Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 6 от 6 ПърваПърва ... 456
Резултати от 51 до 58 от общо 58
  1. #51
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    И да чете и да не чете си мисля, че за тази година е изпуснал момента.
    Той сам да си прецени. Кога няма да се върнат пчелите, кога са най-леки кошерите и т.н. Това е жокер за него.

  2. #52
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Той сам да си прецени. Кога няма да се върнат пчелите, кога са най-леки кошерите и т.н. Това е жокер за него.
    Аз това момче го знам още от когато започна да се занимава с пчели и се чудя дори защо задава този въпрос? Би трябвало отдавна да е наясно с преместването на кошери.

  3. #53
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от mmm.1979 Виж публикацията
    и ми се струва че доста пчели ще се върнат на старото място.
    И какво ще правят на старото място?

  4. #54
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Аз така преместих един кошер на 30м. в двора в един студен есенен ден, миналата година, и след няколко дни, като се затопли, и пчелите почнаха да фъркат - еми въртяха се 5-6 дни на старото си място, но после къде се прибираха?...се питам?....пчелите не чак толкова прости, че да си напуснат къщичката, ей така и да се изгубят в небитието!!.....преди 2г. като абсолютен новобранец.пчелар, купих 4 кошера от един съсед на 700м. по пряка линия, пренесохме кошерите вечерта, на сутринта се суетяха около прелките напред-назад, като развалени Пършинги....и пак се прибраха в къщата си!!...и следващите дни имаха летящи пчели - т.е. не се бяха върнали на старото си място!

  5. #55
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Не знам дали сте се замисляли, но през Април кошерите можете да си ги местите както си искате и колкото си искате, без въобще да ви пука за старите пчели. Защо това е така?

    1. Старите (зимни) пчели в кошера вече са много малко и така или иначе в следващите дни им предстои да умрат.
    2. Новите (пролетните) пчели все още са млади и местенето няма да ги обърка.
    3. Кошера вече е задръстен с нектар и прашец, така че гледането на пило няма да се обърка, ако за ден-два остане съвсем без стари пчели. Дори е полезно това да се направи, когато има задръстване на майката.
    4. Тези стари пчели, които останат без дом, все ще си намерят кошер, където да отидат, и този кошер пак ще е във вашия пчелин.

    По-начало пролетно време семейството е ВЪВ ВЪЗХОД. През цялото време на този възход баланса на бройката на пчелите е силно изкривен - съотношението МЛАДИ към СТАРИ пчели е в полза на младите, които като бройка превишават старите поне 2 или дори 3 пъти. Този изкривен баланс е поне до началото на месец Май, така че през целия месец Април бихте могли спокойно да размествате кошери без да има сериозни сътресения за развиващите се семейства.

    Припомнете си теорията за 63-те дена за развитие на едно семейство до максимално силно ниво с правилен баланс между млади и стари пчели. В тази теория максимума на младите пчели се получава на 42-рия ден, а максимума на старите - на 63-тия ден. И тези дни започват да се броят от момента, в който затоплянето на времето позволи на майката да започне да снася с пълния си капацитет. Ако приемем, че това се случва някъде в средата на март, то от този момент нататък започвате да броите 42 дена, и това е времето, в което спокойно можете да местите кошера вътре в пчелина. Причината вече я знаете - млади пчели бол, а старите стават все по-малко и по-малко до момента на 42-рия ден, от който бройката им започва да нараства до 63-тия ден (но това са вече пролетни стари пчели).

    Тъй като минимума на старите пчели е някъде в зоната около 42-рия ден, то това е и най-подходящия момент от време за местене на един кошер вътре в пчелина. Тоест в зависимост от годината (топла пролет или не) най-подходящия момент за местене е в 3-тата или в 4-тата седмица на април.

    Същото важи и за отводките - най-подходящия момент една отводка да бъде преместена в истински кошер на друго място в същия пчелин е точно 42-рия ден от момента, в който майката е започнала да снася с пълния си капацитет. Може и по-рано, ако нуклеуса вече се е препълнил с пчели, но в никакъв случай по-късно. При отводката важи същото правило - старите пчели намаляват като бройка до 42-рия ден, след което започват да нарастват, но вече с пчели, родени от новата майка.

  6. #56
    Наблюдател
    Регистриран
    21.05.2016
    Мнения
    4
    Предстои ми местене през Юни ,наложително от Видин в Софийско, какви мерки да взема преди и след преместването?

  7. #57
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Мои колеги използват стреч фолио. И подобаващо закрепване. За след това май е най- добре предварително да приготвиш новото местоназначение. Успех!
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  8. #58
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Цитат Първоначално публикувано от purkinie Виж публикацията
    И така колеги , предстои ми преместване на кошерите ми в новият пчелин. Разстоянието между двата е около 100 метра. Според Вас кога е най-подходящо време за операцията?Какви са точните условия ,за да постигна максимален ефект ( да не се върнат в стария пчелин , там няма да има никакъв кошер, както и да не разбутат кълбото и загинат през зимата)?
    С нетърпение очаквам Вашите насоки.
    Наскоро местих два кошера на около 500м. Вечерта прелките ги затворих със ситна мрежа . Преместих ги сутринта в 9часа, при температура 10оС.
    Пред прелките забих клончета от храсти, така, че да пречат на пчелите при излитане, напуших прелките и махнах мрежата.
    Летежа беше слаб от доста време, заради сушата и хладното време.
    След обяд на старото место не се виждаше нито една пчела.

    Мисля, че при температури м-у 5 и 15 гр. и липса на паша, момента е подходящ за местене.
    Успех!

 

 
Страница 6 от 6 ПърваПърва ... 456

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •