Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 10 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 93
  1. #1
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799

    Преминаване от ЛР към ДБ

    Работя само със ЛР кошери, но имам голямо желание да пробвам работа с ДБ въпреки многото мнения, че това е по-остаряла и по-трудна технология. Все пак това е най-тудния въпрос в БГ пчеларството ЛР или ДБ , та реших лично да проверя за себе си. Проблема е че не искам да пробвам с 2,3 или 5 сандъка, а да направя доста по-голяма група за да придобия по-точни впечатления. От няколко дена мисля и не мога да реша как най-бързо и безболезнено да направя прехода от ЛР рамка към ДБ рамка в плодниците? Метода трябва да е лесен и ефективен, защото евентуално може да засегне стотин броя . Едно от условията на задачата е, че нямам нито една изградена ДБ пита.

    Принципно идеята е да направя приставки 7 см. към ЛР корпусите за да получа плодници. За меда ще си ползвам корпуси.

    За сега ми се върти в главата следната идея. Развивам семействата на пролет до 10 ЛР рамки с пчели и поне 7 пило. През това време са на два корпуса но ползват само горния за плодник (просто няма къде да съхранявам корпусите). Изчаквам плодника да се изпълни хубаво с пчели като дори леко закъснявам с разширяването. Това евентуално ще стане към разгара или края на цъфтежа на джанката. Тогава откривам рамката с майката (предполага се с прясно пило) и прехвърлям в плодник с 7 ДБ основи и 2 преградни дъски слагам ХР и от горе корпуса с другото пило. Така получавам плодник само с една неподходяща рамка върху която евентуално ще пуснат далаче. Притесняват ме няколко неща :
    Рязко разширяване с огромно пространство - ДБ плодник при това при още доста хладно време.
    Огромно количество рамки за градеж при още нестабилен градеж.
    Дали няма да забавя много семействата заради невъзможността на майката да снася ефективно докато не изградят достатъчно пространство.
    Ако някой помогне с идеи или коментар ще бъда благодарен.

  2. #2
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.10.2010
    Мнения
    302
    Пчеларски район
    Севлиевски
    свали ги на пролет само на 1 корпус като си монтирал своевременно надставката ,тоест имаш вече дб . плодник със корпусни рамки.До акацията постепенно подаваи плодникови рамки за градеж кат сменяш корпусните . със сигурност няма да изградиш 10 дб. рамки до акацията но ,това ще стане във времето и пак си ползваи корпуса като магазин. Абе ще следя темата с интерес и наи вече съпоставката между двете системи. Аз имах и от двете сега е само една -дб-10 с до 2 магазина защото съм на стационар.

  3. #3
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    При положение, че нямаш никакви изградени ДБ рамки, алтернативите ти са силно ограничени. Естествено е възможен плавен преход, посредством някаква форма на смесване на двата вида рамки в рамките на един ДБ корпус, но според моя личен опит това ще те вкара в ОГРОМЕН ХАОС от различни рамки и далаци, от който няма да можеш да се изчистиш поне 2-3 години. Повярвай ми - играл съм го.

    Тази година аз правих подобни преходи посредством един много по-опростен метод. Вярно е, че при мене преминавах от ДБ към ЛР и от ФАРАР към ЛР, но метода важи за всякакви преходи от една система към друга. Пролетта просто изчакваш на семейството да му стане тясно в един корпус, и след това върху този корпус просто слагаш корпус от другата система с неизградени рамки. Понеже на семейството му е тясно, иска или не, то се качва в горния корпус и започва да гради. Майката пък се качва, защото в горния корпус е по-топло. Ти ще се погрижиш в горния корпус да е по-топло, като сложиш найлон върху рамките, който пчелите ще заклеят по ръбовете на рамките, и така ще се прекрати конвекцията (въртенето на въздуха в кошера).

    Какви проблеми срещнах при този метод?

    Ами единствения проблем е, че пчелите и майката понякога не искат да напуснат текущото си гнездо и да се качат горе. Проблема се решава посредством СТЕСНЯВАНЕ на гнездото. Ако са 2 ЛР корпуса и отгоре има един ДБ, то тогава единия ЛР корпус се маха, а във втория се наблъскват само питите с пило. Ако са 3 или 2 Фарара, свеждат се до един единствен Фарар и отгоре се слага 1 ЛР или 1 ДБ.

    Метода работи лошо само когато има преход от ДБ към ЛР или от ДБ към Фарар. Пчелите упорите си стоят в ДБ-то (в около 50% от случаите) и не искат да се качват горе на по-топло. При такива семейства въобще не им се церемоня. Просто ги разфасовам на отводки, а на мястото на стария кошер слагам кошер от новия вид, и така правя ГОЛ РОЙ с рамки в новата система. Естествено в него слагам старата майка и поне една пита с пило от съответната система.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Рости не чакай пролетта,а действай...https://www.youtube.com/watch?v=HTrXAkGoims

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Най лесния и елементарен начин да пробваш е - продай колкото прецениш ЛР кошера и с парите си купи ДБ, вместо да се вкарваш в разни системи с неясен край и без това пазара на кошери е доста активен, дори и сега.

  6. #6
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    А мислил ли си да направиш отводки? Аз съм давал отводки ЛР на приятел и той ги разви и има ДБ. Примерно отводка на 3-4 рамки ЛР и после я развиваш като ДБ. ЛР рамките ги слагаш отстрани и после ги вадиш или бракуваш ако са стари. И да направят далак първата зима може да кара с тях. Това ми се струва лесна работа, но няма да даде бързо резултат. Ако го направиш 2016 ще имаш от тях силни семейства 2017. Ще са с почти нови плодникови рамки.

  7. #7
    Рости аз бих постъпил, както те съветва Матеев. Щом нямаш къде да съхраняваш корпусите, като почне пилото през зимата в удобен момент сложи найлон между двата корпуса. Но не плътно, а към предната страна да останат около 2 см, за да минават пчелите. Щом втория корпус се изпълни и стане време за разширяване, не махай найлона, а отгоре сложи ДБ плодника с основи и когато започнат да ги градят (може да ускориш процеса с хранене) вдигни една пита с прясно пило. Щом майката заработи в ДБ плодник, връщаш ЛР питата на мястото и долу и слагаш ХР между ДБ и ЛР. Щом усвоят ДБ ги ротираш, но пак с ХР за да не мине майката на горе. После вече сам решаваш как да продължиш.

    П.п. Ако не възнамеряваш да продаваш отводки, въобще не те съветвам да правиш такива експерименти.

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Чета с интерес всички предложения и не пиша, защото много ме натиска работата.
    Предложението да поставя ДБ плодник върху добре развит ЛР корпус е много просто решение, но силно ме притеснява, че ще отнеме много време за да се развият нещата. Понякога има проблем с качването на майката в горен корпус и това не се случва докато долния не прелее от всякъде. Така беше и тази година и се наложи преди ротиране на два пъти да свалям зап. пило и чак тогава да ротирам. Предполагам същото ще се получи и с ДБ плодник върху корпуса. Ако гонех само слънчоглед няма никакви грижи ама ....
    Матеев спомняш ли си по дати как са се развили нещата с подобни манипулации. Клипчето с руснака още не съм го изгледал, че доста дългичко, но от утре ще имам повечко време и ще го видя.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Нда, темата ще бъде интересна. Сигурен съм че целта на занятието ще бъде формулирана малко по-точно - бройката във времето, медодобив-кога, подвижно или, и т.н. Това с поставянето на цял корпус с ДБ ВО, на пролет, върху плодника... за повече от 2-3 кошера експериментално - не ми се вижда сериозно. Да си спомним ежегодните вопли по форума за задръстени плодници, отказ на майката да се качи в магазина / 1/2ДБ изграден!/ и т.н. Ами то наистина ще им стане тясно и ако решат, че тяхното място няма да е нагоре, ами някъде другаде? Аз мисля, че тука в случая не трябва да се прибягва към един метод, а по-скоро нещо като компилация от някои от съветите на колегите /клипа на Ангел сега не мога да го гледам и затова не го коментирам/. На първо място, закупуването на 10ина окомплектовани кошера ДБ /или няколко пъти по толкова, зависи от бюджета/ би било една добра база за по-нататък. Пролетта, пак според зависи от много работи - някои от семействата ги цепя на две или на три и допълвам с ВО, на други слагам подставките и да градят ДБ ВО и нататък пак според зависи... Сега в зимата бих си измислил и нагласил няколко десетки присадки за ЛР рамки, за да не чистя далаци после. Примерно от разни отпадъци и парчетии - картони, фибрани, гипскартони и всякви такива, с ламаринки от капачки, дезодоранти и т.н. - за бърз монтаж отдолу под рамката. Па и някои други неща сигурно трябва да се измислят...
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  10. #10
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    284
    Пчеларски район
    Варненски
    Тази пролет преминах от около 40бр.лр към дб.Направих следното, още когато започваха да се развиват на пролет започнах да ги разширявам с дб рамки между пилото и прашеца едновремено давах по малко сиропче.Слет като я осеменят я премествах по в средата на кълбото, същевремено поставях друга основа.И така до акацията имах по четери дб рамки.А на останалите лр рамки направиха далаци от доло тях за сега така ги оставих на пролет ще подменя и тях.
    Ако двама човека имат по една идея и нея споделят ще си останат само с нея но ако си я споделят и двамата ще имат по две.

 

 
Страница 1 от 10 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •