Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 58

Преглед на хибрид режима

  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    23.03.2015
    Мнения
    2

    ПРЕМЕСТВАНЕ НА КОШЕРИ

    ЗДРАВЕИТЕ ИСКАМ ДА ПОПИПАМ ДАЛИ ЩЕ БЪДЕ ПРОБЛЕМ ЗА ПРЕМЕСТВАНЕТО НА ПЧЕЛИН НА 800 МЕТРА ЗА ЗИМУВАНЕ ОТ ПОЛЕТО В ДВОРА НА КЪЩАТА МИ . БЛАГОДАРЯ ВИ ПРЕДВАРИТЕЛНО !!!!!

  2. #2
    Автор
    Регистриран
    19.02.2013
    Мнения
    182
    Пчеларски район
    Петрич
    АКО ТИ РАЗРЕШАТ ПИПАЙ.

  3. #3
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от miro8440 Виж публикацията
    ЗДРАВЕИТЕ ИСКАМ ДА ПОПИПАМ ДАЛИ ЩЕ БЪДЕ ПРОБЛЕМ ЗА ПРЕМЕСТВАНЕТО НА ПЧЕЛИН НА 800 МЕТРА ЗА ЗИМУВАНЕ ОТ ПОЛЕТО В ДВОРА НА КЪЩАТА МИ . БЛАГОДАРЯ ВИ ПРЕДВАРИТЕЛНО !!!!!
    Ще загубиш голяма част от старите пчели, което по това време на годината не е кой-знае какъв проблем, защото тези пчели така или иначе ще умрат в следващите 1-2 седмици. Ако на новото място в къщата храниш интензивно с инвертиран сироп (или апиинверт), щетите по пчелните семейства ще са минимални, и ще влязат в зимата като силни семейства с достатъчно големи зимни запаси. Норматива за хранене през месец Август е поне 15 литра инвертиран захарен сироп на семейство (още по-добре 20 литра).

    Проблемът е, че напролет отново ще трябва да направиш същата операция (местене само на 800 метра), но тогава вече загубата на летящите пчели ще е фатална за пролетното развитие на семейството.

    По-безопасен вариант на местене е да се направи на 2 пъти - единия път местиш на поне 5 километра, след това изчакваш няколко дена, и пак отново местиш, но вече в двора на къщата си.

    ПС: Имай предвид, че всяко едно местене си е голяма лудница, и при него винаги има и някакъв процент жертви (смачкани майки от клатещите се рамки) или умрели от прегряване семейства (ако имат много пило и разстоянията са големи).

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    23.03.2015
    Мнения
    2
    И АЗ МИСЛЕХ ВАРЯНТА ЗА МЕСТЕНЕ ПРЕДИ ДА ГИ ВКАРАМ В ДВОРА НО НЕ БЯХ СИГОРЕН !!! БЛАГОДАРЯ ВИ ЗА ИЗЧЕРПАТЕЛНИЯ И БЪРЗ ОТГОВОР ОЩЕ ВЕДНЪЖ !!!

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    ...

    По-безопасен вариант на местене е да се направи на 2 пъти - единия път местиш на поне 5 километра, след това изчакваш няколко дена, и пак отново местиш, но вече в двора на къщата си.

    ...
    Стана ми интересно, колко дни трябва да се изчака на междинното място?

  6. #6
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.12.2013
    Мнения
    302
    Пчеларски район
    СЕВЕРОЗАПАДНАЛ
    Цитат Първоначално публикувано от delpi Виж публикацията
    Стана ми интересно, колко дни трябва да се изчака на междинното място?
    Около 4-5 дни.

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от Ivan_vd Виж публикацията
    Около 4-5 дни.
    Хайде умножи по 2 .

  8. #8
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.12.2013
    Мнения
    302
    Пчеларски район
    СЕВЕРОЗАПАДНАЛ
    Цитат Първоначално публикувано от delta.e Виж публикацията
    Хайде умножи по 2 .
    Може да се умножава и по 3 и по 4 аз съм го правил и след 5 дни съм ги местил където ми трябва.А и винаги се оставят 5-6 до 10 кошера който да поемат пчелите който са останали на мястото,така че какво губиш.

  9. #9
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от delpi Виж публикацията
    Стана ми интересно, колко дни трябва да се изчака на междинното място?
    Най-сигурния вариант за изчакване е около 20 дена. За такъв период от време умират всички стари пчели, а всички млади стават на стари, които познават САМО ТЕКУЩОТО МЕСТОПОЛОЖЕНИЕ (не знаят за старото).

    Когато при местене на кошери на 2 етапа се изчакват по-малко дни в междинната точка, има някаква вероятност някои от старите пчели да бъдат изгубени. Това е така защото не всяка една стара пчела излита всеки ден на паша, особенно ако е в период на безпашие (както е сега). При това положение разчитаме на факта, че всички стари пчели ще "забравят" навигационната карта на терена, която е в главите им. Според пчеларската литература това наистина може да се случи за 4-5 дена, но няма гаранция че ще се отнася за 100% от пчелите.

    При това положение може да местиш със 100%-ва гаранция само ако са изминали 21 дена в междинната точка. При по-малко време постепенно ще нараства процента на изгубените пчели, като ако времето се накъси на 4-5 дена, вероятно изгубените стари пчели могат да са напр. 20-30%. Намаляването на ефекта от тази загуба се извършва посредством оставяне на старото място на 1-2 от най-слабите кошери, които да съберат в себе си заблудените пчели. Тези кошери се местят с ден-два закъснение и готово.

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    11.02.2013
    Мнения
    48

    гениалните неща са прости

    Цитат Първоначално публикувано от miro8440 Виж публикацията
    ЗДРАВЕИТЕ ИСКАМ ДА ПОПИПАМ ДАЛИ ЩЕ БЪДЕ ПРОБЛЕМ ЗА ПРЕМЕСТВАНЕТО НА ПЧЕЛИН НА 800 МЕТРА ЗА ЗИМУВАНЕ ОТ ПОЛЕТО В ДВОРА НА КЪЩАТА МИ . БЛАГОДАРЯ ВИ ПРЕДВАРИТЕЛНО !!!!!
    Ето как става: Пчелите се връщат на старото място, защото никой не се е досетил, че когато излитат и има паша или за каквото излитат те стремглаво политат напред и не се обръщат да видят мястото на кошера, защото от дни са извършили разузнавателен полет и вече знаят мястото със 100% сигурност. Но ако ги принудим да се обърнат и видят новото разположение, те със сигурност ще си намерят новото място. КАКВО ДА НАПРАВИМ ЛИ? АМИ ПРОСТО СЛАГАМЕ МНОГО ТРЕВА ИЛИ СЛАМА НА ВХОДА И ПЧЕЛИТЕ СЕ ПРОВИРАТ И РАЗБИРАТ, ЧЕ СЕ Е СЛУЧИЛО НЕЩО С КОШЕРА ИМ . КАТО СЕ ПРОМЪКНАТ ПОКРАЙ ТРЕВАТА ТЕ СЕ ОБРЪЩАТ И ВИЖДАТ НОВОТО РАЗПОЛОЖЕНИЕ И НИТО ЕДНА ПЛЕЛА НЕ СЕ ЗАГУБВА. Можеш да черпиш.

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •