Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 24
  1. #11
    Наблюдател
    Регистриран
    24.02.2011
    Мнения
    12
    ок , ако остана аиляк накои ден ще хвана гората :D малко на лов и офроуд .,,,,,,,аре засега

  2. #12
    Наблюдател
    Регистриран
    26.10.2010
    Мнения
    9
    По какво да позная силата на пчелите в
    кошера???

  3. #13
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Ako ще търсите хралупи с рояци сега му е времето докато дърветата не са се разлистили.Намира се цъфтяща разтителност и се проследява посоката на полета на натоварената пчела.Пчелите не са като нас,след работа в кръчмата или някъде другаде,а се прибират директно в хралупата.

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Цитат Първоначално публикувано от ivo
    По какво да позная силата на пчелите в
    кошера???
    Ще ги познаеш по КАЛЕНДАРНИЯ СПРАВОЧНИК ПО ПЧЕЛАРСТВО на Любен Радоев.

    Аз никога не бих задал такъв ... въпрос. Сори.

    Но все пак - по изпълнените междурамия с пчели - 2-3 - слабо, 4-5 - средно - 8-9 - силно.

  5. #15
    Наблюдател
    Регистриран
    26.10.2010
    Мнения
    9
    как мога да взема рояк от бор,но е много високо?

  6. #16
    Забранен
    Регистриран
    11.03.2011
    Мнения
    350
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator
    След месец, би трябвало да са си произвели майка, пилото да се е излюпило и майката да е започнала да осеменява. Тогава може да повториш процедурата.
    Да, но аз минавам и виждам хралупата. Съжалявам. tongueout;

  7. #17
    За кое по-точно съжаляваш? Жалко ще е да отрежеш дървото заради един рояк. Но ако си достатъчно изобретателен и успееш да извадиш пчелите от там, жив и здрав и да се грижиш добре за тях. Никой не може да претендира за тях. Но отсичането на дървото е голяма простотия. А тя разбирасе е по хората, не по животните.

  8. #18
    Забранен
    Регистриран
    11.03.2011
    Мнения
    350
    Цитат Първоначално публикувано от ivo
    как мога да взема рояк от бор,но е много високо?
    Преценяваш обстановката и действаш като взимаш всички предпазни мерки разбира се.

  9. #19
    Автор
    Регистриран
    16.03.2011
    Мнения
    103
    Пчеларски район
    с.Гълъбник Община Радомир
    Здравейте колеги!
    Аз съм начинаещ пчелар.Сега започвам да се занимавам с пчеларство с ЛР.кошери.Имам два кошера,и тъй като все още не съм си взел пчели(имам оговорка с пчелар но още няма готови отводки)а мерака е голям обиколих раиона. И открих едно пчелно семейство в една топола. На около 5 метра височина.С помоща на друг колега направих всичко това което е описал по-горе scutellator с разлика в това ,че дупката я правих от другата страна на дървото и може би не уцелих ядрото на гнездото.И когато започнах да пуша излизаха пчели но по скоро се разлитаха от колкото да пълзят а и небяха кой знае колко много.Влизаха в тръвната и после излизаха.
    Предполагам сгреших че напръсках тръвната със спрей за роеве вместо с мед или сироп .Но в главата ми беше останало ,че се пръска със спрей.
    Всичко това се случи привечер и незнам дали и това не е от значение.Не ми стигнаха силите да дупча втора дупка а и се свечери.
    Аз така или иначе след два дни пак отивам да се пробвам ,но ако може някакви напътствия.Или да ми кажете каде греша.
    Предварително благодаря.

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Ники и аз като теб първия ми кошер беше рояк от дърво.Сега взимаш резачка и отрязваш капак от дървото най напред малък за да се ориентираш накъде е рояка (на горе или надоло)от отвора на хралупата.След това изрязваш по голям капак срещу питите и с по дълъг нож изрязваш далаците един по един като внимаваш за майката.Привързваш към рамките изрязаните далаци така че наклона на килийките да е нагоре.Естествено пчелите ще са много сърдити и трябва да бъдеш добре екипиран.Необходим инвентар за операцията-стълба от електричарските ако няма удобен клон,3-4рамки лр.,канап или тел за привързване на далаците,тръвната отпада трябва да сковеш криво ляво нещо като нуклеус,пушалка,домакински нож и много мерак.След като привържеш далаците и ги сложиш в нуклеуса трябва и майката да е вътре за да могат резлетелите се пчели да налетят вътре.Пчелите ще се поуспокоят чак вечерта затова най добре започни операцията след 17ч.

 

 
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •