Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 5 от общо 5
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    31.07.2015
    Мнения
    2
    Пчеларски район
    с.Свобода

    Осигуряване на място за снасяне на майката???

    здравейте нов съм в бранша едва от пролетта се сдобих с 5 отводки ДБ 12 рамкови вече на 4 от тях има магазини (3 с по5-6 рамки и 1 с 12 рамки).въпроса ми е как да процедирам от сега нататък тъй като слънчогледовата паша в региона ми приключи,но нито една пита от магазините ми не е запечатана положението обаче в плодниковите пити съвсем не е така.долу имам старо и незапечатано пило на 4 от рамките на всеки кошер на които почти няма място за снасяне ,а останалите 7 пити (развил съм кошерите до 11 рамки )са претъпкани с мед и са запечатани?трябва ли да изцентрофугирам 1-2 плодникови пити за да направя място на майката(казвам да изцентрофугирам защото нямам друг инвентар с изградени празни пити),ако го направя трябва ли да махна магазините или да си останат до запечатването им,време ли е да подхранвам за стимулиране на яйцеснасянето или все още е рано....? изчетох доста по темата,но никаде не намерих конкретна и подробна информация за моя случай.ще се радвам ако някой ми подскаже какво да правя тъй като съвсем сам се оправям и досега което съм постигнал е само от четене и нямам никаква практика.благодаря на всички предварително

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Спокойно можеш да извъртиш по 2 пити, 5 пити пълни с мед са пре-пре достатъчно за зимата а и те ще си съберат още малко.

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    31.07.2015
    Мнения
    2
    Пчеларски район
    с.Свобода
    благодаря за бързия отговор ,а относно пилото струва ми се поне по това което чета,че 4 рамки са малко попаднах на информация ,че за този кошер трябва да има 7-8 рамки с прясно и старо пило общо ?

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    08.01.2012
    Мнения
    535
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Спокойно можеш да извъртиш по 2 пити, 5 пити пълни с мед са пре-пре достатъчно за зимата а и те ще си съберат още малко.
    А и като подхрани малко със сироп с нозевит или витамини ще им стигне за зимата!

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от Srednia Виж публикацията
    здравейте нов съм в бранша едва от пролетта се сдобих с 5 отводки ДБ 12 рамкови вече на 4 от тях има магазини (3 с по5-6 рамки и 1 с 12 рамки).въпроса ми е как да процедирам от сега нататък тъй като слънчогледовата паша в региона ми приключи,но нито една пита от магазините ми не е запечатана положението обаче в плодниковите пити съвсем не е така.долу имам старо и незапечатано пило на 4 от рамките на всеки кошер на които почти няма място за снасяне ,а останалите 7 пити (развил съм кошерите до 11 рамки )са претъпкани с мед и са запечатани?трябва ли да изцентрофугирам 1-2 плодникови пити за да направя място на майката(казвам да изцентрофугирам защото нямам друг инвентар с изградени празни пити),ако го направя трябва ли да махна магазините или да си останат до запечатването им,време ли е да подхранвам за стимулиране на яйцеснасянето или все още е рано....? изчетох доста по темата,но никаде не намерих конкретна и подробна информация за моя случай.ще се радвам ако някой ми подскаже какво да правя тъй като съвсем сам се оправям и досега което съм постигнал е само от четене и нямам никаква практика.благодаря на всички предварително
    Пиша ти с 4 дена закъснение по въпроса,защото тази вечер го прочетох. Не знам какво си направил до сега,но при ДБ–12,който има 4 р. с разлино пило/а те имат венец от мед над пилото/ или де факто ти имаш само 2 1/2 рамка с пило ,което ще се излюпи до края на август.Тези пчели ще доживеят ,евентуално до края на октомври.Теб те интересуват пчелите ,които ще се появят в края на август,септември и октомври.Това са зимните пчели т.е.тези които ще продължат вида и ще дадат старт за ново развитие през пролетта.Целта ти е да имаш повече такива пчели,за да влязат в зимата силни.Изцетрофугирай не 2, а 5 рамки,с работнически килийки.Сложи в дясната/топлата/ страна на кошера рамка с мед ,рамка с мед и прашец ,рамката с най –малко запечатано пило.До нея ,рамката с най–много открито пило и рамка с най–много запечатано пило.Редиш празните /центрофугирани/ пити и на края останалите като ги градираш по запечатаното пило.Слагаш магазина отгоре с незапечатания мед.БЕЗ ХРАНЕНЕ !!!!!!След 5–7 дена проверяваш магазина ,запечатан ,незапечатан на 100% махаш го.В зависимост от това дали искаш мед.Ако не искаш ,операциите впоследствие са други.Махнеш ли го ,започва голямото хранене за зимни пчели.Чак 7–8 рамки с пило по това време е малко пресилено,може ,но на пролет.Ти направи 4–5 рамки,но от дъска до дъска.Конкретен отговор няма да намериш.От разстояние е трудно да се даде.

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •