Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 20 от 49 ПърваПърва ... 10181920212230 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 191 до 200 от общо 484
  1. #191
    Рости, каква е целта на тези отводки. Да увеличиш бройките, да имаш резерви майки или просто да използваш максимално старите пчели?

  2. #192
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Целта е да ползвам максимално наличните пчели и най-вече "летящите" които бездействат на ената степен в момента, а все още е юли. Имам много майки под ръка както и свободен инвентар (дъна, корпуси, рамки с основи и т.н). Искам и да зазимя семейства на захарен сироп и малко инверт в края на октомври и ако тези отвотки станат ще ги зазимя точно така. Ще бъдат на нови пити, третирани само с ОК и на изкуствена храна. Интересно ми е как ще зимуват. Финландците практикуват подобни техники, и не са прости хора. Опитвам се да търся новости и да се нагаждам защото иначе филма свършва. Не знам колко хора осъзнават тежкото положение в сектора, но по-тежко сякаш не е било. Рискувам докато все още мога да си го позволя и се опитвам да съм "над водата".

  3. #193
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Аз пък без да искам си направих истински роеве по това време. Ето каква е историята:

    От преди около 2 седмици производството на маточниците в семействата-отглеждачи нещо се обърка. Стана от раз, като че ли са се наговорили - всички отглеждачи (100 бр.) едновременно спряха да приемат нови ларви за отглеждане. Няколко дена се побъркахме да търсим причината. Изчетохме 100 книги, позвънихме на 100 майкопроизводителя и направихме 100 експеримента - нищо не помага. Най-накрая се реших на една драстична стъпка - да ги върна в състоянието, в което бяха през пролетта - като ги отвори човек, да извират пчели и да преливат през ръба на корпуса. За да се получи това просто взехме 50 готови ЛР отводки за продан, и пчелите и питите с пило ги насипахме в отглеждачите (буквално с голямата лопата).

    Дотук добре, но старите летящи пчели се върнаха на старото място (100 метра встрани), а там няма никой. Просто в суматохата не ми се мислеше за тях. Нека да си търсят къде да отидат - все в мои кошери щеше да е това. Да, ама те не отидоха в кошерите, защото си мислеха, че техните домове са сандъчета от фибран. И се изнесоха на още 100 метра встрани, където чакаха други 50 ДБ отводки за продан.

    Ефекта започна да се проявява чак вчера и днес (след 4-5 дена). Гледаме на една круша виси рой. Прибираме го, а вътре в него намираме готова оплодена и маркирана с бял цвят майка. Прибираме роя, а след 1 час гледаме друг виси на същото място. И така по часовник. Днес същото - сутринта прибрахме два роя, след обяд - още два. Буквално си направихме пусия на крушата - колкото пъти я погледнехме, толкова пъти виждахме на нея да виси поредния рой.

    Чак тази вечер осъзнахме, че роевете всъщност излитат от отводки, намиращи се на 100 метра встрани от всичко това, но в същите сандъчета, в които са свикнали да живеят бездомните стари пчели. От тука можем да си извадим и един пчеларски извод, който може да ни помогне в бъдещите ни планове, а именно:

    Бездомните стари пчели търсят да се приберат не в близост до мястото, където е бил техния кошер, а в друг кошер, КОЙТО ПРИЛИЧА НА ТЕХНИЯ, дори и той да се намира на 100 метра встрани. Това не го пише по книгите, но при мене точно така се получи. Може би защото на старото място нямаше нищо (гола поляна), и това принуди пчелите да задействат План Б - "търси по-надалеко, но кошера да е подобен на стария".

    И втория извод, който вече си го знаете:
    Ако искате да направите качествен гол рой, просто махнете един или повече кошери от мястото им, а на тяхно място поставете друг, ПРИЛИЧАЩ НА СТАРИТЕ КОШЕРИ. Тоест за пчелите е важно не само мястото, но и приликата между стария и новия дом (кошер).

  4. #194
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от Niki1313 Виж публикацията
    http://pchelari.com/forum/showthread...ll=1#post73233

    Без да се опитвам да се правя на ментор, ако имаш нужда от помощ, може да разчиташ на мен за допълнителни разяснения.
    Точно по този цитат съм зарибен и си писахме с теб и получих доста указания за което благодаря. Изпълнил съм всичко както сме го обсъждали и се надявам да се получат нещата. Утре рано сутрин ще надникна колко междурамия пчели са събрали новосформираните семейства. Надявам се поне на 4-5 междурамия.

  5. #195
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Миналата година правих края на юли няколко голи роя тази година сега са с по 2-3 магазина мед от слънчоглед.Силните ми кошери се ройха.Според мен стана така че пролетта бяха слабички и станаха готови за слънчогледа.
    Голите роеве и отводките ми зимуват в малко по специални кошери но според мен на около 4-5 междурамия си е достатъчно и не дават фира зимата за разлика от силните кошери.
    Според мен това е система с потенциал но както каза Юри зависи идеята каква е но дори и да направим всичко както трябва пак си има процент на незадоволителност който зависи от много фактори.
    Но не искам да излъжа неволно някой правя го само от две години с по 5-6 бр. кошери.

  6. #196
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Гледаме на една круша виси рой.
    Много капацитети в литературата пишат че по това време пчелите не се роят ама не обясняват че може стига да им се помогне да се роят.

  7. #197
    Расти в такъв случай, не се занимавай с излишна хамалогия. Просто мести старите кошери в страни а на тяхно място слагай новите с подредени пити и основи пълен комплект и майка в клетка. Просто и лесно, без излишен труд. След седмица проверяваш какво е положението и вадиш клетките. Сигурен съм че приема ще е 100%. Успех приятелю.

    Септември ще ги прегледаш и ще решиш как да постъпиш с тях. При мен все още има добър принос иначе и аз бих постъпил така.

  8. #198
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.11.2012
    Мнения
    241
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    От преди около 2 седмици производството на маточниците в семействата-отглеждачи нещо се обърка. Стана от раз, като че ли са се наговорили - всички отглеждачи (100 бр.) едновременно спряха да приемат нови ларви за отглеждане...
    Съжалявам, г-н Матеев, същи проблеми имал тази година.
    Не претендирам на истина, но с моя гледна точка, сигурен - проблема в липсва на разреден мед(1:1) /НЕ СИРОП!/ и питки с прашец /НЕ САМО ПИТИ С ПРАШЕЦ!/ в майчино семейство - ДО КРАЯ НА ЗАПЕЧАТВАНЕ. - http://pchelari.com/forum/showthread...l=1#post100845
    Освен споделяно в линка горе, още един пример - на тази рамка (снимка 1) долу вече запечатани маточници сложени в клетки, а горе подредени "още малко преди запечатване". Разреден мед и прашец спрял да слагам - помислил няма нужда - "Свършат запечатване с какво то имат в кошера". Резултат - нито един от тях горних (снимка 2) не се получих майка. А от долни - най хубави майки за цялата моя пчеларска практика!
    (снимка 1) - (снимка 2) -

  9. #199
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Имам самосмяна. Първата майка вече се е излюпила, а следващите или днес или утре.
    Резултата: Старата кранта на една рамка и летящата пчела. Отводка с маточници на 4-5 рамки и малко мед за шефа
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  10. #200
    Потребител
    Регистриран
    22.05.2012
    Мнения
    82
    Пчеларски район
    гр.Попово
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Луда работа .Каква е идеята? Едното остава без рамки, другото -без летящи пчели.Защо не го разделиш просто на две равни части.Имаш оплодени майки-супер, остава едно хранене.
    Събота и неделя и аз направих 4 отводки, сложих им достатъчно храна по 3-4 пити/рамки/ на отводка, та въпроса ми е храненето задължително ли е?

 

 
Страница 20 от 49 ПърваПърва ... 10181920212230 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •