Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 49 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 484
  1. #11
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    От 4г. правя Агустови отводки, в момента имам две излюпени майки на 1 август и чакам да се оплодят. Миналата година има оплодени средата на септември и приживяха и развиха прекрасни семейства. Големия проблем е храната! Но аз го реших по следния начин: Отводката е на 4р. Слагам и две основи от двете страни, ханеманова решетка от горе и 15г с найлона, и кашона Апифонда!

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Днес направих още 5 отводки две рамки с пило и една с мед-ще им придам оплодени майки след 4 дена.Преди придаването на оплодените майки ще унищожа заложените свищеви маточници.Отнех други две"стари" миналогодишни майки и оставих кошерите да си произведът нови.Също днес наблюдавах един клега,които също залага на "късни" майки.Поставяше маточници(от карника) в двурамкови отводки LR.
    Сигурен съм,че има още много колеги,които разчитат на "късните майки".Дано повече от тях да се включат в темата за да развенчаем мита за НЕсъстоятелността на късните майки и отводки.

  3. #13
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ха-Ха ..... Може късна отводка, но трябва да бъде направена на 3-4 или дори 5 рамки с пило и пчели. Но това отводка ли е или си е цяло семейство?

    Иначе не хранете илюзии, ако направите отводка на 2 рамки, че ще има някакъв шанс от нея да стане семейство. Нали им наблюдавах развитието - 20 дена, докато се окопити, и още минимум 20-30 дена, докато напълни 80% от един корпус. И това когато има прашец и градеж. Когато няма (сега) нещата стават много съмнителни.

    ПС: Плещя си аз из форума, но утре аз също ще правя отводки. Като те прекара живота, хващаш се за надеждата, а както знаете - тя умира последна.

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    До края на август началото на септември ми предстои направата на еднорамкови отводки с майките,на които им предстои бракуване.

  5. #15
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Аз също съм правил отводки на по две ЛР рамки (запечатано пило!) на 28 Август с оплодени майки. В началото на Февруари всичките 3бр. имаха един корпус преливащ от пчели. Майките бяха италианки и зимата беше не прекалено студена, т.е. идеални условия за продължително отглеждане на пило. Не съм сигурен, че ако се ползват майки, които спират рано с пилото, пък и при днешните болести в кошерите, номерът ще се получи.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  6. #16
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Аз също съм правил отводки на по две ЛР рамки (запечатано пило!) на 28 Август с оплодени майки. В началото на Февруари всичките 3бр. имаха един корпус преливащ от пчели. Майките бяха италианки и зимата беше не прекалено студена, т.е. идеални условия за продължително отглеждане на пило. Не съм сигурен, че ако се ползват майки, които спират рано с пилото, пък и при днешните болести в кошерите, номерът ще се получи.
    Това в Гърция или България. Ако е в България в кой регион, защото ако го направиш в северозападния или североизточмния съм скептичен относно посочения от теб резултат!
    Keep Walking...

  7. #17
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    В Гърция не бих посмял да сложа чисти италианки. При моето стационарно пчеларство ще се налага да влагам солиден ресурс в тях, ако искам да оцелеят до началото на есента.
    На италианките най-големия им проблем е манджата, а не презимуването - в онази година си спомням че температурите през Януари паднаха до -16 градуса в продължение на седмица. Все пак те са планински пчели и към момента все още са най-разпространените пчели в Канада, както и в някои Скандинавски страни. Същото, обаче, не може да се каже за Карниковите пчели. Мнението че италианките не издържат на студени зими е изградено на база приказки на пчелари, които не са свикнали да оставят необходимото им количество запаси за през зимата ( е, накои от италианките произхождащи от райони със мек климат, наистина имат по-слаба способност да презимуват. Понякога това се дължи на още по-слаба способност да формират плътно зимно кълбо и/или още по-ниска жизненост на пчелите. Тези си дефекти италианките са принудени да ги компенсират посредством поддържане на по-голяма численост на пчелите през зимата, но когато се премине определена граница, тези неща вече трудно могат да бъдат компенсирани)
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  8. #18
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Нещо му става на този форум, хора с по над 1000 поста не третират за акар, правят отводки на по една рамка с бракувани майки в края на август и за капак всички са луднали да минават от многокорпусни на дадан-блат. Пазете се от жегата хора
    Винаги може по-добре.

  9. #19
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    и за капак всички са луднали да минават от многокорпусни на дадан-блат. Пазете се от жегата хора
    Това не е от силното слънце.

  10. #20
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    В Гърция не бих посмял да сложа чисти италианки. При моето стационарно пчеларство ще се налага да влагам солиден ресурс в тях, ако искам да оцелеят до началото на есента.
    На италианките най-големия им проблем е манджата, а не презимуването - в онази година си спомням че температурите през Януари паднаха до -16 градуса в продължение на седмица. Все пак те са планински пчели и към момента все още са най-разпространените пчели в Канада, както и в някои Скандинавски страни. Същото, обаче, не може да се каже за Карниковите пчели. Мнението че италианките не издържат на студени зими е изградено на база приказки на пчелари, които не са свикнали да оставят необходимото им количество запаси за през зимата ( е, накои от италианките произхождащи от райони със мек климат, наистина имат по-слаба способност да презимуват. Понякога това се дължи на още по-слаба способност да формират плътно зимно кълбо и/или още по-ниска жизненост на пчелите. Тези си дефекти италианките са принудени да ги компенсират посредством поддържане на по-голяма численост на пчелите през зимата, но когато се премине определена граница, тези неща вече трудно могат да бъдат компенсирани)
    Май на такива италианки съм попадал, защото съм ги намирал; пълни с мед рамки(2/3), а пчелите паднали между рамките на дъното, мъртви! Днес гледах отводките, на 3-4р покриват пчелите, на които майки бяха започнали да снасят, от около 1 август. Бях им сложил преди седмица-неделя 2кг. храна и два литра сироп! Всичко изяли; сложих им рамки за градеж и пак същото количество храна. Другите с 15кг. храна си имат още!

 

 
Страница 2 от 49 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •