Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 11 до 15 от общо 15
  1. #11
    Наблюдател
    Регистриран
    20.06.2015
    Мнения
    7
    На 3-ти юли качих два плодникови в магазина и сложих 5 рамки с основа. Оттогава наливам всеки ден около 7-800мл захарен сироп, вчера отворих и бяха почнали да градят само съседните на плодниковите. Струва ми се бавно, мислех че днес или утре най-късно ще са изградили и 5-те рамки но няма да стане. Пчели има много, но градежа е слаб. Двойно по-голяма плодникова рамка я градят за 2,5-3 дена напълно, обаче горе е слабо. Под плодниковите рамки са провиснали пити с размери на средно голяма шепа на възрастен човек и имаше яйца, предполагам са търтиеви или бъркам? От вторият съм решил да помагам на другите 2 семейства. В момента те са с по 6 рамки имат млади неоплодени все още майки. Какви рамки да им сложа от по-силния кошер ? В смисъл с пило ще да е, но на какъв стадий да е пилото, пресни яйца, ларви които са запълнили дъното или вече запечатани.
    Исках от 4-те семейства на направя 5-то, но ми се стори много рисково. Още повече че това са ми първите пчели и ги имам от по-малко от месец и на практика нямам никакъв опит. Затова реших да опитам да взема някой буркан мед от слънчогледа, но градежа в магазина е слаб . Нормално ли е това темпо в магазина или семейството явно не е много силно ?

  2. #12
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.05.2013
    Мнения
    336
    Цитат Първоначално публикувано от marianchev Виж публикацията
    На 3-ти юли качих два плодникови в магазина и сложих 5 рамки с основа. Оттогава наливам всеки ден около 7-800мл захарен сироп, вчера отворих и бяха почнали да градят само съседните на плодниковите. Струва ми се бавно, мислех че днес или утре най-късно ще са изградили и 5-те рамки но няма да стане. Пчели има много, но градежа е слаб. Двойно по-голяма плодникова рамка я градят за 2,5-3 дена напълно, обаче горе е слабо. Под плодниковите рамки са провиснали пити с размери на средно голяма шепа на възрастен човек и имаше яйца, предполагам са търтиеви или бъркам? От вторият съм решил да помагам на другите 2 семейства. В момента те са с по 6 рамки имат млади неоплодени все още майки. Какви рамки да им сложа от по-силния кошер ? В смисъл с пило ще да е, но на какъв стадий да е пилото, пресни яйца, ларви които са запълнили дъното или вече запечатани.
    Исках от 4-те семейства на направя 5-то, но ми се стори много рисково. Още повече че това са ми първите пчели и ги имам от по-малко от месец и на практика нямам никакъв опит. Затова реших да опитам да взема някой буркан мед от слънчогледа, но градежа в магазина е слаб . Нормално ли е това темпо в магазина или семейството явно не е много силно ?
    Пчелите не са прасета да ги наливаш всеки ден с толкова сироп.Ще задръстиш плодника и майката ще бъде ограничена да снася.И какъв ще бъде този мед от слънчогледа,при това наливане на сироп.Много бързо искаш да ги изградят,щом са започнали да пускат далаци под плодниковите пити,значи ще стане работата.

  3. #13
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Абе ти не прочете ли какво съм ти писал по-напред? Как мислиш че се качват пчели да градят в магазина по това време? Ами поне по-малко ги бъзикай, че ще направиш някоя глупост.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  4. #14
    Наблюдател
    Регистриран
    20.06.2015
    Мнения
    7
    jordanov
    Викнах познат пчелар с около 50 кошера, споделих му съвета ти и след преглед на семействата той прецени да не пипам засега вторият кошер. Затова качихме две плодникови (не съседни) в магазина и наредихме около и между тях 5 магазинни рамки с ВО. Те са се качили пчелите и горе, вчера при преглед на магазина имаше доста пчели и по стените на магазина и по всички рамки. Моля не ме упреквайте, начинаещ съм и като има няколко различни мнения не мога да отсея неправилните или по-малко правилните.

  5. #15
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Хаха, чакай малко, никой не те упреква за нищо. Като почнем, тогава ще разбереш. Значи за начинаещия пчелар има общо взето два варианта - или пресяваш тонове информация /може и много по-малко разбира се/ и си вземаш сам решенията, или се доверяваш на някой "качествен сенсей" на място и каквото каже той така я караш. Също така, изконно твое право е и да се учиш от грешките си, това между другото е любим подход на голяма част от участниците във форума.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

 

 
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •