Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 5 от общо 5
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    29.07.2015
    Мнения
    2

    ДБ магазини и рамки

    Здравейте колеги. От тази година започнах да гледам пчелички. Пролетта започнах с 3 стари ДБ 12 рамкови и си купих 6 отводки с по 3 рамки с по 1 маточник. До ден днешен съм направил, от гореспоменатите , 12 10 рамкови, на 6 от тях съм сложил магазини , и в момента имам 5 млади отводки. За мен това е доста голям напредък като се има в предвид, че това ми е първата година ( то добре че е дядо ми да показва кое как да направя иначе щях да си остана само с мерака ) . В момента магазините ми не са много пълни, но няма и какво да очаквам след като всичките са млади семейства ( от които направих и нови отводки ) и всичките рамки ми бяха с нови не изградени основи. В събота ще вадим мед за първи път тази година и се надявам на 2-3 тенекии да има за лична консумация .


    Ето го и съществото на въпроса ми :

    Всичките ми магазини са с големи рамки, а не с малки. Във форума във FB гледам само снимки на магазини с малки рамки. Грешка ли правя че използвам магазин с големи рамки ?

    Предполагам, че има значение от мястото където ги гледам , дали са близко до пашата, дали региона е благоприятен и д.р ?

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    И колко големи са рамките , 23 см или 30 см. Дядо ти не е ли наясно, че класическата технология на ДБ системата е плодник с 30 см рамка и магазин/и с рамка 16 см. Има пчелари, които работят и по този начин, но за там се иска много-много яка паша, като покрай Дунав или Добруджа. Стандартната магазинна рамка е с височина 16 см и удобното при нея е че магазина е по-лек за вдигане и малката рамка я пълнят и запечатват по-бързо и може да се извади монофлорен мед.
    Този пост е редактиран от evgeni.filimonov; 30.07.2015 в 12:30.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Колега Драганов на твоя въпрос си отговори сам.Браво!Има колеги,които надставят върху плодника-плодник.Така че напред!

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    29.07.2015
    Мнения
    2
    Разбрах. Значи все пак не е грешка, че не използвам 16 см. рамки . Благодаря.

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Цитат Първоначално публикувано от Draganov Виж публикацията
    Разбрах. Значи все пак не е грешка, че не използвам 16 см. рамки . Благодаря.
    Не е грешка, след като пчелите ги пълнят и на теб ако така ти е по-удобно.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •