Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 6 от 8 ПърваПърва ... 45678 ПоследнаПоследна
Резултати от 51 до 60 от общо 73
  1. #51
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    ...,от 7.30ч. вадя строителните рамки от всички кошери,защото при мен тръгнакориандъра...
    Колега може ли да попитам, защо махаш строителната рамка при паша? Каква е причината? И за колко време я махаш?

  2. #52
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от seto4e Виж публикацията
    Кориандър 2017 приятелю за съжаление е в историята. Действителността боли, а времето е пари, много загубени пари.....
    Защо колега с такава носталгия?Да разбирам ли, че това съжаление е породено от набит в земята кориандър от разсърдения гръмовержец Зевс?Жалко,ако е така.Виждал съм подобна картинка не еднократно,не само кориандър.И слънчоглед,висок до 1.40 м.с пити като летящи чинии набит или изравнен със земята.Не унивай!Надеждата умира последна. Винаги се надяваме за нещо по–добро.Извинявам се,но ще използвам този пост за да отговоря на колегата nikawr,за да не се трупат постове.
    Такава ми е практиката,колега. 1.При настъпване на първа главна/може и 2–4 дена по–късно/махам строителните и слагам основа в средата.Ако има не осеменени,ново изградени пити/обикновено са напръскани с нектар/ също ги вадя и слагам основи.Гарантирано е,ще са само с работнически килийки.Рапицата не я броя за главна при мен.Тя е подбудителна,при нея унищожавам акара до 95% с ежеседмично изрязване на запечатаното Т.П.и сега мога да си позволя да изкарам С.Р. Улеснявам си работата,защото не ми се прехвърлят магазините за да изрежа С.Р. Вече съм на възраст и започна да ми тежи това упражнение.Ако визуално установя в търтиевото пило акари в повече от 30% от килийките–С.Р.остава в кошера и упражнението се играе докато паднат до 3–5 %.Не използвам химия до 10 .11.След това мн.малко до 20.12.Профилактично.Те това е.Всеки си шета на акъла.

  3. #53
    Потребител
    Регистриран
    13.09.2016
    Мнения
    91
    Имам няколко въпроса. Кошера ми вече е на 8 рамки единия. Гледам, че за около 3 дена изграждат напълно питата (само градеж, без пило и тн.) и тогава поставям нова за градеж. Така ли се прави принципно? И другия въпрос е, кога да сложа магазина? С това темпо... до 1 седмица ще съм го напълнил с рамки, изградени... Магазина в кой момент да го сложа? Когато напълнят рамките с пило, за да станат повече пчели ли? Или когато напълнят долните рамки всички с мед?

  4. #54
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от qnkov90 Виж публикацията
    Имам няколко въпроса. Кошера ми вече е на 8 рамки единия. Гледам, че за около 3 дена изграждат напълно питата (само градеж, без пило и тн.) и тогава поставям нова за градеж. Така ли се прави принципно? И другия въпрос е, кога да сложа магазина? С това темпо... до 1 седмица ще съм го напълнил с рамки, изградени... Магазина в кой момент да го сложа? Когато напълнят рамките с пило, за да станат повече пчели ли? Или когато напълнят долните рамки всички с мед?
    Казваш, че кошера е на 8 рамки, ама какъв е - ДБ 12, 10 или по малко или...някаква друга система? Щом пчелите градят, от това по-добро няма. Това е критерий за добре развиващо се семейство. Магазина можеш да го сложиш, когато пчелите усвоят напълно плодника. Не е добре плодника да се напълни с мед, защото това само по себе си е кофти случка. Плодника могат да го напълнят с мед, когато има паша. Тогава блокират майката и тя нама къде да снася. Това пчеларя не трябва да допуска.
    Понякога майките избягват да снасят в нови пити, а пчелите слагата там мед, но това не трябва да те безпокои. Има и още много неща, но за това би следвало да прочетеш нещичко за живота на пчелите, а колегите, ако нямат нищо против, ще допълват, коригират и т.н.

  5. #55
    Потребител
    Регистриран
    13.09.2016
    Мнения
    91
    Не се изразих правилно, имам 8 готови, но кошера е 10ка ДБ, до седмица ще е готов и с другите две рамки и то изградени. Градят ги сравнително бързо, а майката ги пълни на 95 процента с пило 2-3 дена след градежа. Работата е веднага ли като видя и последната изградена 10-та рамка, да сложа магазина отгоре? Или трябва да се чака или да наблюдавам нещо, което да ми подскаже? Може би плътно пчели на всяка рамка?

  6. #56
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Не е проблем и на 5 рамки да качиш пчелата в магазин,важното е да не се рои..

  7. #57
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Колега Гогол, аз също плозвам СР от ранна пролет докато ги зазимя. Обаче я режа през седмица.
    Да те пипитам твоята СР какво представлява?
    Моята е изградена магазинна пита, сложена като предпоследна рамка. По време на паша а и не само, обикновенно я пълнят с мед, но има и изключеня разбира се. През седмица качвам в магазина птлна пита с мед и слагам празна от там дори и при слаба паша. Лично аз съм много доволен от СР и мисля, че тя е в основата за почти нулевта зимна смъртност от години, при третиране 1-2 годишно с ОК.
    Добива на восък също не е за пренебрегване, но наистина е работа доста.

  8. #58
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Янков, в момента в който слагаш последната основа да я градят, слагаш и магазина от горе.

  9. #59
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Янков, в момента в който слагаш последната основа да я градят, слагаш и магазина от горе.
    Е, какво пречи и по-рано да го сложи. Вече е юни-температури над 30 градуса. Ама и никой не пита ,този магазин с изградени рамки ли е. Ако са изградени (или не ) и има паша, защо да чака десета рамка долу.

  10. #60
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Е, какво пречи и по-рано да го сложи. Вече е юни-температури над 30 градуса. Ама и никой не пита ,този магазин с изградени рамки ли е. Ако са изградени (или не ) и има паша, защо да чака десета рамка долу.
    Температурата в момента на пчелина е 12 градуса. За всичко останало колегата ако има въпроси пак ще пише.

 

 
Страница 6 от 8 ПърваПърва ... 45678 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •