Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 31
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    19.05.2015
    Мнения
    16

    Вадене на мед в лошо време?!

    Здравейте отново!
    Аз влизам отново с въпрос, но по-добре да се пита, отколкото да се вършат глупости!

    И така, по същество, имаме 3 дни в които можем да извадим мед от кошерите, но по прогноза ги дават облачни и дъждовни! Идеята ни е следната: Вадим от кошер по 5 магазиннни рамки и слагаме 5 на основи, защото още нямаме изградени, a питите с мед да ги сложим в сандъчета и да ги центрофугираме при топло време. Възможен ли е такъв вариант при условие, че го дават да е лошо времето?

    Благодаря, предварително!

  2. #2
    Потребител
    Регистриран
    23.04.2014
    Мнения
    61
    Пчеларски район
    Батак
    На поляната ли ще вадите(центрофужите) меда, че да ви пречи лошото време? Вадиш меда веднага след като отнемеш питите и след това отново ги връщаш в кошера. Аз така правя.

  3. #3
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.05.2014
    Мнения
    224
    Или центрофугираш на момента или не пипаш. В кошера има определена атмосфера, различна от външната...обикновено около 30-32 градуса, еди колко си влажност на въздуха и т.н. (не ми се отваря да чета каква температура и къде се поддържа, но е в този диапазон). Тази температура се предава и на меда, т.е. той е по-течен. Ако извадиш питите и ги държиш в сандък няколко дни медът ще "застине" в питите и центрофугирането му е значително по-мъчно - по силно въртене на центрофугата и риск от разкъсване на питите. Така и така ще извършиш по-трудоемката операция - ваденето на питите, направо центрофугирай и връщай обратно.

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.08.2014
    Мнения
    235
    Вадиш и носиш да центрофугират от първия,след това отваряш втория носиш пълните и връщаш извъртяните от първия,ако не ти достигат попълваш с основи.
    Така ще си направиш и оборотни,евентуално за втори магазин!
    Аз така правя.

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    19.05.2015
    Мнения
    16
    Ясно за центрофугирането, имате право!

    А относно отварянето и взимането на мед в лошо време при температури от 15 градуса и вероятност от валежи?
    Нашия учител пчелар, каза да не ги отваряме при лошо време, но ме притеснява, че после няколко дни нямаме възможност да ходим на пчелина, а кошерите са много пълни и ни е страх да не започнат роеве!

    ПП Ако оставим кошера без пити в магазина за час например няма ли да полудят пчелите? Все пак ни е за пръв път! Мислехме да вадим половината мед, за да им оставим през пита мед/основа, но сега се замислям, че е малко тъпо! Може ли да вземем, както казва icofly за заместването един след друг кошер, като после да им оставим да кажем (10 общо рамки) - 7 изградени рамки (без мед) и 3 рамки на основа? В такъв случай в магазина няма да има мед! Това добре ли е?
    ППП Може да звучат странно въпросите ми, но ми се иска да си изясня технологията по-точно!

  6. #6
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.05.2014
    Мнения
    224
    Ами ако е такова времето е малко кофти, да! Ако няма да отлагате 1 месец, а 1 седмица, мисля, че не е проблем. Имай в предвид, че изцентрофугираните пити е хубаво да ги върнете за да ги почистят пчелите преди да ги вадите (заместите с восъчни основи). Ако извадените се съберат на втори магазин, направо слагай на единия кошер втори (или на 2). Кошерите се обработват един по един. Приключваш с едини и тогава втори, трети и т.н.

  7. #7
    Потребител
    Регистриран
    30.01.2015
    Мнения
    52
    Пчеларски район
    Обл.Монтана; общ. Лом
    Цитат Първоначално публикувано от Mixi Виж публикацията

    .................ПП Ако оставим кошера без пити в магазина за час например няма ли да полудят пчелите? Все пак ни е за пръв път! Мислехме да вадим половината мед, за да им оставим през пита мед/основа, но сега се замислям, че е малко тъпо! Може ли да вземем, както казва icofly за заместването един след друг кошер, като после да им оставим да кажем (10 общо рамки) - 7 изградени рамки (без мед) и 3 рамки на основа? В такъв случай в магазина няма да има мед! Това добре ли е?
    ППП Може да звучат странно въпросите ми, но ми се иска да си изясня технологията по-точно!
    Издебваш, когато не вали и вадиш колкото можеш повече и центрофугираш колкото се може по-бързо.После връщаш питите надвечер, ако няма летеж може и през деня,при лек ръмеж и други.Не е фатално да ги върнеш и след 2 дена.Ще изградят някое и друго далаче.

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Коментирани са тия работи из форума, но не четете! Ако магазинът е пълен, след дъжда се задава хубаво време, а пък ти ще отсъстваш седмица или Господ знае колко - вадиш па ако ще сняг да вали. Ползваш две покривала за кошера или ако е много лошо времето /дъжд, вятър/ може да си направиш преместваема палатка, прим. от чадър, също сме го коментирали. От първи кошер вадиш колкото бройки ти трябват да заредиш центрофугата, въртиш, носиш на следващия, отваряш, вадиш, зареждаш празните и затваряш. Така до последния. Питите от последната центрофуга - или връщаш на първи номер /значи го отваряш още веднъж/, или ги слагаш на втори магазин на който си избереш кошер, желателно последния. Празните места на първи и на последния ги пълниш с рамки с ВО, предполагам това ти е ясно. Зависи от района и от много работи, но като принцип поне половината кошери в пчелина трябва да имат и втори магазин, ако са десетаци, вторият май е задължителен за повечето райони.

    П.п. По въпросите които задаваш има достатъчно развити теми, както казах. Може да се ориентираш по заглавията. Не е необходимо всеки въпрос който те вълнува да го оформяш в отделна тема. Успех.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  9. #9
    Наблюдател
    Регистриран
    19.05.2015
    Мнения
    16
    [/QUOTE]П.п. По въпросите които задаваш има достатъчно развити теми, както казах. Може да се ориентираш по заглавията. Не е необходимо всеки въпрос който те вълнува да го оформяш в отделна тема. Успех.[/QUOTE]


    Да си призная честно, върнах само няколко страници в темите назад, но малко ми е объркан този форум, върви някак на обратно! Опитах и с търсачката за нещо подобно, но не открих, предполагам лошо съм търсила. Извинете ме за нахалството! Просто има и по-емоционални хора, които лесно се вдъхновяват и когато им е каша в главата искат по-скоро да я подредят и да си обяснят евентуалните решения по повод възникналия проблем.
    Поздрави и успех на всички. Благодаря за бързата и адекватна реакция!

    Само да дам отчет: Решихме, каквото и да става, утре ще е бойното ни кръщение!

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Хаха, начи отчета го чакаме утре вечер.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

 

 
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •