Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 6 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 58
  1. #11
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.12.2013
    Мнения
    302
    Пчеларски район
    СЕВЕРОЗАПАДНАЛ
    Цитат Първоначално публикувано от delta.e Виж публикацията
    Лично аз , догодина ще подходя по друг начин .
    Само живот и здраве .
    Е то и аз др.година ще подходя по др. начин но..... лошото е че чак догодина.

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Друга ми е идеята .Не е точно , местене на кошерите.
    Ще поживеем и ще видим .

  3. #13
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.12.2013
    Мнения
    302
    Пчеларски район
    СЕВЕРОЗАПАДНАЛ
    И аз за друго говоря,че ще бъда на подвижно това е сигурно но тези който ги оставя на стационарния ще подходя по съвсем друг начин,яд ме е че трябва да се чака чак др.година.

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Желая ти успех !

  5. #15
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от delpi Виж публикацията
    Стана ми интересно, колко дни трябва да се изчака на междинното място?
    Най-сигурния вариант за изчакване е около 20 дена. За такъв период от време умират всички стари пчели, а всички млади стават на стари, които познават САМО ТЕКУЩОТО МЕСТОПОЛОЖЕНИЕ (не знаят за старото).

    Когато при местене на кошери на 2 етапа се изчакват по-малко дни в междинната точка, има някаква вероятност някои от старите пчели да бъдат изгубени. Това е така защото не всяка една стара пчела излита всеки ден на паша, особенно ако е в период на безпашие (както е сега). При това положение разчитаме на факта, че всички стари пчели ще "забравят" навигационната карта на терена, която е в главите им. Според пчеларската литература това наистина може да се случи за 4-5 дена, но няма гаранция че ще се отнася за 100% от пчелите.

    При това положение може да местиш със 100%-ва гаранция само ако са изминали 21 дена в междинната точка. При по-малко време постепенно ще нараства процента на изгубените пчели, като ако времето се накъси на 4-5 дена, вероятно изгубените стари пчели могат да са напр. 20-30%. Намаляването на ефекта от тази загуба се извършва посредством оставяне на старото място на 1-2 от най-слабите кошери, които да съберат в себе си заблудените пчели. Тези кошери се местят с ден-два закъснение и готово.

  6. #16
    Наблюдател
    Регистриран
    11.02.2013
    Мнения
    48

    гениалните неща са прости

    Цитат Първоначално публикувано от miro8440 Виж публикацията
    ЗДРАВЕИТЕ ИСКАМ ДА ПОПИПАМ ДАЛИ ЩЕ БЪДЕ ПРОБЛЕМ ЗА ПРЕМЕСТВАНЕТО НА ПЧЕЛИН НА 800 МЕТРА ЗА ЗИМУВАНЕ ОТ ПОЛЕТО В ДВОРА НА КЪЩАТА МИ . БЛАГОДАРЯ ВИ ПРЕДВАРИТЕЛНО !!!!!
    Ето как става: Пчелите се връщат на старото място, защото никой не се е досетил, че когато излитат и има паша или за каквото излитат те стремглаво политат напред и не се обръщат да видят мястото на кошера, защото от дни са извършили разузнавателен полет и вече знаят мястото със 100% сигурност. Но ако ги принудим да се обърнат и видят новото разположение, те със сигурност ще си намерят новото място. КАКВО ДА НАПРАВИМ ЛИ? АМИ ПРОСТО СЛАГАМЕ МНОГО ТРЕВА ИЛИ СЛАМА НА ВХОДА И ПЧЕЛИТЕ СЕ ПРОВИРАТ И РАЗБИРАТ, ЧЕ СЕ Е СЛУЧИЛО НЕЩО С КОШЕРА ИМ . КАТО СЕ ПРОМЪКНАТ ПОКРАЙ ТРЕВАТА ТЕ СЕ ОБРЪЩАТ И ВИЖДАТ НОВОТО РАЗПОЛОЖЕНИЕ И НИТО ЕДНА ПЛЕЛА НЕ СЕ ЗАГУБВА. Можеш да черпиш.

  7. #17
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Това с тревата или клечките го знае всеки един пчелар, но то НЕ ГАРАНТИРА 100%-ова успеваемост. Това по-скоро е недоказан пчеларски мит, и поради тази причина аз лично не му обръщам подобаващо внимание.

    ПС: Уважавам мнението на старите пчелари с опит, но чак пък да го наречем ГЕНИАЛНО - това е малко пресилено. Сигурно има някакъв положителен ефект, но той е крайно недостатъчен, ако човек иска да си спаси всичките стари пчели (да си останат точно в това семейство).

    Иначе в професионалното пчеларство тези проблеми се решават на принципа ДЖАСТА-ПРАСТА или ВЪОБЩЕ НЕ МИ ПУКА ЗА СТАРИТЕ ПЧЕЛИ. Не искам това да ви го препоръчвам, но когато говорим за хиляди кошери с огромно количество труд по тях, последна грижа е какво ще се случи със старите пчели. Нали ще останат в моя пчелин - това вече е достатъчно условие да не ги мислим повече.

  8. #18
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    При това положение може да местиш със 100%-ва гаранция само ако са изминали 21 дена в междинната точка. При по-малко време постепенно ще нараства процента на изгубените пчели, като ако времето се накъси на 4-5 дена, вероятно изгубените стари пчели могат да са напр. 20-30%. Намаляването на ефекта от тази загуба се извършва посредством оставяне на старото място на 1-2 от най-слабите кошери, които да съберат в себе си заблудените пчели. Тези кошери се местят с ден-два закъснение и готово.


    Здравейте,

    Да, да, ама не! Според мен: Това с 21 дни е така, но през това време от младите пчели които досега са работили в кошера стават летящи и се облитат на междинната точка. Така те си програмират "джипиеса" за местополжението на кошера. Т.е. според мен винаги ще има достатъчно "стари" (летящи) пчели.
    Как процедирах когато на мен ми се наложи тази година през април да си местя кошерите. Вечерта ги затворих, и на сутринта ги преместих. На новото място преди да ги отворя пред кошерите поставих преграда на около 40-50см. В случая това бяха празни кошери. През ден ги дърпах по-малко напред, така докато ги отдалечих на около 2.5м. След като ги преместих и отворих с притеснение седях встрани от тях и ги наблюдавах. Пчелите при излизането си от кошера разбираха, че нещо се е променило и се облитаха (въртяха се в кръг като го разширяваха все повече). Отворих ги след няколко дни, видимо нямах "загубени" пчели.
    Има една мрежа (виждал съм по строежите) може да се опъне на няколко кола и предполагам, че ще има ефект.

    Поздрави, Г. Георгиев

  9. #19
    Наблюдател
    Регистриран
    19.10.2015
    Мнения
    1
    Здравейте! Налага се да преместим около 15 кошера на разстояние около 50 - 100 метра по права линия. Местенето ще стане на ръка, внимателно, от по-високо към по-ниско място. Искам да попитам възможно ли е това да се случи сега и ако не - кога е подходящият момент.
    Благодаря!

  10. #20
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.02.2013
    Мнения
    353
    Цитат Първоначално публикувано от Мира Виж публикацията
    Здравейте! Налага се да преместим около 15 кошера на разстояние около 50 - 100 метра по права линия. Местенето ще стане на ръка, внимателно, от по-високо към по-ниско място. Искам да попитам възможно ли е това да се случи сега и ако не - кога е подходящият момент.
    Благодаря!
    Успех с четенето и местенето!
    http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=669

 

 
Страница 2 от 6 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •