Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 6 ПърваПърва ... 23456 ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 58
  1. #31
    През Януари 2007г при отрицателни температури, прекарах кошер на 170 км. Включително товарене и разтоварване в лека кола. От любопитство на другия ден свалих дъното и подмор нямаше.

    Да не говорим че всяка зима при отрицателни температури все нещо "намествам" кошерите в пчелина и проблем няма. Стига да се работи внимателно.

  2. #32
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.12.2013
    Мнения
    302
    Пчеларски район
    СЕВЕРОЗАПАДНАЛ
    Цитат Първоначално публикувано от tihmr Виж публикацията
    Колко време не бяха се облитали?
    Местих преди около 2 седмици тогава си беше топло така че всеки ден се облитаха.

  3. #33
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков Виж публикацията
    През Януари 2007г при отрицателни температури, прекарах кошер на 170 км. Включително товарене и разтоварване в лека кола. От любопитство на другия ден свалих дъното и подмор нямаше.

    Да не говорим че всяка зима при отрицателни температури все нещо "намествам" кошерите в пчелина и проблем няма. Стига да се работи внимателно.
    Е, Юри, аз и друг път съм казвал, че опитен пчелар като се наложи може да отвори или премести или превози кошер по всяко време на денонощието и по всяко време на годината. В леката кола температурата предполагам, не е била на минус?
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  4. #34
    Да ти кажа честно беше си многооо минус. Кошера беше стар 12-так и понеже не знаех в какво състояние и беше на прдната седалка (никъде другаде не влизаше) карах с отворени прозорци, за да не "шават" много. През живота си не съм носил шапка, но тогава карах с такава и ръкавици. Където ме видеха хора им ставаше много весело.

    Исках само да кажа, че ако се прави внимателно няма никакъв проблем. Не е нужно да имаш специален опит.

  5. #35
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков Виж публикацията
    Да ти кажа честно беше си многооо минус. Кошера беше стар 12-так и понеже не знаех в какво състояние и беше на прдната седалка (никъде другаде не влизаше) карах с отворени прозорци, за да не "шават" много. През живота си не съм носил шапка, но тогава карах с такава и ръкавици. Където ме видеха хора им ставаше много весело.

    Исках само да кажа, че ако се прави внимателно няма никакъв проблем. Не е нужно да имаш специален опит.
    Сега като се замислих, никъде в пчеларските книги не съм прочел с до колко G може да се удря кошер зимно време без да изпадне кълбото от рамките.

  6. #36
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Не е задължително да се удря,тръска кошера за да се отделят не малко пчели от кълбото,достатъчно е да бъдат раздразнени,провокирани....

  7. #37
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Юрка,не е задължително да се изсипят пчели от кълбото,но ако се получи при -10* ще успеят ли да се върнат в кълбото?Когато колегата зададе въпросът за местенето,времето си беше доста студено,а ти отговори,че е идиално.Напълно съм съгласен,че зимния период е идеален за преместване на близки разстония.И аз ще го правя след някой ден.Иначе при преглед рано пролетта,когато пчелите уплътняват в долния край рамките,за да запазят микроклимата,като се изважда рамка пчелите падат.

  8. #38
    Ако се случи, част от пчелите вероятно ще успеят да се върнат, зависи и кълбото на какво разстояние е от дъното. Но по вероятно (при внимателно боравене) да не се отдели нито една пчела.

  9. #39
    Забранен
    Регистриран
    12.09.2014
    Мнения
    355
    Днес преместих 11 семейства на 50 метра.
    Сложих и клонки пред прелките, че като излизат да се огледат и да си кажат''май не сме вече на старото място''
    На 11-12 януари го дават 15 градуса и ако се облитат ще наблюдавам дали ще се връщат.

  10. #40
    Забранен
    Регистриран
    12.09.2014
    Мнения
    355
    Мога да споделя, че в продължение на час наблюдавах как пчелите се облитаха на новото място и нито една не се върна на старото.
    Не бяха излизали около две седмици.

 

 
Страница 4 от 6 ПърваПърва ... 23456 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •