Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 15 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 144

Тема: ПОИЛКИ

  1. #21
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Абе споко бе. То много неща дето си ги говорим у форума пчелите не ги разбират и си ги правят както на тях им харесва, тъй че не се вживявай. Като ти тръгне пашата ще изхвърлиш водата да не прави комари и това е.

  2. #22
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Цитат Първоначално публикувано от zayo
    Не знам защо не ви харесва! На пчелите им хареса, а значи и на мен. Мисля, че ефективността е преди всичко...
    Не е хигиенична, това е, което не ни харесва.
    Ако са диви пчели, няма да има значение откъде пият, ама нали си им стопанин, нали ще вадиш стоков мед, осигури им хигиенична поилка, която да можеш да почистваш.
    Освен това с водата, съответно поилките, се разпространяват зарази, особено ако няма възможност за редовното им почистване, дезинфекциране.
    Ако искаш да са ти здрави пчелите, обръщай внимание и на тези неща. На пчелите може да им харесва, ама те са водени от инстинкти. А ти би трябвало да разсъждаваш.

  3. #23
    Потребител
    Регистриран
    28.05.2012
    Мнения
    73
    Пчеларски район
    Пловдив
    Ето още едно предложение:

    Кофа от сирене или подобно, надупчва се под капака, където са оребрените части, пълни се с вода, затваря се капака и се обръща с капака надолу. От дупчиците килийките се пълнят с вода. Става нещо, като поилките за пилета.



  4. #24

    Вода - поилки

    Водата в рекичката до пчелина пресъхна. Мога ли да поставям вода в хранилките и може ли някой да ми каже за поилките: видове от къде да се снабдя и на какво разстояние от пчелина да ги поставя? Предварително благодаря за отговора.

  5. #25
    Цитат Първоначално публикувано от Gogo
    Ето още едно предложение:

    Кофа от сирене или подобно, надупчва се под капака, където са оребрените части, пълни се с вода, затваря се капака и се обръща с капака надолу. От дупчиците килийките се пълнят с вода. Става нещо, като поилките за пилета.


    Тоя вариант го пробвах с една кофичка от квадратните 8-10 литра мисля че е . Нищо не стана първо пробих от четирите страни по един отвор ф3 мм водата изтичаше свободно ,после запуших два срещуположни с болкит пак същото после само с един пак същото и като и бих един боц летя 20 м. сигурно капака не е затварял добре и от там е влизал въздух . Както и да е тоя вариант отпада поне за мен .

  6. #26
    Цитат Първоначално публикувано от Gogo
    Ето още едно предложение:

    Кофа от сирене или подобно, надупчва се под капака, където са оребрените части, пълни се с вода, затваря се капака и се обръща с капака надолу. От дупчиците килийките се пълнят с вода. Става нещо, като поилките за пилета.


    За да се получи тази поилка колеги трябва да сте сигурни , че капакът на кофата се затваря перфектно и , че самата кофа не взима въздух от някъде, другото което е за въпросните килийки по периферията на кофата, за да спра да тече водата от кофата е необходимо , отворите които правите със свредлото да бъдът под ръбчето на периферията на килийките , т.е когато водата тръгне да пълни килийката да успява да залее отвора който сте направили вие с дрелката , маткапа и каквото и да сте ползвали.
    Иначе такива поилки на принципно лесни за подръжка , но сравнително бързо свършват.Аз , лично ползвам 60 литров бидон, пробит в основата с монтирано към отвора пластмасово кранче , а ако имате повече пчели има и бидони от по 120 - 150л.Под чучура слагате , една дъска към 1.5 м. по дъската може да нарежете някакви рески по които да се задържа водата, и пускате от кранчето да капе.Тая поилка съм я сложил точно между двата си кошера на сянка под Синя слива.Пчелите доволно си вземат вода от там.
    Друг вариянт ако мислите по мащабно и нямате възможност често да ходите на пчелина е следния , трябва ви голям съд да речем 500 л.повдигате го на стойка около метър, слагате си тръбичка на съда от който ще излиза водата или кранче както решите, но тръбичката е по умесния вариант, ако водата ви е кладенчова сега не ми се обяснява защо, пускате маркуч до дъсчицата в ниското.Ще ви трябва снадка и ето за какво ще я ползвате , вземате си парче капков маркуч със капкообразуватели на 10 см да речем , с дължина равна на дължината на дъската, снаждате капкообразувателния маркуч през снадката с маркуча от бидона , капкообразувателите ги слагате да гледат нагоре.Вързвате края на капкообразувателния маркуч на вързел , за да може водата да се задържа в него , наливате вода в бидона (гледайте водата да е чиста за да не се зпаушват с батаци капкообразувателите )пускате крана и започва да капе от капкообразувателите по дъската.

  7. #27
    Наблюдател
    Регистриран
    10.04.2013
    Мнения
    5

    Поилки

    Ето и моята поилка. На снимката не се виждат пчелички, защото снимката е правена непосредствено след монтирането й. Много практична , защото освен че я сглобих бързо и евтино, още на следващия ден пчеличките започнаха да я ползват.

  8. #28
    Автор
    Регистриран
    22.05.2011
    Мнения
    139
    Поилките са хубаво нещо.Само,че крият риск ако на близо има друг пчелин,особено при период на липса на паша.

  9. #29
    Наблюдател
    Регистриран
    10.04.2013
    Мнения
    5
    Рисковете от кражба между пчелите не са ли същите и ако няма поилка? Просто слабите семейства винаги са застрашени от нападение, поне така мисля.

  10. #30
    Цитат Първоначално публикувано от Kestena
    Рисковете от кражба между пчелите не са ли същите и ако няма поилка? Просто слабите семейства винаги са застрашени от нападение, поне така мисля.
    Да. Ама колегата имаше друго предвид.

 

 
Страница 3 от 15 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •