Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 21

Тема: Нов съм!

  1. #11
    Наблюдател
    Регистриран
    26.04.2015
    Мнения
    7
    Пчеларски район
    Габрово
    Здравйте, скоро взех 5 отводки на по 3 рамки ЛР. Сега ги подхранавам със сироп 1:1 захар и вода, но една от отводките не си взема сиропа. Та въпроса ми е на какво се дължи това и какво трябва да направя, че да подсиля семеиството за да оцелее през зимата. Предварително благодаря

  2. #12
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.05.2013
    Мнения
    336
    Цитат Първоначално публикувано от kvoore4i Виж публикацията
    Здравйте, скоро взех 5 отводки на по 3 рамки ЛР. Сега ги подхранавам със сироп 1:1 захар и вода, но една от отводките не си взема сиропа. Та въпроса ми е на какво се дължи това и какво трябва да направя, че да подсиля семеиството за да оцелее през зимата. Предварително благодаря
    Виж дали има яйца тоест работеща майка.Градили пити тази отводка,може да няма място където да слага сиропа

  3. #13
    Наблюдател
    Регистриран
    26.04.2015
    Мнения
    7
    Пчеларски район
    Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Петър84 Виж публикацията
    Виж дали има яйца тоест работеща майка.Градили пити тази отводка,може да няма място където да слага сиропа
    Има отктито пило както и доста празни килийки.

  4. #14
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.05.2013
    Мнения
    336
    Цитат Първоначално публикувано от kvoore4i Виж публикацията
    Има отктито пило както и доста празни килийки.
    Тогава им дай 250мл.меден сироп,виж дали него ще го взимат,но им го сипи вечерта преди да се стъмни.Да не стане някое нападение.

  5. #15
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от kvoore4i Виж публикацията
    Здравйте, скоро взех 5 отводки на по 3 рамки ЛР. Сега ги подхранавам със сироп 1:1 захар и вода, но една от отводките не си взема сиропа. Та въпроса ми е на какво се дължи това и какво трябва да направя, че да подсиля семеиството за да оцелее през зимата. Предварително благодаря
    Края на юли да вземеш отводки на 3 рамки не е много добър вариант, дано имаш други семейства да им помогнеш малко.
    Щом има майка и не взима сиропа или е много слаба отводката или е болна от нещо. Виж пчелите колко рамки покриват. Сега почват нападенията така че внимавай и с храненето, само вечер и да не оливаш кошера.

  6. #16
    Наблюдател
    Регистриран
    26.04.2015
    Мнения
    7
    Пчеларски район
    Габрово
    Нямам други семейства тези ми са първите 5 . Имали нячин да я засиля тази отводка или е обречена сравнение с другите има 10 - 20% по малко пчели.

  7. #17
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от kvoore4i Виж публикацията
    Нямам други семейства тези ми са първите 5 . Имали нячин да я засиля тази отводка или е обречена сравнение с другите има 10 - 20% по малко пчели.
    Какво значи 10-20% по малко от другите, като не знаем другите колко имат? Виж колко рамки покриват пчелите 1-2-3, колко пило има за да може някой да ти отговори дали ще може да стане кошер до зимата.
    Подсилването става с люпещо се пило или с млади пчели, но не те съветвам да отслабваш и останалите отводки, по добре я обедини към някоя друга ако си сигурен че няма някакво заболяване. Защото вместо да спасиш тази да не убиеш и някоя от другите.

  8. #18
    Наблюдател
    Регистриран
    24.05.2015
    Мнения
    10
    БЛАГОДАРЯ, на колегата
    evgeni.filimonov за отговора, това исках да знам, само ми остана сега ли да вадя пити за склад или да изчакам още малко? В ПЛЕВЕН са пчелите, в лозя в близост на около 2 км има поле, но ми е пропуск че не съм проверил дали има слънчоглед.. Но така или иначе според начина по който се развиха отводките мисля, че има доволно паша.

  9. #19
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Съветът ми е да започнеш подхранване със захарен сироп+.Като започне да зрее гроздето извади пълните рамки с мед.След като гроздето свърши,изваждаш пълните рамки с гроздов мед и връщаш първите.Рамките с гроздов мед ще им ги върнеш на пролет ако имат нужда...Много е важно да обърнеш внимание на прашецовите запаси и дали в момента вкарват прашец.

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Цитат Първоначално публикувано от milenivanov Виж публикацията
    БЛАГОДАРЯ, на колегата
    evgeni.filimonov за отговора, това исках да знам, само ми остана сега ли да вадя пити за склад или да изчакам още малко? В ПЛЕВЕН са пчелите, в лозя в близост на около 2 км има поле, но ми е пропуск че не съм проверил дали има слънчоглед.. Но така или иначе според начина по който се развиха отводките мисля, че има доволно паша.
    Това си го реши ти, дали ще ги вадиш за склада или ще ги центрофугираш. Пити за складиране се вадят при зазимяването, когато са в повече и не се покриват от пчелите. Пити за склад се вадят и когато плодника е блокиран от мед и няма място за майката за снасяне, или се центрофугират.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

 

 
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •