Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 21 от 22 ПърваПърва ... 1119202122 ПоследнаПоследна
Резултати от 201 до 210 от общо 218
  1. #201
    Наблюдател
    Регистриран
    05.07.2014
    Мнения
    43
    Пчеларски район
    Пазарджик
    Колеги извинете за късния час в който пиша но зора не пита.На стълба в съседство с къщата ми днес се е закачил рой.Видях го преди около час като се връщах от работа.Въпроса ми е как най лесно да го сваля понеже е на около 6-7 метра току под жиците.Пчелина ми е на 60км и не знам утре докато извадя пита с открито пило и се върна дали ще е още там а и пилото дали ще оживее час път.Давайте съвети .

  2. #202
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от bennik Виж публикацията
    Колеги извинете за късния час в който пиша но зора не пита.На стълба в съседство с къщата ми днес се е закачил рой.Видях го преди около час като се връщах от работа.Въпроса ми е как най лесно да го сваля понеже е на около 6-7 метра току под жиците.Пчелина ми е на 60км и не знам утре докато извадя пита с открито пило и се върна дали ще е още там а и пилото дали ще оживее час път.Давайте съвети .
    Трактор с ремарке и стълба Това утре сутрин, по светло!
    Може и само с трактор, но майстора да не оправи стълба, че ше стане страшно.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  3. #203
    Наблюдател
    Регистриран
    05.07.2014
    Мнения
    43
    Пчеларски район
    Пазарджик
    Колега а за примамка какво ще препоръчаш.Стълба е от тези дебелите за високо напрежение и гледам че една от дупките за куките е празна и е възможно да има влезли и вътре.

  4. #204
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Една -две пити с открито пило и маточина .
    Успех !

  5. #205
    Наблюдател
    Регистриран
    05.07.2014
    Мнения
    43
    Пчеларски район
    Пазарджик
    Плюс това не са като на клон на топка а просто са се омотали около стълба като кожух и не знам само смитане в нуклеус със изградена пита и основи дали ще ги привлече.То и смитането ще е едно само ще ги раздразня а колко ще влязат не знам.

  6. #206
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от bennik Виж публикацията
    Колега а за примамка какво ще препоръчаш.Стълба е от тези дебелите за високо напрежение и гледам че една от дупките за куките е празна и е възможно да има влезли и вътре.
    Мога да ти кажа какво знам от човек, който се занимава само с това.
    Закачаш нуклеус(капан) с изградени рамки(ако имаш). На задната страна махаш 1/3(долу) и събираш пчелите леко, бавно и внимателно. Закрепяш здраво за стълба, като дупката му да съвпада с дупката на нуклеуса.
    За примамка - една пита с пило(само да не чуват старшите). Оставяш го така няколко дни и после вземаш нуклеуса и го сваляш на земята за 2-3 часа. Гледаш дали майката е вътре и изчакваш тези няколко часа, за да вземеш максимум пчела. После у вас

    P.S Ако не се сещаш как да го стегнеш за стълба - колани за по 2-3лв бройката. Става и с тел и клещи, но...

    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  7. #207
    Наблюдател
    Регистриран
    05.07.2014
    Мнения
    43
    Пчеларски район
    Пазарджик
    Пилото дали ще изтрае 40-50 минути път.Предполагам че не са се настанили още вътре и може би ако им поднеса пита с пило ще се прехвърлят на нея веднага .То на този стълб всяка година идва рой но досега не му обръщах внимание .

  8. #208
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Играта ще е повечко , но си заслужава .

  9. #209
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Ами да не си играеш всяка година, тури му един капан и само вади рамките с рояците. Ако енергото почнат да ти правят проблеми, сложи капана на някое близко дърво.

    Тука има един пчелар, който ходи на пчелина само 1-2 пъти годишно и съседа му реве, че излиза рояк след рояк и става лудница. С 30-ина кошера прави дарения на цялата местност.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  10. #210
    Наблюдател
    Регистриран
    05.07.2014
    Мнения
    43
    Пчеларски район
    Пазарджик
    Май така ще е за напред - още на април един капан с две три стари пити та да нямам дерт като сега .Това явление го наблюдавам вече 4 година но едва от миналата се захванах с пчеларство .

 

 
Страница 21 от 22 ПърваПърва ... 1119202122 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •