се наложи отново да разширявам. Сравнително отскоро се занимавам с пчеларство /6г/, но за първи път виждам толкова мед от акация! Пролетта семействата ми не бяха в най-добра кондиция за разлика примерно от миналата година, но понастоящем най-мършавите от тях са дали по 8 ЛР рамки, а няколко "турбини" по 16-18 рамки!!! Пика на акацията при мен е бил тук някъде към петък-неделя, като според мен, ако не завали ще имам поне още 3-4 паша от нея.
    Радвай се, че това не се получава всяка година. Използвай момента на макс.

  10. #1280
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от zayo Виж публикацията
    Не знам как е при колегите от региона, но при мен нещата са "ненормални"! В събота сутринта разширих семействата с по няколко рамки, но при посещението ми на пчелина тази вечер установих, че това не им е достатъчно и се наложи отново да разширявам. Сравнително отскоро се занимавам с пчеларство /6г/, но за първи път виждам толкова мед от акация! Пролетта семействата ми не бяха в най-добра кондиция за разлика примерно от миналата година, но понастоящем най-мършавите от тях са дали по 8 ЛР рамки, а няколко "турбини" по 16-18 рамки!!! Пика на акацията при мен е бил тук някъде към петък-неделя, като според мен, ако не завали ще имам поне още 3-4 паша от нея.
    Оставам с впечатление ,че се оплакваш.

 

 
Страница 128 от 677 ПърваПърва ... 2878118126127128129130138178228628 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 10 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 10 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •