Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 7 от 8 ПърваПърва ... 5678 ПоследнаПоследна
Резултати от 61 до 70 от общо 73
  1. #61
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Температурата в момента на пчелина е 12 градуса. За всичко останало колегата ако има въпроси пак ще пише.
    Дванадесет градуса, ама в момента -иначе -жега. Няма да се оплакваш, нали оцапа центрофугата.

    пп. Колегата да пита, но и да чете.

  2. #62
    Потребител
    Регистриран
    13.09.2016
    Мнения
    91
    Не, не са изградени рамките. Все пак те първа започвам, няма откъде да ги взема. Значи ги качвам с последната рамка за плодника, която сложа за изграждане. Доста ми е активен кошера, тъй че мисля, че няма да има пробелм. Имам друг въпрос. Имам кошери 12 рамкови, но ми казаха, че да не слагам повече от 10... Да ги послушам ли или да си ги правя 12 рамки, и ако случайно са прави, страничните прегради остават ли? Все пак ще остане голямо разстояние между 10-те рамки и стените на кошера и те може би ще тръгнат да градят по тях? Вече едната преграда са я направили като пита... пълна е с пило. Може би оставих много разстояние между нея и последната рамка...

  3. #63
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Ако оставиш преградите ще се качат по бързо в магазина и ще започнат да събират за теб, но и ако ги махнеш пак не е грешка. Зависи каква цел имаш.

  4. #64
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от qnkov90 Виж публикацията
    Не, не са изградени рамките. Все пак те първа започвам, няма откъде да ги взема. Значи ги качвам с последната рамка за плодника, която сложа за изграждане. Доста ми е активен кошера, тъй че мисля, че няма да има пробелм. Имам друг въпрос. Имам кошери 12 рамкови, но ми казаха, че да не слагам повече от 10... Да ги послушам ли или да си ги правя 12 рамки, и ако случайно са прави, страничните прегради остават ли? Все пак ще остане голямо разстояние между 10-те рамки и стените на кошера и те може би ще тръгнат да градят по тях? Вече едната преграда са я направили като пита... пълна е с пило. Може би оставих много разстояние между нея и последната рамка...
    Първо пишеш за един кошер, после за кошери в множествено число, ама ще се разберем-нема страшно. Няма нужда от две прегради , една е достатъчна. Когато аз започнах с ДБ-12 ги развивах до 12 рамки и се чудех, къде да прибера преградата. По тази причина минах на 11 рамки. Към днешна дата ги държа на 10 рамки, като преградата е винаги в кошера. Нямам спомен да са градили зад нея. В това пространство поставям пити за обиране. Надявам се вече да си сложил магазина. Писах, че може да се сложи и преди 10-та рамка, но ти ще си преценяваш ( по силата на семейството и градежа ). За по-бързо усвояване, може да пуснеш ( временно )една средна пита с открито пило , горе през магазина.

    пп. Както разбирам, ще опиташ мед-собствено производство.

  5. #65
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Първо пишеш за един кошер, после за кошери в множествено число, ама ще се разберем-нема страшно. Няма нужда от две прегради , една е достатъчна. Когато аз започнах с ДБ-12 ги развивах до 12 рамки и се чудех, къде да прибера преградата. По тази причина минах на 11 рамки. Към днешна дата ги държа на 10 рамки, като преградата е винаги в кошера. Нямам спомен да са градили зад нея. В това пространство поставям пити за обиране. Надявам се вече да си сложил магазина. Писах, че може да се сложи и преди 10-та рамка, но ти ще си преценяваш ( по силата на семейството и градежа ). За по-бързо усвояване, може да пуснеш ( временно )една средна пита с открито пило , горе през магазина.

    пп. Както разбирам, ще опиташ мед-собствено производство.
    Семейството трябва още докато слагаш магазина да се качи. Караш ли го насила, толкова и мед ще изкараш от него.

  6. #66
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Семейството трябва още докато слагаш магазина да се качи. Караш ли го насила, толкова и мед ще изкараш от него.
    По някога се налага, но това не е насилие. Повечето техники в пчеларството се свеждат в това да ги накараме ( излъжем ) да работят за нас.

  7. #67
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.07.2013
    Мнения
    214
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Защо колега с такава носталгия?Да разбирам ли, че това съжаление е породено от набит в земята кориандър от разсърдения гръмовержец Зевс?...
    Пази Боже, не е това а променливото време. Първите два дена започнаха ударно и се настроих позитивно, после 3ти и 4ти ден дъжд, вятър, студ, зима..... и два нулеви дена.
    На пети ден, о чудо прогнозата сменена на 180. Дъждовете ги няма на картата, градусите повдигнати с 2-3. Към момента перфектната прогноза и се моля Емо Чолаков да не ни сервира поредното циклонче. Нали за тия 10-15 дена бъхтим цяла година.
    Запечатват вече първия магазин:

    koriandar.jpg
    Богохулство е да мислиш, че нещо е случайно.
    Да хапнем да пийнем, другото е лъжа.
    Живота свършва, парите не.

  8. #68
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    По някога се налага, но това не е насилие. Повечето техники в пчеларството се свеждат в това да ги накараме ( излъжем ) да работят за нас.
    Пчелите работят за нас не когато ги лъжем, а когато има паша и тя да е повече от потреблението им. Иначе може със Захира от Кауфланд.

  9. #69
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Колега Гогол, аз също плозвам СР от ранна пролет докато ги зазимя. Обаче я режа през седмица.
    Да те пипитам твоята СР какво представлява?
    Моята е изградена магазинна пита, сложена като предпоследна рамка. По време на паша а и не само, обикновенно я пълнят с мед, но има и изключеня разбира се. През седмица качвам в магазина птлна пита с мед и слагам празна от там дори и при слаба паша. Лично аз съм много доволен от СР и мисля, че тя е в основата за почти нулевта зимна смъртност от години, при третиране 1-2 годишно с ОК.
    Добива на восък също не е за пренебрегване, но наистина е работа доста.
    Нищо особено.Плодникова рамка,разделена на 2–1/5:4/5 .На 1/5 задължително слагам изрезка от основа и градят с работнически.Под летвичката–импровизират.С лагам ги в двата края,като теб/ти,по 1/–като втори.Не само ти си доволен,колега.Аз съм предоволен.Нямам акар и в момента,с изключение на 3 бр.,но ще си намерят цаката и те.Аз съм хоби–пчеловъд,Професионал истите гледат на строителната рамка отвисоко,някои,дори я отричат като способ за успешна борба с акара.Наблягат само на химията.А последствията?Мисля,че бях изчерпателен на толерантния ти въпрос.Ако има и друг–ще ти отговоря.Пожелавам ти пълни магазини и да ги по третиш на всяка нова паша!

  10. #70
    Наблюдател
    Регистриран
    12.03.2019
    Мнения
    11
    Пчеларски район
    Др. Поляна
    Здравейте, пчелар съм от10 месеца. Миналата година кошерите бяха много спокойни, не съм ползвал ръкавици. Сега съм с ръкавици, ботуши и цял гащеризон. При добро опушване и отваряне на кошера ме атакуват стотици и това вече трети ден. В троянския балкан съм, не би трябвало да е пръскано с химии. Дадоха ми съвет че може да са гладни или с акари и днес им дадох по 1л. сироп със Ceranon. Някакви съвети?

 

 
Страница 7 от 8 ПърваПърва ... 5678 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •