Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 10 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 95
  1. #1
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч

    Стратегия на КБП за бъдещето на пчеларството в България

    Отварям тази тема с цел да запозная всички настоящи и бъдещи членове на КБП с нейната стратегия за бъдещото развитие на пчеларството в България. Тази стратегия е плод на много безсънни нощи труд, като за първи път тя е предоставена (връчена) на властимащите и на медиите по време на пчеларския протест от преди 1 месец. По време на протеста и след протеста около 10 папки и два пъти по толкова USB флашки бяха връчени на медиите, на депутати в парламента, на Министър Танева, както и официално бяха входирани в няколко държавни институции. Впоследствие пълния текст на стратегията и мотивите към нея бяха публикувани в няколко последователни броя на "Пчеларски Вестник", а извадки от текста бяха публикувани и във вестник "Пчела и кошер".

    Текста на стратегията не е окончателен, въпреки че вече е приет и утвърден на събрание на Управителния съвет на КБП. След излизането на стратегията във вестниците получихме няколко забележки и препоръки, в резултат на което явно ще има промени в стратегията, така че сега е момента да я предложим и на всеобщо обсъждане пред всички пчелари в България. Преди това нямахме време за подобно обсъждане, защото времето до протеста беше много малко и работехме денонощно за завършване на стратегията. Сега обаче можем да я обсъдим с всички пчелари, като идеята е да прецизираме всички текстове и да направим официално връчване на тази стратегия на Министър Танева и на евродепутата Мария Габриел по време на конференциата за обединение на пчеларите на 29 Август тази година в Несебър.

    В стратегията като най-важен приоритет е залегнало нашето искане да ни се заплаща ПЧЕЛООПРАШВАНЕТО, което нашите пчели извършват на селскостопанските култури. При това говорим не за помощи, не за субсидии, не за някакви подаяния, а за РЕАЛНО и СПРАВЕДЛИВО ЗАПЛАЩАНЕ на нашия принос към икономиката на страната, който се изчислява на около 1 милиард лева годишно. Връчването на това искане на Мария Габриел е много важно, защото именно тя е човека, който може да го разреши този проблем на ниво ЕВРОСЪЮЗ, а от там до въвеждането му в България има само една крачка.

    Ето двата документа, които препоръчвам да ги изтеглите и внимателно да ги прочетете:

    1. Стратегия за устойчиво развитие на пчеларството: Стратегия.pdf

    2. Мотиви към стратегията: Мотиви.pdf

    С молба всеки един от вас да се включи в обсъждането на стратегията, и да даде идеи и предложения за нейното развитие и усъвършенствуване. Когато го завършим този документ, той ще стане основа за бъдещата работа на КБП с държавните и международните институции, така че вашето мнение сега е много важно за нас и може да се окаже ключово за бъдещото развитие на пчеларството.

  2. #2
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ето едно мнение, което го получих по мейла от Даниела Челебиева:

    Забележки по Мотиви към стратегия ...

    Здравей, Росимире,

    В таблица 5 забелязах, че за разходи за амбалаж пише по 0,70 лв. на пчелно семейство, това може да е на кг, но от пчелно семейство добивите са средно по 20 кг на година, т.е. ако съхраняваме меда в тенекия излиза по 4-5 лв.
    Разходите за транспорт също са различни, ако едно пчелно семейство се преглежда на 2 седмици, то за пчелин с до 20 пчелни семейства са достатъчни 1-2 пътувания на две седмици, аз имам 180 пчелни семейства и пътувам ежедневно, моите разходи са минимум по 100 лв. на месец. Единият ми пчелин е на 10 км, другият на 20 км разстояние от дома ми.
    Това е, което ми се наби на очи.

    Поздрави и успех!
    Даниела

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    5.1.Кражбата на пчели кошери да се криминализира.
    Ако може да се запише:
    Кражбата на пчелни семейства,пчелни кошери и пчеларски инвертар да се криминализира.
    Също така при кражба полицията да се задължи да има с тях профисионален пчелар, който да помага при разследването.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Кражбата, както и да я погледнеш си е криминално деяние. Неяма как да се иска да се направи едно криминално деяние по-криминално. Тук въпросът е в посока да се залавят и наказват сериозно крадците. Проблема не е в пчеларските закони, а въобще в правоохранителните и правораздавателните органи.

  5. #5
    Потребител
    Регистриран
    19.03.2015
    Мнения
    62
    При 120 лв. за пчелоопрашване на всяко регистрирано пчелно семейство... напускам работа, и почвам само с пчели

  6. #6
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Това е и идеята, но недей да си мислиш, че парите ще ги дават ей-така на калпак на всеки, който задръсти двора си със стотици кошери. Смисълът на пчелоопрашването е НАИСТИНА ДА СЕ ИЗВЪРШВА ПЧЕЛООПРАШВАНЕ по цялата територия на страната, така че предполагам че едни такива средства ще са обвързани с конкретното разположение на пчелина и вероятно ще има лимит на пчелните семейства, необходими за опрашването на дадения регион.

    Идеята е "умните" глави в правителството и в Европа да осъзнаят жизнено важната необходимост от пчелоопрашването, както и нуждата да се плащат достойни средства за неговото извършване. А след като се отпуснат необходимите бюджети, тогава вече вероятно ще се появят и методи за тяхното справедливо разпределение между тези пчелари, които наистина извършват полезно за икономиката на страната пчелоопрашване.

    Още от сега е ясно, че такива пари няма да получават тези, които изкуствено увеличават бройката на семействата в малък по площ регион. Иначе нали знаеш - веднага ще се намерят "октоподи", които ще наблъскат по 10000 кошера на някоя поляна, само за да получат пари по това направление.

    Ако аз бих разпределял такива средства, бих ги давал не на брой кошери, а на брой декари опрашени култури. Щях да попитам учените да ми кажат колко семейства са необходими за ефективното опрашване на всеки един декар, и след това да плащам само за толкова кошери, колкото са необходими. При декарите, заети с промишлени култури, щях да ги взема тези пари от арендаторите, които ги обработват, а от бюджета щях да вземам само пари за опрашваните ливадни площи.

    При такава една логика на разпределение вероятно 60-70% от пчеларите наистина ще получат суми, пропорционални на действителния им брой кошери. Няма да получат суми (или сумите ще са по-малки) само тези пчелари, при които има концентрирани голямо количество кошери на малка площ. Така по естествен път ще бъдат ограничени злоупотребите от некоректни пчелари, които ще гледат само количеството на семействата, а не качеството на пчелоопрашването.

    Друга алтернатива на един такъв вид заплащане е парите да се разпределят пропорционално на количеството продаден мед. Щом има много събран мед, значи има много опрашени култури.

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    И според мен най-добре е тези пари да се дават на килограм произведен мед.От арендаторите или други зависими надали ще се взимат пари?Например тази година изкупуваха череши по шейсет стотинки,от които трийсет даваха на берачите!Говоря за тези до мен.Аз с какви очи да искам от тези хора пари,че мойте пчели били до техните череши?Най-добре държавата да се бръкне и да ни се отблагодари,че я опрашваме.

  8. #8
    Потребител
    Регистриран
    19.03.2015
    Мнения
    62
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Друга алтернатива на един такъв вид заплащане е парите да се разпределят пропорционално на количеството продаден мед. Щом има много събран мед, значи има много опрашени култури.
    Събрания прашец/количество/ най-точно доказва качествено опрашване. Анализа на прашеца гарантира, че наистина е черешов/за колегата горе/, или слънчогледов, или рапицов или пък друг.

    Според мен връзка между събран мед и опрашени култури почва да няма.

  9. #9
    С риск да ме обвините, че се заяждам, но ми се струва че говорите глупости.
    1. Да речем, че за землището на дадено село оптималния брой кошери за опрашване е 100 примерно. Обаче в това землище аз имам пчелин с 50 кошера, слънчо с 100 и Матеев 2 пчелина с по 200 кошера. Е как да се разпределят парите, за да е честно за всички??? При положение, че пчелините са ни регистрирани и сме изпълнили всичко нужно според закона.

    2. Аз подарявам 1/3 от добития мед (а едва ли съм единствен), някой колеги продават на дребно и дори зад граница. Те как ще докажат колко точно са произвели, за да получат субсидия за пчелоопрашване?

    3. Ами който не събира прашец?

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    То аз по принцип плещя глупости,ама ти Юри кажи според теб как трябва да се разпределят тия пари?

 

 
Страница 1 от 10 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •