Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 8 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 73
  1. #11
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    За агресията може да е виновна майката, само ако това поведение се наблюдава за по-дълъг период .
    Едно от най-кротките ми семейства , беше доста агресивно за период от две седмици тази пролет и после пак се кротна, само те си знаят защо .

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от marianski Виж публикацията
    От агресивен кошер вадя най много мед!Друг е въпроса,че трудно се работи с такъв кошер.
    Колкото и мед да дава според мен не си заслужава такъв кошер да бъде отглеждан, все пак ние сме пчелари а не мазохисти

  3. #13
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от iliew Виж публикацията
    За агресията може да е виновна майката, само ако това поведение се наблюдава за по-дълъг период .
    Едно от най-кротките ми семейства , беше доста агресивно за период от две седмици тази пролет и после пак се кротна, само те си знаят защо .
    Не винете майките, а вас си. Вие предизвиквате агресията им. Но за да научите от какво се получава си наблюдавайте повече пчелите. Няма агресивни пчели. Има калпави пчелари. Да не казвам други епитети.

  4. #14
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Причините за агресия са комплексни и недостатъчно изследвани. Сигурно има и пчеларски грешки, но има и външни фактори, които не са подвластни на наш контрол. При такива необичайни агресии аз съм склонен да виня преди всичко пръскането на някои арендатори (или частни лица в градините си), които бог знае каква химия използват при това пръскане. Самият аз преди да стана пчелар съм пръскал овощните си дръвчета с какво ли не, без въобще да ми е идвало на ум, че това може да е вредно за пчелите. Дори не съм се и замислял, че с това пръскане всъщност преча на опрашващите насекоми, които биха спомогнали за по-високи добиви на плодове и зеленчуци.

    Това знание, което го имаме ние пчеларите, все още не е достигнало до главите на обикновенните хора, които отглеждат плодове и зеленчуци. Те пръскат с цел да се предпазят от вредители, и въобще не им хрумва, че покрай вредителите унищожават и опрашващите насекоми, в това число и пчелите.

  5. #15
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Не винете майките, а вас си. Вие предизвиквате агресията им. Но за да научите от какво се получава си наблюдавайте повече пчелите. Няма агресивни пчели. Има калпави пчелари. Да не казвам други епитети.
    Не съм съгласен с това. Имам 50 кошера (с отводките) в момента всички са безобразно кротки с изключение на 1. Есента миналата година направи самосмяна и от тогава полудя, до преди месец не го бях и отварял че ме е яд да работя с него, не даваще да се приближи човек на 2 метра до кошера. Сега като махнах майката на другия ден всичко стана нормално.

  6. #16
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Причините за агресия са комплексни и недостатъчно изследвани. Сигурно има и пчеларски грешки, но има и външни фактори, които не са подвластни на наш контрол. При такива необичайни агресии аз съм склонен да виня преди всичко пръскането на някои арендатори (или частни лица в градините си), които бог знае каква химия използват при това пръскане.
    Така де. Причината пак е външна. Арендаторите. Хайде сега да си избием майките, че някой ги предизвиква и те се бранят. И кой е виновен пак? Пчеларя. Че не може да разбере причината и майката му е виновна. И на мен не ми харесват тук половината пчелари, че ми се струват агресивни, но не ги карам да си избият майките. Ха, ха... На човека Х все някой му е виновен само той е най - хубав и най - хрисим.

  7. #17
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Сега като махнах майката на другия ден всичко стана нормално.
    Защото са в положение на стрес. Толкова ли е непонятно?

  8. #18
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Така де. Причината пак е външна. Арендаторите. Хайде сега да си избием майките, че някой ги предизвиква и те се бранят. И кой е виновен пак? Пчеларя. Че не може да разбере причината и майката му е виновна. И на мен не ми харесват тук половината пчелари, че ми се струват агресивни, но не ги карам да си избият майките. Ха, ха... На човека Х все някой му е виновен само той е най - хубав и най - хрисим.
    Ха-ха .... Тука си прав - най-човешкото чувство е човек да си мисли, че е безпогрешен, и да си търси друг виновник за собствените си грешки. Всеки го прави, но малко хора го осъзнават и се опитват да се борят с това генетично заложено ни от природата животинско поведение, базиращо се на инстинкта за оцеляване.

  9. #19
    Почетен Автор
    Регистриран
    08.01.2012
    Мнения
    535
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Така де. Причината пак е външна. Арендаторите. Хайде сега да си избием майките, че някой ги предизвиква и те се бранят. И кой е виновен пак? Пчеларя. Че не може да разбере причината и майката му е виновна. И на мен не ми харесват тук половината пчелари, че ми се струват агресивни, но не ги карам да си избият майките. Ха, ха... На човека Х все някой му е виновен само той е най - хубав и най - хрисим.
    Кои са тези пчелари,които не ти харесват да ги скинджуваме всички хехехе

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Темата май сме я дъвкали до колкото помня.Моите "куча марка" бяха станали неуправляеми.Вкарах около 40 майки /купени/ и нещата коренно се подобриха.А забравих :сигурно съм задобрял и вече не съм -пишман пчелар.

 

 
Страница 2 от 8 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •