Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 21

Тема: Нов съм!

  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    24.05.2015
    Мнения
    10

    Нов съм!

    Здравйте, от тази година се хванах по сериозно, в момента имам 6 кошера. 4 от тях са пълни с пчели по 10 рамки 2 та са малко слаби на 8. НЕ съм вадил мед, от тях тази година, исках да ги засиля за следващата година. Та конкретно искам да питам как да процедирам сега през август. Дали да изцентруфугирам малко пити за да усвободя място за снасяне на пило, или да прибера пити и да сложа основи на тяхно място. Не съм прибирал пити все още за пролетта. Може би сега трябва да го направя:-/ И как да позная дали медът е Манов, който не трябва да се оставя в кошера за зимата. Тези въпросчета ме Вълнуват за сега. Забравих да кажа 3 от кошерите са отводки от пролетта и се развиха много добре, 2 са от хванати рояци от първия стар кошер те са малко по слаби но мисля, че също са добре, но сега не съм сигурен как да подходя с тия пити дали да взимам за склада дали да вадя мед, дали да слагам основи.., хаотично ми е нещо, надявам се да ни помогнете със съвети :-)

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Вече е късно за основи, за да градят трябва да има паша или да храниш. След слънчогледа е мъка граденето поне в моя район. Трябва да има място майката да работи особено в края на лятото когато се раждат пчелите които ще зимуват.

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    24.05.2015
    Мнения
    10
    И аз така мислея, да не им слагам основи, но въпросът с пълните ми пити стой. Да центруфугурам по 2,3 и после да ги върна по кошерите или да отделя на склад за пролетта

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Казваш,че от таз година си се хванал "по сериозно"...И колко да е сериозно-прочете ли нещо за пчеларството?Ами за това как се съхраняват рамки с мед до пролетта,чете ли?...

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Казваш,че от таз година си се хванал "по сериозно"...И колко да е сериозно-прочете ли нещо за пчеларството?Ами за това как се съхраняват рамки с мед до пролетта,чете ли?...
    Аз миналата година ги сложих на комин и от влагата меда се вкисна, иначе проблем с молеца нямаше. Тази година отделих само 4 пити изцяло с мед и го пробрах в стаята и се чудя дали молеца напада 100% запечатана пита с мед?

    Ето я темата съхранение на пити, може да помогне на milenivanov

    http://pchelari.com/forum/showthread...BC%D0%BA%D0%B8

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Вкиснал ти е защото е имало НЕ запечатан мед.Отдели една рамка и я поръси обилно(1мм-2мм) с пудра захар само открития мед.След като поръсиш от двете страни я напръскай леко с вода с пулвелизатора и съхранявай до пролетта.

  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    24.05.2015
    Мнения
    10
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Казваш,че от таз година си се хванал "по сериозно"...И колко да е сериозно-прочете ли нещо за пчеларството?Ами за това как се съхраняват рамки с мед до пролетта,чете ли?...
    Да четох, четох и за съхранението, но въпросът ми не беше свързан с това. Описах конкретно ситуацията при мен и ще се радвам ако някой ми даде отговор конкретено за моя случай

  8. #8
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    и се чудя дали молеца напада 100% запечатана пита с мед?

    Ако в тях е отглеждано пило - да. Горчив личен опит.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    По книгите пише - центрофугираш 2-3 пити от плодника и връщаш в средата на гнездото, за да има място за майката да снася. Но първо прегледай всички рамки и по това дали има място за снасяне или не , колко пити напълно запечатани с мед има и има ли дебели венци в средните пити, има ли и други рамки с повече мед и тн. Другия вариант е дай по една две пити на по-слабите семейства и сложи основи. Ако има паша градят, ако не, две три дози сироп през ден два и са ги изградили. Като изцентрофугираш някоя пита, ще разбереш какъв е меда. Или разчопли някоя килийка и извади меда от нея, мановия е много-много тъмен. За това можеш да се консултираш и с някой пчелар в твоя район. И не е лошо да кажеш в кой район пчеларстваш.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  10. #10
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.05.2013
    Мнения
    336
    Цитат Първоначално публикувано от milenivanov Виж публикацията
    Да четох, четох и за съхранението, но въпросът ми не беше свързан с това. Описах конкретно ситуацията при мен и ще се радвам ако някой ми даде отговор конкретено за моя случай
    Каква система са кошерите? Във момента имали паша примерно от слънчоглед?Пчелина в планина ли се намира или в равнината?

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •