Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 8 от 10 ПърваПърва ... 678910 ПоследнаПоследна
Резултати от 71 до 80 от общо 95
  1. #71
    Потребител
    Регистриран
    03.11.2013
    Мнения
    73
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков Виж публикацията
    Г-н Цонев. Лично аз се чувствам дискриминиран от идеите ви. Аз съм не комерсиално ориентиран хоби пчелар. Няколкото кошера които отглеждам не са регистрирани никъде, но ви гарантирам, че отглеждането им в пъти по природосъобразно от тава в много "професионални" пчелини. След като опрашителната дейност на пчелите е най-важна, защо за тази извършена от "моите" пчели да не се заплаща а на Вас да се плаща. Нали не става въпрос за подаяния и милостиня? Аз не се крия от никого, но защо трябва да се занимавам с една камара бумащина и да се моля на различни институции да регистрират пчелите ми. Не е ли достатъчно да подам една декларация, а който не вярва или желае да дойде на място и да си проверява колкото си иска за достоверността на тази декларация. Ако ще това да е и всяка седмица.

    И още един въпрос. При положение че, годишно се изхвърлят милиони тонове храна АБСОЛЮТЕН НЕОПРОВЕРЖИМ ФАКТ, наистина ли е нужно да се работи с цел увеличаване на производството на храни? Каква е причината? Нужда или човешка алчност?
    Регистрирането на пчелите не е приумица на бюрокрацията, а е важно изискване, свързано с профилактиката и борбата с болестите по пчелите. Например вашите нерегистрирани пчели са болни, а съседът Ви с много пчлени семейства е регистриран. Съгласно нормативната уредба на пролетни и есенни профилактични прегледи подлежат само регистрираните пчелни семейства. Ветеринаерният лекар ще провери само пчелите от регистрирания пчлеин, а Вашите не. Какво ще се случи (а и се случва)?. Вашите пчели ще заразят големият пчелин и ще нанесат големи загуби, ако например имате в пчелина си американски гнилец. Затова е наложително пчлеите да се регистрират. Има и друга причина - агростатистиката отчита само регистрираните пчелини и те се вземат предвид при анализи на състоянието на пчеларството. Нерегистрираните пчелини остават неотчетени и това изкриявява картината при отровени или ичезнали пчлени семейства. Регистрацията се прави при официалния ветеринарн лекар от ОДБХ. За съжаление тя се заплаща, макари да не струва кой знае колко много. Ние от КБП се борим регистрацията да стане безплатна.
    Днес излязоха данни за нарастването на населението на зелята до 2050г. От сегашните 7,4 милиарда души, през 2050г, хората ще станат 9,4 милиарда и всички те ще трябва да се хранят. Изхвърлянето на хране наистина е факт, но това не отменя необходимостта от подбряване и увеличаване производството на храни. Проблемите са сложни. Освен това да не забравяме, че биоразнообразието е сериознао застрашено - все повече растения изчезат, а заедно с тях и много животни, които се хранят с изчезналите растения. Пчелите имат огромен принос за поддържане на биоразнообразието - като опрашители, а не като птроизводитерли на мед.

  2. #72
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков Виж публикацията
    Матеев, точно защото милея за бъдещето на децата и внуците си, съм убеден че, много по-важно е да се опазят така наречените "диви опрашители", за които никой не се грижи целенасочено.
    Има хора, които ги е грижа за дивите опрашители. Например Грийнпийс, ако си беше направил труда да прочетеш доклада по-горе. За всички опрашители също така мислим и ние (групата, която работи по новата Наредба 15, а в нея са почти всички пчеларски организации без Ганчовистите). Духа на наредбата е да се защитават не само пчеларите и пчелите, а всички други опрашители (това се опитваме да прокараме).

    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков Виж публикацията
    Според вашата идея то тогава трябва да се плаща и на хората отглеждащи бомбуси и то в пъти повече, понеже е доказано че те са по-добри опташители от медоносните пчели......
    Това вече са подробности от една бъдеща наредба, която повярвай ми - КБП и аз лично ще се постараем да бъде колкото се може по-справедлива.

  3. #73
    Потребител
    Регистриран
    03.11.2013
    Мнения
    73
    При разумен подход такава ситуация не би следвало да се получи. На практика на територията на страната са необходими опредлен оптимален брой пчлени семейства, за задоволително опрашване на растенията. Така, че по всяка вероятност ще има опредлен таван на броя на необходимите за страната пчлени семейства и около тази бройка ще се движи количеството на подкрепяните и стимулирани пчелни семейства. Ще има и изисквания към пчеларите по отношение на опит, знаия и умения да отглеждат опрашители. Това не отменая и добива на пчелни продукти, но това ще бъде като допълнителна дейност, а не основна. Ние българите първо мислим как можем да изхитруваме и да заобикулим законите, а всъщност ще си вкараме автогол. Ние трябва да пазим биоразнообразието за нашитъе деца и внуци. Не бива егоистично всичко да излапаме, а пък след нас и потоп. Това не е добра стратегия. След нас на нашата територия ще живеят нашите наследници. След като много ги обичаме, не трябва ли да им оставим природа и добра храна?

  4. #74
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Marko Виж публикацията
    Ако се случи невъзможното и това нещо се реализира, аз съм готов да заложа живота си, че близки до една-две поличтически партии ще наемат хора на мин. работна заплата да "гледат" ХИЛЯДИ кошери.На принципа на "възоб. енерг. източ.", работещи по 30 часа в денонощие и 400 дена в годината при 100% слънцеосветяване (или както е терминологията)...
    Винаги и навсякъде има МЪРША, дори и сред пчеларите. Това обаче не означава, че трябва останалите честни пчелари също да страдат. Има ли пари, ще има и злоупотреби, но това не означава, че парите трябва да бъдат спрени.

    Абе хора - нещо не мога да ви разбера. Вие пчелари ли сте, или платени агенти като Ганчо, който се е изтъпанчил на едно заседание в Брюксел и е казал на всеослушание "Българските пчелари НЕ ИСКАТ ПАРИ". Напомняте ми на приказката за ада и за българския казан с катран, в който българите сами дърпали надолу в катрана всеки, който се опитвал да си подаде главата навън.

  5. #75
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от Ilia Tsonev Виж публикацията
    .... Ще има и изисквания към пчеларите по отношение на опит, знаия и умения да отглеждат опрашители.....
    Опаа.... ей тука стана интересно. Само да няма изисквания към егн, цвят на очите, родословно дърво и други подобни!
    Винаги може по-добре.

  6. #76
    Цитат Първоначално публикувано от Ilia Tsonev Виж публикацията
    При разумен подход такава ситуация не би следвало да се получи. На практика на територията на страната са необходими опредлен оптимален брой пчлени семейства, за задоволително опрашване на растенията. Така, че по всяка вероятност ще има опредлен таван на броя на необходимите за страната пчлени семейства и около тази бройка ще се движи количеството на подкрепяните и стимулирани пчелни семейства. Ще има и изисквания към пчеларите по отношение на опит, знаия и умения да отглеждат опрашители. Това не отменая и добива на пчелни продукти, но това ще бъде като допълнителна дейност, а не основна. Ние българите първо мислим как можем да изхитруваме и да заобикулим законите, а всъщност ще си вкараме автогол. Ние трябва да пазим биоразнообразието за нашитъе деца и внуци. Не бива егоистично всичко да излапаме, а пък след нас и потоп. Това не е добра стратегия. След нас на нашата територия ще живеят нашите наследници. След като много ги обичаме, не трябва ли да им оставим природа и добра храна?
    Ами точно за това става въпрос. По какъв критерий ще се определи тавана? Как ще се определи опита и уменията на отделния пчелар? Ето и конкретен пример: Колкото и не скромно да звучи имам образователен ценз по пчеларство имам и 10 пъти повече опит и стаж от г-н Матеев имам и много повече познания за пчелите от него, НО той има 100, а може би и 200 пъти повече кошери от мен. Е кой от нас е по-ефективен в опрашването на различните растения? Как справедливо да се поделят парите между нас?

    Относно регистрацията. Не са проблем необходимите финансови средства. Мислч че са около 20 лв. Въпроса е, че срещу тях пчеларя не получава нищо на практика. На колко от вас е извърщен ДЕЙСТВИТЕЛЕН профилактичен преглед, както би следвало да бъде пролет и есен.

    Г-н Матеев не съм платен агент, но за себе си, не намирам и един довод за това, че даването на пари ще има положителен ефект за българското пчеларство, но за сметка на това негативи, мога да ви изброя десетки.

    П.с. А относно здравословния статус на пчелина ми, г-н Цонев, уверявам Ви че, е в пъти по -добър от този на много други знайни и незнайни "професионални" пчелари. Ако желаете заповядайте да вземете проби и ги изследвайте в която лаборатория в света решите.

  7. #77
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    ...
    Абе хора - нещо не мога да ви разбера. Вие пчелари ли сте, или платени агенти като Ганчо, който се е изтъпанчил на едно заседание в Брюксел и е казал на всеослушание "Българските пчелари НЕ ИСКАТ ПАРИ". Напомняте ми на приказката за ада и за българския казан с катран, в който българите сами дърпали надолу в катрана всеки, който се опитвал да си подаде главата навън.
    За този парадокс, като няма субсидии да се вика "Защо няма?", а като има да се вика "Защо има?" има желязно обяснение и то е тоталната криза на доверие в обществото.
    След като всекидневно ставаме свидетели на това как закони се пишат за определени хора вече никой не вярва на нищо, и с право.
    Днес имаме поредното доказателство. Да ни е честит новия омбудсман - Мая Манолова подкрепен с гласовете на ГЕРБ. Тези които свали от власт с костинбродската афера в знак на благодарност я направиха омбудсман. На кой вече не е ясно, че в тази държава има само задкулисие, договорки и търговия с власт.
    Дано да съм лош пророк, но в сектор пчеларство ни предстои да видим истински "пир по време на чума". Аз мисля, че интересните неща тепърва предстоят.
    Винаги може по-добре.

  8. #78
    Потребител
    Регистриран
    03.11.2013
    Мнения
    73
    Уважаеми г-н Цвтеков,
    нямам предви конкретно Вас, че пчлеите Ви са болни. Това е принципен въпрос, че в общия случай, точно на нерегистрираните пчелари е по-вероятно пчелите да са болни, защото това са обикновено "дребни" пчеларари, т.е. с малко кошери от една страна и нерядко с малък опит и знания, от друга страна никой на контролира здавния статус на пчлеите им.
    По отношение на профилактичните прегледи, в стратегията сме заложили започване на действителното им извършване. Ще се борим това да се случи. Ние добре знаем какво е момента състоянието на тези прегледи. Аз от 25 г. съм пчелар и до ден днешен никой никога не е дошъл да ми прегледа пчелите въпреки, че са регистрирани, но така е засега у нас. Щв се борим всеки да си върши работата, особено ветринарните лекари. Здравето на пчелите ни е важно и то тряба да се контролира.

  9. #79
    Потребител
    Регистриран
    23.08.2013
    Мнения
    69
    Пчеларски район
    Плевен

    Аз поне, не съм ничий агент/диверсант.
    Притеснява ме единствено потенциалната възможност шепа приближени до властта хора да прибират по 120 лв за притежанието на кошер (ако единственото условие за тези пари е да си регистриран и да имаш кошер).Няма да има сила която да ги спре да нацвъкат в Плевенско например (щото аз съм от там) 100 000 кошера за да вземат 12 000 000 лв на година.Дребосъците като мен пари няма да видим, ами и мед повече няма да извадим.
    Това разбира се е лично мое мнение.

    В нормалите държави такива инициативи сигурно работят, ама тук....

  10. #80
    Автор
    Регистриран
    08.07.2014
    Мнения
    102
    Пчеларски район
    Трънско
    Трябва ли да плащам на съседа ми такса, затова че пчелите ми пренасят нектар и прашец от растенията в градината му, в моите кошери и се облагодетелствам от чужда собственост?

    Или по друг начин казано - ако си пусна кравата в двора на съседа (без негово съгласие) и тя му опасе ливадата, дължи ли ми пари за услугата?

    Пчеларите са загрижени за опрашването на природата също толкова, колкото собствениците на ВЕИ са загрижени за въглеродните емисии и също толкова, колкото всеки един друг, който не се занимава с пчеларство.

    На мен ми е чудно как я виждате чисто юридически да се приеме тази стратегия, за толкова неясен от към собственост процес?

    Ако тук може да се дават отговори на въпросите от рода "вие сте агенти на Ганчо", ще дойде време да се говори пред хора в комисии и ще трябва да се измисли нещо по-смислено...
    Христо Йорданов

 

 
Страница 8 от 10 ПърваПърва ... 678910 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •